| SilentRain a întrebat:

De ce unele persoane in fața situațiilor nefavorabile le dispar sentimentele, cum se poate numi asta?

11 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Cred ca se poate numi AUTOCONTROL. O forma avansata a umanitatii, cu toate ca si omul este un animal si in anumite situatii mai putin favorabile, din cauza anxietatii, ar putea avea un comportament necontrolat.

| DenisIonut01 a răspuns:

Se autoizoleaza happy, presupun ca cele orgolioase sunt in general asa si isi izoleaza sentimentele, adica tin la ei mai mult ca la ceilalti

| Sn4k3 a răspuns:

Cum sa dispara sentimentele?

| SilentRain explică (pentru Sn4k3):

Adică nu simt nimic într-o situație în care ar trebui în mod normal sa se simta trist

| Sn4k3 a răspuns (pentru SilentRain):

Inseamna ca ori nu le pasa, ori le neaga, ori pur si simplu reactioneaza diferit, in functie de cum gandesc/cred, dar n-au cum sa dispara sentimentele ca altfel am deveni roboti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SilentRain):

Autoapărare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Solipsism probabil

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca știu sa îți controleze foarte bine creierul și emoțiile. Și eu pot

| SporeBox a răspuns:

Le dispar sentimentele? Probabil te referi la depresie cand nu vrei sa mai faci nimic si nu te mai intereseaza nimic

| MariaEcaterina99Y a răspuns:

Pff..persoanele acestea se închid in ele. Nu e ca nu mai simt nimic, ci ca nu mai vor sa mai simtă. Eu spre exemplu asa procedez și chiar îmi iese, însă trebuie sa ai o forța de sine destul de puternica ca sa-ți impui sa nu mai simți nimic. ‘))

| ThyDoom a răspuns:

Autoconservare.
Creierul încearcă să ne facă să mergem mai departe, iar dacă asta implică stoparea emoțiilor, atunci cu atât mai bine pentru organism.