| Nume6 a întrebat:

Mai are cineva fobie socială? Dacă da, cum faceţi faţă situaţiilor sociale zilnice?

9 răspunsuri:
| ancaval a răspuns:

Cum te manifești? Vreau exemple.
Și după ce răspunzi, vorbim și de fobie socială.
Sau mergi la psiholog și închei orice discuție aici, cu oricine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ancaval):

Consider ca am fobie sociala. Nu pot interactiona. Ba ca sunt inconjurat de oameni cu care nu am ce vorbi, nici nu am simtul umorului.
Cum fac fata : incerc sa fiu obiectiv in viata., vorbesc strict impersonal la lucru cand sunt nevoit sa mai schimb 1-2 vorbe, In rest nu am prieteni/familie nimic.
Degeaba merg la psiholog., degeaba teorie fara practica, Caut terapie de grup gen cum vezi in filme la alcolici anonimi., sau de genu: mai multe persoane(tot rebuturile societatii) adunandu-se si conversand etc)

| ancaval a răspuns (pentru anonim_4396):

1. De ce nu ai familie? (Doar dacă vrei să răspunzi!)

2. În trecutul tău/copilărie ai avut parte de întâmplări aiurea și de aceea azi ai un așa comportament. NU ai fobie socială. E o problemă mult mai complexă, în fobia socială NU ieși din casă, e gravă. Și nu ce spui tu.

3. Care e problema ta? Tu NU ai exercițiu. Orice lucru se învață, dar tu ai rămas un pic în urmă și nu ai reușit să treci peste ceva. Te-ai blocat! Ce trebuie să faci? Să deblochezi prostia care te ține în loc. Cum? Foarte greu, dar nu imposibil. E bine că ești conștiient de situație, cât de cât.

Ai avea 2 variante:
a). rămâi cum ești toată viața;
b). îți faci o listă, pentru o zi întreagă, cu reguli și te obligi să le respecți.

Exemplu:
- azi, la ora 10, merg la magazin și vorbesc cu vânzătoarea (obligatoriu). Nu te întorci acasă până ce nu ai vorbit cu ea, orice.
- după ce ies de la magazin întreb pe un om de pe stradă unde-i Primăria?
- trec pe lângă o fată, o salut și o întreb ce face. Mă ignoră? Râd!
- merg cu câinele la plimbare, poate am noroc și mă întâlnesc cu cineva. Întreb de câine, ce rasă, câți ani are, mă joc cu câinele, întreb propritarul dacă stă prin apropiere.
- merg să-mi cumpăr un tricou, o rog pe vânzătoare să-mi dea câteva idei, cu ce mi-ar sta mai bine, sâmbăta aveți deschis?

Mai gândește-te tu la ceva exemple, care să te pună față în față cu frica. Fă TOT ce NU vrei tu să faci, pentru că ai o reținere, corect? No, nu mai fugi și fă ce ți frică. Și ce dacă te bâlbâi sau te faci de râs? Prima zi, primele încercări o să fie dezastru. Când vezi că îți iasă bine câte una, prinzi curaj și încredere în tine.

Scoate-ți din cap fobia socială. Tu ai nevoie de exerciții. Odată învățat NU mai ai obstacole.

Cu atât am putut să te ajut, eventual dacă mai vrei să întrebi ceva, aici sunt.

| ancaval a răspuns (pentru anonim_4396):

Scuze, am scris mult și poate obositor, dar nu poți rezolva o problemă prin 3 cuvinte, trebuie să intrii în detalii.

| PașaHassano a răspuns (pentru ancaval):

Pastilele ajuta mai mult decat sfaturile astea de ****

| anonim_4396 a răspuns (pentru ancaval):

Omfg., Stiu ca nu am fobie sociala a la carte insa., nu stiu/nu vreau sa interactionez cu altii
1. Familia e cu multe probleme de diferite feluri, crescut intr-o familie rupta de realitate de imprejurimi., Nu de fite ci de Problema existentialismului m-am mutat singur., cu timpul mi-am cumparat o garsoniera ieftina in alt oras din banii lucrati de mine, economisiti lunar.
2. In copilaria mea. practic nu am avut asa ceva, am crescut izolat in casa, neavand legatura cu lumea din jur., cu un singur vecin mai interactionam in vacantele de vara. La scoala rupt de realitatea sociala.
3. Problema mea : Nu am cu cine sa conversez. Prieteni din scoala nu am., cu colegii de job : is inconjurat de lumea de jos : de cocalari., rromi practic sau altii carte sustin acelasi ideologii.
Se mai iveste cate unul care e mai diferit., incerc a intra de conversatie cu ei insa nu am avut ocazia de a ma imprieteni... Adica nu pot spune la o persoana cu care am conversat 2 minute asa din senin :Hai la bere/cafea fara a parea gay/aiurea., Si nu ma simt confortabil in preajma unuia care arata super bine. Si daca e baiat de treaba cu mentalitate asemanatoare., pur si simplu pentru faptul ca arata ca B alfa,. nu ma imt confortabil.
Ce as vrea e sa gasesc alti "social-outcast" si sa conversam impreuna., sa facem gasca etc. Looser club (ca in IT)

