| elena19_1687 a întrebat:

De ce un exces de ingrasaminte minerale poate provoca ofilirea plantelor?

Răspuns Câştigător
| 34588773 a răspuns:

Ofilirea plantelor in momentul excesului de ingrasaminte este realizata de procesul de suprasaturatie

1 răspuns:
| vladimir23 a răspuns:

Pai intrebarea este simpla daca tu ai manca mai mult decat poti duce nu ai sanse sa te imbonavesti, dar in situatia plantelor e un pic mai complicat ele sunt mai firave nu au acelasi sistem ca si noi sau ar mai fi daca le uzi prea des ele pot sa se ofileasca,