| ceaschi a întrebat:

De ce sa chinuit Dzeu sa faca miliarde de galaxii atata timp cand noi ne servim decat de calea lactee?

Răspuns Câştigător
| Locaa a răspuns:

Inca unu care crede ca totul este creata de dumnezeu(cu d mic)frustrated.Totul s-a creat cumva,dar varianta cum ca dumnezeul ala e mai usor de inghititlaughing. revenind la intrebarea ta, acum nu ne folosim decat de Calea Lactee, dar poate ca peste cateva secole ne vom folosi de mai multe.(Toti "cretinii" care cred in dumnezeu si in biserica sa-mi dea stupid pana fac entorsa la mana ca ma doare undeva de ei).P.S Sa nu credeti ca sunt vreo frustrata dar sunt printre putinii care is mai luminati la minte.

17 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Cine a spus sau de unde stii ca noi ne servim de Calea Lactee ci nu doar de planeta pe care traim.

| ramona30 a răspuns:

Din acelasi motiv pentru care si noi ne-am chinuit sa il inventam pe d-zeu. La inceput am inventat o gramada de dumnezei apoi am mai redus din ei ca erau prea multi.
Acum au mai ramas 2-3 d-zei. Incet incet ne indreptam spre numarul lor real care este 0.

regis
| regis a răspuns:

Din acelasi motiv pentru care sunt miliarde de neuroni, iar unii nu folosesc niciunul. Si apropo, privind astfel lucrurile de fapt nu ne servim de Calea LActee, ci de o foarte mica parte din sistemul nostru solar. Mai concret de Pamant, de Soare si putintel de Luna.

| DorelSudoru a răspuns:

No sa gasiti niciodata raspunsul la intrebarea astalaughingPentru ca mereu a fost ceva inainete sa existe alt lucrulaughinglaughing Si am vazut printre raspunsuri ca ati zis "nu sa chinuit le-a facut doar cu dorinta" atunci de ce sa odihnit a 7-a zi ca sa fie zi libera?

| Skylar a răspuns:

Inca.

| petruclaudiu78 a răspuns:

De ce s-au chinuit cei care au inventat regulile gramaticale, daca tu nu te folosesti de ele? Sau te-ai grabit sa scrii, ca sa nu uiti ideea geniala care te-a fulgerat dintr-o data si ai uitat sa pui cratima si niste majuscule? Ca nu ne folosim de tot universul, inteleg, dar cum ne folosim de toata galaxia? Daca tot te apuci sa combati teoriile cu care nu esti de acord, de ce nu incerci sa afli macar elementele de baza ale teoriilor respective? Cine a spus ca Dumnezeu a creat galaxiile pentru om sau ca Dumnezeu a creat omul si pe urma galaxiile?
Nu te chinui sa-mi raspunzi la aceste intrebari, pentru ca oricum s-a dat funda. Frustrata care spune ca nu e frustrata, dar pune un emoticon pe care daca pui cursorul apare "frustrated", e amuzanta, asta e clar.

| Dmesss a răspuns:

Ca sa se increada si pentru ca noi sa ne minunam de creatia Lui. Nu il mai suport, mama Lui de increzut!

| dexro a răspuns:

Pentru ca dupa 7 zile nu ii mai tacea gura big grin

| MagicSmile7 a răspuns:

Noi nu putem sa plecam peste hotare, dar tu vrei sa strabati deja galaxiile.P.S De unde ai certitudinea ca suntem unicile fiinte pe care le-a creat Dumnezeu?

| Dunnamite a răspuns:

@IrisSa. "Sa nu credeti ca sunt vreo frustrata dar sunt printre putinii care is mai luminati la minte"

in your opinion!

daca ne spui noua ce sa nu credeam despre tine, inseamna ca asta crezi tu despre tine! da, esti frustrata!
daca te pretinzi luminata la minte, ai dovezi la ce zici? sau vb din ce ai auzit de la altii?

@ceaschi. stupida intrebare! vb de chin ca si cum dumnezeu a crosetat fiecare galaxie in parte! de unde ai scos-o pe asta cu "ne servim de calea lactee"? in afara de planeta Pamant, pe care ne petrecem tot timpul, si soare nu ne folosim de nimic din calea lactee. nu-i greu sa gandesti inainte sa pui o intrebare stuida!

| tocana97 a răspuns:

Mmmda
se pare ca ai pus fundita la cine nu trebuie
irissa(cu i mic) crede ce vrei tu dar vezi tu mai incolo ce o sa se intample cu sanatatea si fericirea ta.
acum daca "savantii"astia spun ca nu exista Dumnezeu nu te lua dupa ei.
ca aia de fapt nu stiu nimic

| TAzOVsKY a răspuns:

Ideea e ca Dumnezeu nu s-a chinuit. le-a facut dintr-o clipita...la porunca Lui. Poate acestea o sa ramana de marturie pentru cei care au injosit lucrarea Lui. straight face Oricum, puterea Celui de Sus e mult prea mare si mintea omului n u o poate cuprinde. Este o taina! happy

| LigiMe99 a răspuns:

@IrisSa Nu sunt de acord cu parerea ta. Adica, tu te crezi luminata la minte pentru ca nu crezi in D-zeu, iar altii se cred luminati la minte pentru ca cred in El. Nu zic ca trebuie sa fii calugar ca sa "te apere D-zeu"... Dar totusisa iti faci rugaciunea si ocazional sa te duci pe la biserica, ei... Eu una cred ca e mai bine sa crezi. Adica te simti protejat. Si oricum, daca ai crezut toata viata in D-zeu, iar el nu exista, n-ai avut nimic de pierdut, chiar te-ai simtit in siguranta. Dar daca nu ai crezut si El exista, atunci e de rau. Parerea meawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa fie noaptea frumos pe cer day dreaming

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In sfarsit o intrebare buna, si o constatare totodata.ne folosim de...maiii calatorilor interstelari,tu si irisa, si ra-mona, cum s-a format calea laptelui dupa legenda? stiti? voi nu stiti sa mergeti cum trebuie si visati la zboruri interstelare? dormiti mult si visati des? trebuie sa fie placut.mie imi plac visatorii.prostii nu prea.dar cu luminatii la minteeee; Dumnezeule Doamne ai fost eclipsat de stralucirea omeneasca.iata deci ca putem straluci mai tare decat tine. unii doar. ceilalti am ramas de lut asa cum ne-ai creat.

| Madalilina a răspuns:

Pentru ca mai sunt si altii bug

| Andrei023 a răspuns:

Dumnezeu nu a creat nimic.