| LoveToHate a întrebat:

De ce unii oameni nu stiu engleza?
Oriunde ne uitam vedem cate un cuvant in engleza,cel putin la televizor,daca ma duc si-l aprind pe orice canal as da este imposibil sa nu vorbeasca in engleza,muzica pe care majoritatea oamenilor o asculta contine cuvinte englezesti,jocurile,calculatorul, filmele, etc.Deci care este problema, de ce unii nu inteleg?

17 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Nici eu nu inteleg de ce vrei sa stim ca tu esti multi-limbist. thinking

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Lucru amuzant este ca unii de la mine din clasa parca se simt rusinati daca stiu cuvinte din alte limbi straine si fac ei ceva neaparat ca sa le poceasca ( cine stie, poate asa sunt mai interesanti laughing )

| irbis a răspuns:

Pentru ca nu o stiu, nu o intalnesc suficient de des pentru a o invata. Nu e suficient sa auzi in treacat un cuvant doua. Daca e sa inveti o limba numai auzind-o la televizor sau ceva de genul asta (jocuri, filme, muzica), ar dura ani si ar trebui sa o auzi poate chiar zilnic. O limba nu se invata in treacat.
Eu de exemplu ma uit la anime (acestea fiind in japoneza). Cu timpul, am inceput sa invat un cuvant de aici, inca unul de acolo, dar desi am vazut mai bine de 7000 de episoade din diverse serii anime, filme, abia pot sa spun poate cateva chestii.

| shhhs a răspuns:

Pe unii nu ii intereseaza, altii nu au inclinatii spre receptivitate in acest domeniu, altii nu au posibilitati, etc.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca nu toti au baza limbii engleze pe care tu probabil ai invatat-o la scoala. Ia asculta tu 1000 de melodii in chineza si uita te la 100 de filme in chineza sa vezi daca intelegi ceva

| relian a răspuns:

Invatarea unei limbi straine ca de altfel invatarea unei meserii a mai stiu eu ce necesita aptitudini cu care te nasti si mai putin vointa dea invata si alte alea materie cenusie bla bla ce spun unia pe aici.Mai toata lumea asculta muzica da? Atunci cum de nu stim cu toti sa cantam la un instrument sau de ce nu cantam manele pentru cei care asculta manele? Cu asta te nasti. Unia se nasc le pui vioara in mana si incep sa cante. Pune si tu si incearca sa canti la un instrument si nici dupa 20 de ani no sa poti canta cine stie ce.Altii nu stiu sa bata un cui in perete.In schimb sant buni poate la matematica la fizica etc.Fiecare se naste cu o abilitate cu o usurinta de a ainvata anumite lucruri.Fiecare se naste cu o asfel de patitudine dea prinde ceva mai usor dea intelege cu mai mare usurinta un anume lucru sau situatie.Nu e vorba ca nu vrei sau ca esti slab la materia cenusie.Nici eu nu ma pricep la limbi straine, dar in schimb pot sa pilotez un avion.Asta inseamna ca sant prost ca nu pot sa invat engleza? Asa o fi in conceptia celor care invata engleza cu foarte mare usurinta.Prietena mea a invatat engleza in 2 luni si italiana la fel tot in 2 luni.Insa daca o intrebi cum o cheama trebuie sa verifice in buletin. Vorba vine dar la altceva nu prea se pricepe cine stie ce.Concluzia o tragi singur. Iara referitor daca stii engleza gasesti job mai usor nu cred. Uniac siu engleza dar nu stiu a faca mai nimic altceva.Altii stiu sa faca foarte multe lucruri dar nu stiu engleza.Cum o dai tot naspa este.Asta pentru cei care au plecat afara din tara. Daca esti in Romania ce conteaza este sa te pricepi la o meserie anume sa fii as si poti sta linistit ca nu o sa iti ia nimeni locul chiar de stie engleza.

| WhatheWow a răspuns:

