| TraianIImperator a întrebat:

De ce scenariul din romanul 1984 nu s-a putut concretiza în comunism? Liderii țărilor ar fi putut să creeze ministerele specificate în roman și să mențină o continuă stare de război. De exemplu avem trei țări comuniste: România URSS și Bulgaria. Românii ar fi putut să fie ținuți la un nivel de subzistență și să fie trimiși să lupte cu cetățenii URSS, spunânduli-se că URSS a fost dușmanul lor cu care s-au luptat de mii de ani. Apoi, pentru că interesele politice s-au schimbat, la televizor să apară știrea că acum soldații români se vor lupta cu bulgarii, românii fiind ajutați de URSS, URSS care le-a fost aliată dintotdeauna în timp ce Bulgaria a fost dușmanul României de mii de ani... Știu că URSS nu a fost o țară și nu sunt sigur că Bulgaria a fost comunistă, dar le-am folosit pentru a simplifica înțelegerea întrebării.

6 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Pentru că, atunci, erau la conducerea țărilor oameni care știau ce înseamnă un război mondial. Știau efectele sale catastrofale.
Acum, la peste 75 de ani de la încheierea războiului, fără să mai existe supraviețuitori ai ororilor războiului, ar fi ușor de găsit un descreierat care să iște un război mondial!

| anonim_4396 a răspuns (pentru romeo78):

Exact. Bine ai zis!

| Wr3nch a răspuns:

Pentru ca nu ar fi fezabil in realitate. La un moment dat tot ramai fara resurse, si rascoale tot ar aparea.

| SingleForOne a răspuns:

Scenariul s-ar repeta în orice stil de conducere, inclusiv democrație. Poți considera AI, de exemplu. Din miliardele de conexiuni și căutări pe care le face, doar un exemplu este cel mai viabil - automat, asta ar vrea toată lumea sau majoritatea; cine nu vrea, poate să plece. Dacă nu accepți "termenii și condițiile", și nu ești de partea majorității, n-ai acces, la revedere. Să vezi cum încep numirile: "eșec!"/ "Deluzionatule!" / "Imperfectule!"/ "Ignorantule!" / "Te salută 2020, vrea să te duci înapoi!" / "De aia murim noi, din cauza ăstora ca tine!"...și multe altele.winking

| Mopmop a răspuns:

Utopia... e foarte frumoasa indiferent cum se numeste. Insa nu cred ca pune in calcul factorul uman. Pune brusc un tanar dintr-o familie in care parintii sunt cu probleme cu alchoolul sef peste 1000 de oameni. Vezi ce iese...

Răspuns utilizator avertizat