| Birjaru a întrebat:

De ce se simt unii oameni mai bine atunci cand cred ca exista dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| chelstone a răspuns:

Romanii cred in dumnezeu de cand se stiu, si tot de atunci o duc prost, poate daca nu si-ar mai pune toata baza in dumnezeu si ar face si ei ceva mai mult, fiecare sa schimbam din atitudinea pe care o avem, dimineata cand ne trezim sa ne spunem ca astazi facem ceva si nu doamne da-mi sau ajuta-ma sa fac ceva, atunci o sa progresam. Uite ca unele tari islamice o duc mult mai bine decat noi, au petrol, sunt importanti, tu si nu numai il cumparati, ei fac bani o duc bine. Nu tine de nici o divinitate sa progresezi, totul tine de fiecare, de ceea ce intelege fiecare ca trebuie sa schimbe la el pentru a merge tot mai sus.

19 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

E ceva sa stii ca o Fiinta care iubeste chiar si pe cei mai rai oameni te iubeste si pe tine, care este atostiitoare si atotputernica este alaturi de tine. Eu am descoperit asta din experienta, si de aceea ma simt mult mai bine decit atunci cind nu credeam in Dumnezeu.

| ramona30 a răspuns:

In primul rand este fals ca oamenii care cred in D-zeu sunt mai fericiti decat ceilalti. Ganditi-va ca romanii au iesit ca cei mai nefericiti oameni din Europa si coincidenta suntem si cei mai religiosi. Chiar daca ar fi asa ar avea aceeasi relevanta cu urmatoarea propozitie:
Oamenii beti sunt mai fericiti decat cei care nu sunt bauti.

| NoChanceForUs a răspuns:

Din cauza ultimului lucru rămas în cutia Pandorei: Speranța.Dă putere, știi?

| FucktheSystem a răspuns:

Pentru că se simt protejați. Nu le mai este frică de ce nu înțeleg pentru că Dumnezeu este explicația pentru tot.Nu le mai e fircă de moarte pentru că au impresia că o să zboare prin rai. Pentru că le e prea lene să facă ceva singuri și așteaptă să le pice din cer. Pentru că au impresia că Dumnezeu vrea să-i protejeze și că oricât de nasol ar duce-o în viața asta după o să fie fericiți și au impresia că o să treăiască o veșnicie...
Și multe alte chestii. Dar personal eu mă simt bine și fără să cred.

| FucktheSystem a răspuns:

@cazatura, zici că nu îți mai trebuie nimic? N-ai nevoie de apă, mâncare, casă, prieteni? Doar de curiozitate, nu d-alta dar un om nu trăiește prea mult cu Dumnezeu în loc de apă, mâncare și casă...

| thealchemist a răspuns:

Pentru ca exista.

| miradoniz a răspuns:

Pentru ca suntem toți lași și nebuni, de ce crezi? Si vrei sa știi de ce ne tot batem gura ca Dumnezeu exista și ca ne iubește? Pentru ca inteligenții de genul tău sa îndrăznească sa i se adreseze atunci când nu mai pot.

| Dumnezău a răspuns:

Pentru ca sunt prea comforabili si ei gasesc in Dumnezeu un sprijin,un sparding-partner,care sa faca totul in locul lor si sa le ofere mai multe avantaje,cand ei reusesc un lucru si dau vina pentru succesul lor pe ajutorul de la Dumnezeu.Dar,desigur nu se poate ignora si faptul ca unii,in prostia lor, spun ca ''Dumnezeu le stie pe toate'', astfel stergandu-si prostia printr-o singura afirmatie.Mai sunt si frustrati care se considera superior ateilor si gnosticilor,doar prin simplul fapt ca ei cred,si ii considera pe atei niste paria.