E optiunea fiecaruia si unii au de pierdut altii de cistigat, fiecare din punctul lui de vedere si dupa capacitatea intelectuala. Si Maria cind a fost intrebata daca-i plac limbile straine a raspuns ca ea are barbat; asa ca ce sa asteptam?!

| mixxjim a răspuns:

Pentru ca nu oricine are chef sa invete - orice, nu doar o limba straina. pentru ca unii sunt complet anti-talent la limbi straine, orice le-ai face nu reusesc sa memoreze niste cuvinte. pentru ca altii sunt prea ocupati sau prea batrani sa mai invete acum ceva. sau poate ca pur si simplu nu le place limba, poate prefera alta limba si nu neparat engleza happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta da intrebare demna de aceasta categorie, de ce imi impui ceva ce nu-mi place, este cumva data o lege in care sa se sustina ca invatarea unei limbi straine este obligatorie?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pui gresit problema. Programele pe calculator ca windows, office, browsere etc, sint traduse in mare parte (la noi in in romana, la rusi in rusa, la chinezi in chineza... in italiana, in germana, spaniola, basca, portugheza, greaca etc). Posturile tv de cultura generala si desene animate sint si ele traduse (dublate sau subtitrate). De ce ar trebui neaparat sa invete cineva engleza? O fac numai cei care vor, carora le place, care sint pasionati, nu e musai ca toata populatia planetei sa stie engleza.

| AndyLavy a răspuns:

Nu poti compara acele cateva cuvinte din melodii si cateva expresii si asa mai departe din jocuri cu limba engleza adevarata. iar unii oameni pur si simplu nu sunt facuti pentru asa ceva. cum unii nu inteleg si nu vor invata niciodata kimie biologie sau matematica, cam asa este si cu engleza. mie de ex mi-a fost destul de greu sa invat engleza limba facut la scoala din clasele primare in cazul in care acum sunt la facultatea, insa a fost o alta limba pe care am invatat-o imediat nefacand niciun curs si asa mai departe insa mi-a placut. depinde, sunt oameni si oameni si cauze diferite.probabil ca fiecare dintre cei care nu stiu au o explicatie dar nu sunt nevoiti sa ti-o dea tie. poate nu stiu engleza, insa stiu germana franceza, care daca stam sa ne gandim sunt chiar mai importante decat engleza.

Răspuns utilizator avertizat
| sellenaD a răspuns:

Raspunsul simpul e tongueENTRU CA NU VOR! Nu inteleg de ce ai tu o problema cu ei.Toti avem neuroni la fel si putem invata orice vrem, daca vrem cu adevarat.Conexiunile intre neuroni se ''sudeaza'' daca repetam un lucru, de exemplu mersul cu bicicleta, la inceput am cadea daca ne-ar da drumul, cu putina repetitie invatam, desi la inceput suntem mai nesiguri in final ajungem sa mergem fara probleme.De ce unii oameni nu stiu romana? asta e o intrebare mai buna, dar raspunsul e ca nu le pasa nici de romana, aud, vad, dar nu le pasa de nimic.

| razvangabriel96 a răspuns:

Pai eu inteleg engleza, dar nu pot sa vorbesc in engleza, nu prea stiu sa vorbesc dar asa inteleg ce zic happy

| ExistentialStuff a răspuns:

Pai este problema si nu e de inteles ci de acceptat.
Daca nu vrei sa inveti.Nu esti obligat.
Eu sunt sigura ca si tu eviti anumite subiecte asa si cei care nu stiu engleza,, o evita''. Deoarece nu sunt obligati si momentan in Romania inca se mai vorbeste romana... cred ca gresec am ajuns sa vorbim romanoengleza.

| Sbarcea_Pavel_1998 a răspuns:

Pentru ca majoritatea oamenilor (tiganii+comunistii) habar nu au de engleza si nici nu vor sa invete.

| slepumic a răspuns:

Unii oameni nu inteleg deoarece nu vor sa invete ori materia lor cenusie e de slabi neuroni si de aceea nu prind o alta lb. in afara de romana. Sper ca te-am ajutat.