| Razvan a întrebat:

"De ce sunt oamenii tristi:sunt prizioneri in povestea lor personala.Toata lumea crede ca obiectul vietii acesteia este sa urmeze un plan.Nimeni nu se intreaba daca acest plan e al lui sau a fost creat de altcineva.Strang experiente, amintiri, lucruri, idei ale altora si asta e mai mult decat pot duce. Dar isi uita propriile vise"
Privind in trecut tu ce vise ai uitat si de ce?

Răspuns Câştigător
| Hombre a răspuns:

Am o viata personala plina de evenimente, sunt omul care a prins bine cele doua sisteme, intamplari rele si bune, multe vise nu sau indeplinit si le uiti odata cu inaintarea in timp pentru ca le ia locul altele. Mereu visam aspirand la ceva, cine nu o face este un mort viu.Bai frate @ harciog pai cele mai bune femei la pat sunt nimfomanele si daca mai este si isterica totul e ok, dupa o partida reanimare scrie pe tine. Si cu putin efort din partea ta @Parintele iti va face o slujba foarte frumoasa, de aia ateista. In imaginatia mea il vad si pe @andre 999 cu un brat de lumanari spunand rugaciuni si facand matanii pentru purificarea sufletului tau. laughing

11 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Inainte de toate doresc sa agit putin spiritele si sa afirm ca munca, experientele, amintirile, ideile si orice alta activitate fizica ce o presteaza omul in exces (atentie, am spus "exces") pentru mine poarta apelativul "pacat". De ce? Raspunsul este simplu: Omul, inundandu-se cu munca, idei, aminitiri (sunt de acord sa le aiba, dar nu in exces) pierde legatura cu el insusi. Adica, nu are timp si pentru a se studia si cunoaste pe sine.
Era o sintagma pe care o sustin cu tarie: "Cunoaste-te pe tine si vei cunoaste Universul!" Cati se cunosc pe ei in ziua de azi? Oare gresesc, daca spun niciunul!?
Ce pot sa spun, eu nu pun seama pe vise, sunt si ele atribute ale somnului, eu nu le dau relevanta. In schimb, am si eu visuri (idealuri, tinte). Unul dintre ele ar fi sa ma cunosc pe mine insumi, dar sunt constient ca nu-l pot implini. Oare numai eu am uitat sa ma studiez pe mine insumi sau mai sunt si altii? Altii sau toti? Merg pe varianta a doua.

| Arthur a răspuns:

Din pur egoism. Am uitat trecute iubiri, am uitat să zâmbesc la soare dimineaţa, am uitat de mine - am uitat de noi.
Ce crezi, cariera este de vină pentru aceste derapaje controlate sau viaţa sau poate destinul sau norocul - nenoroc sau toate acestea la un loc mă fac să mă gândesc de ce sunt trist atunci când zâmbesc.

| mihaibrasov a răspuns:

Vise nu am uitat, dar m-am resemnat intru neimplinirea lor si aici am gresit. Atat.

| Contrast a răspuns:

Ani de zile am uitat ca sunt om si ca am nevoie de iubire, si mi-am dat seama ca am pierdut ani din viata, luptand si muncind pentru lucruri efemere.
Atunci m-am oprit din alergarea mea, si mi-am adunat tot dorul din suflet si am pornit in cautarea iubirii... Intr-un tarziu am gasit-o, si am pus pe altarul ei toate visele mele, toata iubirea mea, tot sufletul meu de om neiubit, neinteles, nedorit, sperand ca cel ales sa poatea intelege ce simt, ce-mi doresc, ce iubesc...
Au trecut ani, iar eu am ramas asteptand... iubirea mea plecase demult cu tot ce i-am pus pe altar.
Mai stau demulte ori si azi pe o stanca, valurile amintirilor se izbesc de pietre la piciorele mele, si privind in zare si ma intreb unde-o fi ajuns ofranda iubirii mele?
Ciudat, nu mai doare nimic doar ca si azi mi-e sufletul la fel de plin de dor... dar stiu ca intr-o zi nu va mai trebui sa pun nimic pe altarul iubirii, pentru ca in acea zi ea imi va darui totul, tot ceea ce nu am avut cu-adevarat, niciodata...

| DanielJackson a răspuns:

Nici unul nu am uitat, doar ca nu se prea pot implini.

| Sorina111 a răspuns:

Urmarea unui plan iti da impresia controlului.Deja, dupa un anumit timp, propriile noastre vise se reflecta pentru noi sub forma unor idealuri imposibil de indeplinit. Uneori e mai bine/sanatos sa urmezi un plan.La urma urmei, trebuie sa ai un plan, pentru ca daca ne-am lasa condusi doar de vise, fara sa rationalizam, am ajunge dezamagiti, pentru ca am construi in mintea noastra o lume utopica si am crede in ea.Si pentru ce? E bine sa visam, e probabil cel mai frumos lucru pe care il putem face noi, oamenii. dar nu e bine sa credem decat in visele pe care stim cu tarie ca le vom putea indeplini.

| Anileda a răspuns:

Ce vise frumoase aveam, ma vedeam casatorita cu Brad Pitt, insa mi s-au naruit sperantele atunci cand a aparut Angelina Jolie, vroiam sa fiu cantareata insa am o voce ca o pisica, chinuita, si am zis sa nu mai continui ca s-a saturat mama sa schimbe geamurile, vroiam sa fiu pictorita insa am constatat ca si un rotund imi iese patrat si am decis sa uit complet de aceasta meserie.
Vise si iar vise.

| BlueByte a răspuns:

In sfarsit o persoana inteligenta.Ai foarte mare dreptate cand spui "Nimeni nu se intreaba daca acest plan e al lui sau a fost creat de altcineva". De prea multe ori in viata destinele noastre depind de planurile si ideile altora, fie ca vrem sau nu. Fara sa visezi, viitorul tau depinde de altii! Cat despre mine, aproape tot ce am visat, am si realizat, cu efort, mai mult sau mai putin!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu traiesc clipa.nu prea gandesc la ziua de maine. ajunge fiecarei zile zbuciumul ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca nu au Orgasm. Get Ripped

| emilia_6889 a răspuns:

Paulo coelhohappy frumos