Dar,cred ca un raspuns complet ar fi ca se simt bine,pentru ca gasesc justificare la orice chestie mai ciudata,cum ar fi lacrimile din icoane(Hollywood chiar sunt buni la efecte speciale laughing ), stigmatele(crucile de pe legume si oameni), asa-zisele minuni si ar mai fi cateva.Desigur,se simt bine si ca nu provoaca mania lui Dumnezeu,prin faptul ca ei sunt, dom'le, buni crestini si respecta divinitatea.

| bebetho a răspuns:

Au impresia că o să trăiască veşnic.

| DakotaRoyse a răspuns:

Au siguranţa că ceva divin o să-i ajute pentru că merită, pentru că se consideră buni, pentru că s-au rugat, etc. Când eşti sigur pe tine că poţi face ceva anume, merge totul mult mai uşor.

| claudia01 a răspuns:

Pentru ca pot spune dupa o greseala de-a lor "asa a fost sa fie" sau " a fost voia Domnului" si nu trebuie sa gandeasca mai mult.

| TaNaNaNaNa a răspuns:

Pentru ca exista.Cand esti singur si abatut si simti ca totul se invarte cu tine, numai daca spui "Doamne ajuta" simti ca e langa tine si ca te ajuta.Am simtit asta de multe ori.De ce e atat de greu sa spui o rugaciune si sa crezi ca exista.Eu cred. Dumnezeu neda atatea semne ca exista dar noi continam in greseala si ne spunem in continuare ca n exista.Numai atunci cand ai o boala sau cand ai n necaz foarte mare mai apelam la el si ne aducem aminte de Dumnezeu.Asta e adevarata lume! Desi noi toti facem pacate, daca ii ceri ceva lui Dumnezeu ne ajuta.

| iza4ever a răspuns:

Pentru ca crezand in El si rugandu-se primesc un fel de alinare asupra sufletului si se simt mai bine. Dar sunt anumite momente de depresie cand crezi ca esti intr-o astfel de stare pentru ca El vrea sa te pedepseasca pentru ce ai facut si atunci ai un fel de durere sufleteasca pentru ca te simti singur fara nimeni. Depinde fiecare priveste credinta din puncte diferite.

| maryy a răspuns:

Pentru simplu fapt ca simt ca au pe cineva aproape care nu-i va lasa niciodata happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Simplu! Omul (unii, dar cam multi) cauta mereu un motiv pentru slabiciunile lui, pentru justificarea esecurilor sau a chestiilor inexplicabile. Acesti oameni patetici (patetici la greu) nu-si pot aduce contributia la avansarea pe orice plan a omenirii, fiindca sunt LIMITATI dpdv al gandirii. Ii admir pe cei credinciosi cu adevarat, pe cei care au intr-adevar un crez in cineva, in ceva, fara sa bata toba, fara sa se bage in viata mea, in convingerile mele, cu forta. Hai sa fim seriosi, atunci cand ne este greu al dracu' toti ne rugam (intr-un fel sau altul/unui zeu sau altcuiva), dar nu pot accepta bagarea asta in seama cu iz de inchizitie. Am prieteni crestini chiar aici pe site, oameni care stiu sa converseze fara sa lezeze pe X sau pe Y. Totul tine de cat de bine te-au educat parintii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

El este tot ce ne dorim noi, si nu ne poate da nimeni.el este cel ce ne implineste. avandul pe Dumnezeu nu ne mai trebuie nimic.

| kindness a răspuns:

Mda. alta intrebare stupida; frate voi nu aveti ce face? cum poti sa pui o astfel de intrebare. Simplu : PENTRU CA EXISTA! Pentru unii oameni e singura speranta. Iar pentru cei care au totul si se cred superiori fata de ceilalti, Dumnezeu nu exista. Si app vezi ca Dumnezeu se scrie cu D mare.

| Lore_8435 a răspuns:

Omul trebuie sa creada in ceva.Si ceva mai.maret sau universal de atat nu exista

| magdaM a răspuns:

Pentru ca in el gasesc speranta si suportul de care au nevoie...dar (fara ofensa) oamenii sunt lasi pentru ca nu au speranta in ei...
sper ca te am ajutat