Dar te citez: "trec pe lângă o fată, o salut și o întreb ce face. Mă ignoră? Râd! " - mi se pare absurd., adica mai cunosc persoane de genu care fac asa., cu probleme reale psihice, ex este un tip de 30+ Imbracat tot timpul frumos/aranjat in haine de firma umbla prin gari ia trenuri asa aiurea se baga in seama cu calatorii -> consider asta bolnav psihic fara sanse.
Faza sa intreb un om de pe strada unde e institutia x, y s-a intamplat des., nu de conversatie ci pentru ca nu stiam la propriu.
Sa intreb vanzatoarea de tricou despre idee..parerea ei. nu pot face asa ceva. Mi se pare absurd., la fel ca faza de a ma lua in vorba cu vanzatoarea tinand cont ca merg la super-marketuri nu la alimentare. Dar totusi aiurea., Adica unul care face asa mi se pare Senil...

| ancaval a răspuns (pentru anonim_4396):

Una e să râzi frumos, prietenește și alta e să râzi ca un bolnav. Nu vezi diferența?
Nu ai înțeles nimic din ce am scris. Mi-am pierdut timpul cu tine. Eu am considerat că te ajut cu exemple, cum să intri în vorbă cu lumea. Nu vrei? E perfect. E viața ta. Descurcă-te!
De la mine nu mai vezi tu răspunsuri, oricât de bine ți-aș scrie, ție ți se pare absurd. Și dacă ți se pare absurd, și nu vrei să asculți de alții, atunci rămâi așa cum ești, cu fobie cum ziceai. Bine ești și așa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mergi la un neuro psiholog pentru a exclude diagnostul de tulburare de personalitate schizoida la schizofrenie nu ești predispus având în vedere ca mergi totuși la lucru și tot mai schimbi o vorba. Nu ai încredere în tine asta e problema, toate problemele tale se datorează copilăriei tale acolo e cauza îți sugerez sa mergi la psiholog și dacă e asa cum spui tu ca nu te poate ajuta măcar te-ai convins. Tu nu ai fobie sociala ai o ușoară anxietate sociala asta e altceva dacă aveai fobie nu puteai sa lucrezi în colectiv de abia puteai ieși din casa cu chin. Dacă nici în copilărie nu simțeai nevoia sa comunici și nu erai interesat de relații înseamnă că erai predispus la o tulburare poate fi ceva genetic nu neapărat de la părinți. Nu îți pierde încrederea în tine și nu te da bătut ai putea găsi o fata ca tine când unde la ce ora nu se știe dar dacă ești asocial și nu ești interesat sa cunoști atunci probabil vei rămâne mereu singur pana vei trata tulburarea care o ai.
S-ar putea sa ai și depresie fiindcă nu ești motivat ești neinteresat de relații și nu ai încredere în tine gândești negativ se pot confunda afecțiunile astea psihice trebuie un diagnostic diferențiat de ex dintre depresie și tulburare schizoida, depresie severa nu ai ca dacă aveai nu te mai puteai duce la lucru da nu se știe niciodată totu depinde tine. Și apropo prieteni e greu sa îți găsești în ziua de azi dacă nu ai de aia din copilărie uneori poate dura și ani de zile e trist da asta e adevăru asta e lumea în care trăim uneori "prieteni" îți pot face mai mult rău decât bine sa te ducă în prăpastie
Îți sugerez sa îți găsești și sa te axezi mai bine în a cunoaște o prietena potențial iubita nu prieteni fiindcă nu cred ca ești făcut pentru asa ceva dacă mereu ai fost izolat o sa dai tot spre izolare ca acolo te simți tu cel mai bine nu cred ca o sa reușești sa păstrezi relațiile de prietenie pe termen îndelungat mai ales dacă ești schizoid.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la un psiholog cognitiv comportamental noi de pe TPU nu te putem ajuta dar este și medicamentație pentru asa ceva dar aceea o da psihiatru dacă mergi în paralel la psihiatru și psiholog ai șanse mari sa scapi de fobie da trebuie sa aplici tot ce îți spune psihologul sa te expui în situații de astea dar el te va învata tehnici însă totu depinde tine medicamentația te va ajuta puțin da trebuie și tu sa faci ceva. Dacă nu mergi la un specialist nu cred ca o sa scapi prea curând de asa ceva pana nu elimini cauza.