Întrebare recomandată | a3e6u9 a întrebat:

De ce se lasă oamenii manipulați de societate?
Mi se pare interesant cum societatea creează probleme ca apoi să scoată un profit din asta. Religia te face să te simți păcătos pentru cam orice, chiar și pentru că exiști.
Societatea le face pe femei să se simtă urâte și grase ca să cumpere produse cosmetice și diete miraculoase. Zicea cineva într-o zi că dacă bărbații ar fi la fel de frustrați ca femeile din cauza aspectului fizic, s-ar putea scoate profituri imense din asta.
În sfârșit, avem și reclamele, care încearcă să te convingă că ai nevoie de ceva ce nu ai nevoie, vrei să fii "cool", ia-ți ultimul smartphone sau mai știu eu ce.

Răspuns Câştigător
| Fatamuntilor a răspuns:

Pentru ca am evaluat ca si specie, pentru ca suntem tentati sa-i copiem pe altii.
Pentru ca vrem sa ne facem placuti si accepati in societate.

35 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Foarte bună întrebare. Răspunsuri la "de ce-ul" tău pot fi multe, cam toate având rădăcini în psihologia umană.

Mă bucur că am trecut de vârsta la care dădeam doi lei pe părerea societăţii şi pe manipulări cum că am nevoie de lucruri de care nu am nevoie.
Doresc mult noroc şi celorlalţi.

| Leocerba a răspuns:

Societate?
Societatea creeaza problemele, oare?
Pai societatea nu suntem noi, toti oamenii? Cum ar veni, societatea isi creeaza siesi probleme, si-o trage singura si obtine si profit?
Nu.
O parte a societatii creeaza probleme si manipuleaza cealalta parte a societatii.
Intrebarea este formulata fara a stapani bine termenii, ca sa nu mai vorbesc de raspunsurile pe care le-ai primit, unii au introdus si termenul de populatie care pare mielul naiv numai bun de fraierit de catre societate, care pare tot ce poate fi mai veros, mai lipsit de scrupule. Asa sa fie, oare?
Prieteni, dragii mei, si societatea si populatia sunt termeni care trebuie intelesi intai, apoi folositi.

| Hombre a răspuns (pentru Leocerba):

Corecta mustruluiala ta, raman uimit cum societatea lovita( cei care au raspuns) isi pune streangul de gat fara sa faca diferenta intre societatea care detine parghiile puterii, business-lui si aceea a "rândaşilor".

| sabin89 a răspuns:

E vorba de un instinct cu care ne-a inzestrat evolutia, si anume: sa ne furam caciulile unii altora. Eu o iau pe a lui ala, ala o ia pe a lui alalalt, alalalt o ia pe a mea si tot asa. Partea buna e ca pana la urma toti avem caciuli. Ideea e ca sa existe miscare, sa se miste caciulile zic. Daca n-ar fi asa, sa nu se miste lucrurile, ar fi plictisitor.

| DEBrown a răspuns:

Raspunsul este foarte simplu: pentru ca depindem de societate!

| mihaixliquid a răspuns (pentru DEBrown):

Prietene,daca asta este parerea si raspunsul tau nu este bine si iti voi spune de ce, daca depindeai de societate poate ca nu iti mai spuneai parerea si cred ca sti ce spun.in primul rand depinzi de tine pentru ca traesti, in al doilea de familia ta pentru ca te-au ajutat sa cresti sa traesti, in al treilea de prietenii prietenele care le-ai cunoscut dealungul timpului si mai sunt multe cuvinte de scris.dar nu uita ca trebuie sa iti multumesti tie ca traesti(stiu ca suna destul de ciudat dar...)
Mult noroc si sanatate si asa vei ajunge ce vrei si unde vrei in trecerea anilor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru DEBrown):

Hey eu ti-am zis asta prima data si m-ai contrazis.

| EnciclopediaProstiei a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi ca ala are 18 ani, ai grija cum vorbesti ca iti da lectii.

| EarsOfAFox a răspuns (pentru anonim_4396):

Si amandoi credeti prost. laughing
Dar sublime89 e cireasa de pe tort cu a sa falsa dilema.

