| Biologie a întrebat:

Salutare tuturor!
Ce vitamine si minerale sunt necesare plantelor?
Multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| evostyle7 a răspuns:

De regula plantele produc vitamine pentru consum alimentar si folosesc minerale pentru propria crestere. Cerealele si legumele au pretentii maricele fata de azot, pentru o crestere normala, iar pentru o crestere mai accentuata ii indicat un complex de minerale alcatuit din azot, potasiu si fosfor. Cantitatea difera de la o specie la alta, dar ca exemplu pot sa-ti spun ca la legume ii indicata o medie de 250kg la hectar, dar daca o sa ajungi vreodata in ipostaza asta, consulta niste carti de specialitate.

Răspuns utilizator avertizat
| liliacALB a răspuns:

Vitamine? Nicidecum. Minerale da, desigur, in functie de specie, cantitati variabile din fiecare. Apa, lumina, CO2, etc