| anonim_4396 a întrebat:

De ce se bazeaza Biblia crestina pe fapte si traditii pagane?

19 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Mei fruhrer, religiile sunt totalitare, cine nu este cu noi este impotriva noastra, pardon... păgân. Asta cu "impotriva noastra" e a comunistilor, câtă asemanare laughing

| EmaS a răspuns:

Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu.Traditiile si datinile sunt in afara Bibliei.Nu inteleg prea bine la ce anume te referi.

| EmaS a răspuns:

Kronstadt
Stiu,am mai citit.Este perfect adevarat.Acestea sunt obiceiuri si datini care nu sunt in conformitate cu Biblia.

| wales a răspuns:

Dacă faci o afirmație arată și dovada! Care sunt faptele și tradițiile păgâne pe care se bazează Biblia? Arată un exemplu Biblic, nu ce cred alții despre ce ar conține Biblia.

| wales a răspuns:

Dragă Kronstadt,

Ai afirmat că Biblia se bazează pe anumite fapte și tradiții păgâne, dar nu ai arătat și textul biblic cu pricina! Dacă o anumită biserică ține un anumit ritual păgân, o face pentru a mulțumii oamenii din zona respectivă, dar asta nu are nicio treabă cu Biblia. Întrebarea ta e greșită, poate ai vrut să zici: '' anumite biserici creștine se bazează pe datini și tradiții păgâne '', în cazul ăsta ai fi avut dreptate. Într-adevăr sunt anumite biserici care se bazează mai mult pe tradiții decât pe Biblie, dar fiecare va da socoteală de faptele lui.
Acum, Biblia chiar ne avertizează să nu ținem astfel de obiceiuri și tradiții omenești:

" Luaţi seama că nimeni să nu vă fure cu filozofia şi cu o amăgire deşartă, după datina oamenilor, după învăţăturile începătoare ale lumii, şi nu după Hristos." Coloseni 2:8.

" Fereşte-te de basmele lumeşti şi băbeşti. Caută să fii evlavios." 1 Timotei 4:7.

| wales a răspuns:

Dragă Kronstadt,

Nu contează pentru cine ai postat, dar am senzația că refuzi să înțelegi! Dacă vrei să afli adevărul citește Biblia, pentru că ceea ce vrei tu să argumentezi nu este învățătură Biblică, ci lumească. Biblia din contră condamnă astfel de practici. Nu Biblia se bazează pe tradiții păgâne, ci anumite bisericii, de ce vrei să te complici? Cuvintele " Biblie și Biserică " sunt două entități diferite, nu le încurca.
Da, am accesat site-ul și nu am găsit nicio dovadă că Biblia ar susține așa ceva, dacă tu ai găsit arată versetul biblic?

| Gizăz a răspuns:

De ce există pastă de dinți colorată, pentru copii?

| Marcian a răspuns:

Un preot ar spune coincidenta, un ateu ar spune cursul istoriei, eu spun ca amandoua.

| AlxMro a răspuns:

Si unde-i dovada ca bradul impodobit semnifica inchinare zeului Baa?
Daca ma apuc si scriu despre Biblie toate aberatiile care-mi vin in minte, si fac tot felul de paralele si legaturi care de fapt sunt doar in imaginatia mea, ar trebui sa ma ia cineva in serios?

| Gabonne1982 a răspuns:

Nu doar Biblia Crestina se bazeaza pe traditii pagane, ci si Tora sau Coranul. Acestea au fost inserate in timp de religii, iar veridicitatea lor este indoielnica.In ziua de astazi nici clericii nu mai pot identifica cu exactitate ce este de traditie pagana si ce este de origine sacra.De altfel fiecare comunitate religioasa, indiferent de religie, a incercat sa imbine traditiile locale (unele dintre ele pagane) cu cele sfinte.

| lazio9 a răspuns:

Pai daca 99% din lume la vreema aceea era pagana? pe ce sa se bazeze? pe imnul americii?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pt ca Jules Verne n-a trait pe vremea aia.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bai, Kronstadt, tu esti om cu capu' pe umeri, inteligent, hai sa-ti zic asa, de la om la om: da-o-n mortii ma-si de treaba! Cred ca e deja a 5-a oara (daca nu mai mult) cand pui intrebarea asta, sub o forma usor modificata (sau poate nici chiar). De ce te bati cu pumnii in piept ca te zbati sa mentii TPU pe linia de plutire, cand trollajul pe tema religioasa e la ordinea zilei printre intrebarile puse de tine? Nu poti lupta contra prostiei si ignorantei daca nu le opui niste standarde. Apropo, stii care e culmea prostiei, nu?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Baaii kron? du-te ma si lasa.ajunge. pune alte intrebari. deja ti se cumoaste nivelul religios si laic.conteaza banul.lasaaaaa vrajeala ca ne stim de mult.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@Via, intr-un fel, ai dreptate. Dar, numai intr-un fel. Am incetat de ceva timp sa "mai incerc a mentine linia de plutire". Pe mine ma amuza teribil reactiile celor (majoritatii) care raspund postarilor mele. Aproape ca nu gasesti unu' care sa nu se dea al dracu' de destept. Am incercat tot felul de variante si variatiuni la tema, pentru a intelege cine si cum se comporta pe site. Rezultatul:... il stii cu sigurantawinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@fumaretul, las-o asa big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@Ema, ma refer aici la marile sarbatori crestine. Citeste putin aici:
http://isus-revine.blogspot.com/2011/03/obiceiuri-si-ritualuri-pagane.html

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@wales, am postat asta pentru Ema. Acceseaza link-ul si... poate gasesti ceva lamuritorwinking

| DjSmoala a răspuns:

PENTRU CA E AMUZANT SA ARUNCI SARMALE IN COPACI LA INMORMANTARI! OBICEI DE PRIN MARAMURES, CHIPURILE CRESTIN