| EarsOfAFox a răspuns (pentru EnciclopediaProstiei):

Are chiar 19. big grin Și în niciun caz. Ea e mult mai amplă în lecții de societate decât el. Îi știu în particular. Nu-i de mirare că în cele din urmă el s-a lăsat influențat.hee hee

| anonim_4396 a răspuns (pentru EnciclopediaProstiei):

Of doamne, suntem prieteni de multa vreme... si eu am 17, deci te rog nu te mai baga unde nu iti fierbe oala! Hai pa!

| EnciclopediaProstiei a răspuns (pentru EarsOfAFox):

Vad ce lectii de societate da, nu stie sa faca diferenta intre public si privat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EarsOfAFox):

Credeam. Asta pentru ca opinia aia e veche de ceva vreme si m-a mirat asta, ca s-a schimbat de la unul la altul.
De ce cred eu ca ne lasam manipulati?
Nu avem taria emotionala de a suporta criticile.
Ne pacalim cu asa-zisele avantaje si ni se pare normal ce se intampla.
Nu vrem sa fim mai prejos decat anumite persoane, cel putin in aparenta.
Ne e lene sa gandim.
Avem nevoie de acei oameni intr-o anumita situatie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EnciclopediaProstiei):

Am fost on-topic precum si el a fost, si mi s-a intamplat o singura data deci nu poti sa ma faci incapabila. In plus, subiectul nu vad sa fie prea intim sau prea sensibil.
E ca si cand as vorbi cu cineva ca intre prieteni in parc in loc sa o fac acasa sau intr-un loc precum messenger-ul, unde ma aude doar el. In parc ne aude lumea. Bun, in cazul asta, ce are? Vreun secret? Vreo chestiune de viata si de moarte?

Puteai sa te iei de mine in cazul in care raspunsul meu era complet dat la intamplare, fara sa aiba vreo tangenta cu subiectul adus in discutie. Iar pe TPU nu raspund roboti, ci oameni, se leaga prietenii, alea alea, deci de ce sa fiu rece in comunicare chiar si in exterior? E o retea sociala!

Nu te teme, am discutat si discut si cu altii in privat (la fel ca majoritatea celor cat de cat activi) si pot sa inteleg ce trebuie tinut „in culise". Si o fac.
Reactionezi de parca ai fost tinut in cusca si ai vorbit doar la comanda. Stiu ca exagerez, dar sper ca intelegi.

Si imi place ca ma judeci pe baza unui raspuns, ma cunosti atat de bine!

| EnciclopediaProstiei a răspuns (pentru anonim_4396):

Remarcile astea se potrivesc primului tau raspuns catre mine, ca ce am zis eu cu privatul si publicul, nu ai inteles. si nici nu am de gand sa ma explic pentru toti incuiatii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EnciclopediaProstiei):

Incuiata de mine, superiorul de tine.
Tu te iei de mine pentru ca vorbesc in public ce ar fi trebuit sa ii trimit in mesaj privat si din cauza ca trebuia sa raspund neutru, in tema, pe un ton mai formal.

Chiar era cazul? Pe o retea sociala unde se scriu cele mai intime probleme sau cele mai ciudate framantari?
Consider ca am respectat regulamentul (interpretabil, desigur) si ca nu am produs vreo dauna. Bine, fac chat inutil si acum chiar suntem offtopic amandoi, mai bine imi dadeai tu mesaj privat de la inceput sa ma inveti tu care e diferenta. happy

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
acum depinde si de persoana care se lasa manipulata..cine zice ca trebuie sa ai mereu ce are X? sa fi ca Y? PANA LA URMA, NU E PROST CINE CERE/E PROST CEL CARE DA SI ACCEPTA CE I SE DA.
cat despre reclame, sa stea mult si bine pana voi cumpara eu, nu ma intereseaza ce zice "ion" despe mine, atat timp cat am o familie si un sot c aruia ii sunt draga de peste 25 de ani, de ce ar trebui sa iau in considerare vorba lumii? nimeni nu iti baga in traista nimic, daca ai, de bine, daca nu, te uiti la reclame si inghiti in sec.
cat despre religie, toata lumea este pacatoasa si toti pacatuim cu gandul/cu privirea/ si mai ales ceea ce scoatem pe gura.
O seara bunahappy

| Mădă0611 a răspuns:

Teama, ea e mama tuturor suferintelor. Teama de a gandi. Teama ca ce crezi tu e gresit, si, deci, trebuie sa crezi ce cred altii, ca daca sunt mai multi, nu se pot insela, apoi e teama de a fi respins, si o sa fii cand tu esti altfel, in sensul rau, desi societatea e defecta, nu tu. Ma gandeam la ceva cand am vazut ca un bosorog se tot leaga de unul sau de altul la alta categorie (religie), zicea ceva de cosuri, ca si cum cei care au, au comis vreo crima; daca unii ar fi spus ca e misto sa ai, cumparai produse pentru a avea in caz ca erai prea ghinionist si natura nu a fost de partea ta. Toti vrem sa fim acceptati, sa nu fim singuri, pentru ca altfel e clar ca avem probleme psihice, si cine esti tu sa pui la indoiala ce spun psihologii?

| sublime89 a răspuns:

Oamenii se lasa manipulati de catre societate, iar societatea e formata din aceiasi oameni. Practic, oamenii se manipuleaza pe ei insisi fara sa-si dea seama.

| ErrorFound a răspuns:

Religia intotdeauna a operat astfel, creand o problema pentru a oferi o solutie.

| NOname a răspuns (pentru ErrorFound):

Da, ambele imaginare.hee hee

| ErrorFound a răspuns (pentru NOname):

Exact. rolling on the floor))

| OOOLEOOO a răspuns:

Iti vand mancare otravita ca apoi sa le cumperi medicamentele.
Eu cred ca omul este singurul mamifer de pe pamant care si-a otravit singur mancarea.

Nu toti avem destula coloana vertebrala incat sa ne deschidem mintea.

| fuzzer a răspuns:

Iti raspund la prima intrebare (nu stiu daca mai ai si altele), ca doar pana acolo am citit :"De ce se lasă oamenii manipulați de societate?"

E foarte interesant ce spui tu acolo, cum ai vrea sa fie omenirea cand incultura, nesimtirea si violenta ating cote semnificative?
Oamenii sunt dezinformati, si s-au cam saturat de atatea promisiuni desarte venite din partea politicii, din partea intelectualilor, din partea lumii.
Prin religie omul gaseste alinare sau speranta, chiar daca de cele mai multe ori termenul "religie" e sinonim cu termenul "afacere".
"Omul de rand nu poate fii un mic Einstein printre maimute".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca sunt prosti gramada.

Astia-s istetii din marketing, in loc sa se arunce in vreo liga mare ca sa faca bani, se rezuma la prosti si imperfecti fizic, pentru ca sunt multi asa.
Stiu exact unde sa atace.
Prostii sunt usor de convins sa cumpere ceva inutil, iar majoritatea grasilor si uratilor la fel pentru problemele lor. Nu-ti trebuie multa munca de convingere si ti-ai si gasit o gaura spre bani.

E ca si cum un leu ar renunta sa mai alerge dupa o zebra sprintena ca sa manance, pentru ca are in jur zebre handicapate, care nu pot sa se apere si din care tot cu aceeasi mancare se alege.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce conteaza..tot o sa mori.suntem niste furnici pe langa infinitatea spatiala si temporala. poate uniti am reusi ceva...dar chiar ne dorim? chiar ne pasa? sau nu-i ma i mult decat simpla curiozitatesad

| Doctorfishadi a răspuns:

Pentru ca asa suntem noi, daca nu avem probleme pe care sa le putem rezolva, de ce sa nu ne creea noi insine probleme. Daca am sta sa analizam diferite lucruri vei observa foarte multe nedreptati. Spunem ca viata este grea, nu este asa, de cele mai multe ori noi suntem cei care o complicam poate mult mai mult decat este cazul.Societatea "stie" ca nu poti rezista fara ea, de aceea exploateaza asta la maximum.In ziua de astazi banii si tehnologia sunt mai presus decat multe alte lucruri. Publicitatea este cel mai agresiv mod,dupa parerea mea de a te face sa cumperi ceva ce tu nu doresti, sau poate nici nu ai nevoie! Ca oameni, putem deduce simplu ca niciodata nu suntem liberi, nici atunci cand pierim, pana si atunci va exista o oarecare limitare.Liber nu inseamna sa iesi din casa si sa te duci la magazin, inseamna mult mai mult.Asa suntem noi programati sa vedem in cele mai multe cazuri doar defectele, uneori defecte imaginare impuse de cineva care te judeca.Noi suntem si vom fi cea mai "nemernica"fiinta posibila! Mult su7cces!

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Reclamele tintesc o anumita categorie de persoane si exploateaza la maxim slabiciunile acelei categorii. E si normal, scopul lor este sa vanda cat mai multe produse.

| einenebun23 a răspuns:

Pentru ca societatea vede ca are cu cine si controleaza populatia ca pe niste marionete cu wireless laughing. Ni se baga pe gat tot felul de programe cu care noi suntem de acord. Dar putem fi diferiti. Adica tu incepi si incep eu si vor incepe si altii sa nu intre in programele lor se poate schimba situatia. Dar asta este un proces foarte greu cu o sansa de reusita de aproximativ 1%.

| EnciclopediaProstiei a răspuns:

Tehnici de marketing, manipularea modei sa te faca sa te simti inferior, ulterior sa cumperi ce nu ai nevoie. religia...religia si-a luat punct de precautie ca ne nastem cu pacat, tocmai ca sa nu existe om perfect.
legat de barbati complexati, exista deja, le zice metrosexuali. mai asteapta cateva decenii si-o sa-i vezi pe toti pensati, lac pe unghii, gelati, etc.
ai uitat sa mentionezi taxele care nu exista de fapt, cine sunt astia sa-mi vanda pamantul, nu sunt tot oameni? ai vazut ca astia vand terenuri pe luna? si sunt o gramada de idioti care cumpara. dar ce luna e a cuiva, cine est i tu sa-mi vinzi luna. asa zic si eu da-mi ba 400 miliarde euro si soarele e al tau.
taxele nu exista, sunt ilegale, lumea a evoluat intr-un sens gresit.
legat de mine...am smartphone, dar e panarama d-aia la 2 milioane, luat de la baieti...galaxy ace 2 cred ca e. il am ca-mi e util nu ca sa fiu la moda.

| EarsOfAFox a răspuns:

Foarte proastă întrebare. Răspunsul la „de ce"-ul tău e unul singur, având rădăcini în marketing.

Mă bucur că am trecut de vârsta... whatever, dar ideea e că de unele chestii chiar aș avea nevoie, precum un smartphone, căci eu chiar am nevoie. tongue
Doresc mult noroc mai ales mie în ce cumpăr.

big grin

| paulmicutz a răspuns:

Da, dar asta daca din cauza pentru ca suntem foarte usor influentabili, pentru ca daca am gandi noi si nu ne-ar pasa de parerile celorlalti totul ar fi mai bine si nu ar mai fi atat haos cum este in ziua de astazi.

| WeAreLegion a răspuns:

Consumatorismul,e ceea ce ne impinge orbeste spre lucrurile astea,toata lumea vrea toale de firma,plasme in toata casa si intr-o buna zi realizeaza ca de fapt nu au nimic,si nu au facut in viata ceva ce sa conteze cu adevarat,totul e o iluzie,cea ce conteaza esti tu,experientele tale,prietenii tai, familia ta samd, nu toate porcarile pe care societatea ti le baga pe gat, traim pe o planeta care pluteste intr-un univers care nu are un inceput sau un sfarsit si oamenilor le pasa de Bianca Dragusanu si alte cacaturi, pateticlaughing))!

| florin96ak47 a răspuns:

De ce?
Simplu, pentru ca oamenii sunt din ce in ce mai prosti.
Pot scrie un roman despre asta da' nu cred ca intereseaza pe cineva, am facut rezumatul in prima propozitie.

| Addush a răspuns:

E foarte ciudat cum fiecare persoana accepta aceste lucruri. Intr-adevar depindem de societate si de tot ce aceasta ne ofera pentru profit. Ne lasam convinsi de prea multe "prostii" care apar doar pentru a ne stoarce de bani.