| Marioara_5353 a întrebat:

De ce unii oameni sunt pagani si nu se inchina la Dumnezeu sau macar sa mearga la biserica? Nu le e frica ca Dumnezeu ii va pedepsi odata?

Răspuns Câştigător
| NuConteazaCineSunt a răspuns:

Sunt pagani deoarece ei NU CRED in Dumnezeu.
Spun ca nu exista si se iau dupa teoria "Bing-Bang" sau cum i-o zic nu ma intereseaza.
Fac asta deoarece Nichiduta (pe romaneste) are si el puteri si poate controla gandurile oamenilor.De exemplu cand spui Tatal Nostru, uneori iti mai zboara gandul la ce ai facut la scoala, la cine ai mers, pe cine ai intalnit azi, cu cine ai facut ceva bla bla. Sau alta rugaciune. Are si el niste puteri acolo. Sincer mie mi se intampla de multe ori cand spun Tatal Nostru sa-mi zboare gandul si o iau de la inceput. Cand vede ca o iei de la inceput se satura daca il zici de mai multe ori.
Revenind la oile noastre, ei pur si simplu nu cred. Nu au credinta. Cum am mai auzit, ei spun ca e ca si cu Mos Craciun. Daca faci rele, nu mai vine Mosul. Asa si aici. Daca faci rele mergi in iad, sau te bate D-zeu.
Pur si simplu sunt oameni care nu au credinta. Pur si simplu NU AU credinta.
Nu avem ce sa le facem, nu cred ca vom fi noi pedepsiti pentru pacatele lor.

27 răspunsuri:
| DorelSudoru a răspuns:

NUlaughingPentru ca suntem convinsi ca nu exista...

| DianaScorpio a răspuns:

Din moment ce unii nu au format conceptul acesta, e logic ca nu are cum sa le fie frica.

| bebetho a răspuns:

Pentru că îi/mă împiedică raţiunea!

| Angel0 a răspuns:

Dumnezeu ne recunoaste meritele, nu neaparat dupa condica de prezenta din biserica.

| Paulla a răspuns:

Din cauza ca pentru mine/ei Dumnezeul vostru nu exista.

| chelstone a răspuns:

Ce intrebare stupida...

| Vizitiul a răspuns:

Daca nu simt ca trebuie sa ma inchin la vreun zeu, inseamna ca-s pagan? Atentie, nu simt, nu e vorba ca nu vreau. Trebuie sa avem neaparat simturi identice? Devin problematic daca nu simt ceea ce simti tu? Nu prea cred.

| EmaS a răspuns:

Pentru ca nu il iubesc pe Dumnezeu.Ba din contra ii urasc si pe crestini si se leaga tot timpul de noi.Chiar azi am raspuns la cineva care ma condamna ca in toate raspunsurile mele amintesc de Dumnezeu.Si i-am zis ca de ce o supara asta, ca doar nu am injurat-o.Pacatul este azi la loc de cinste.

| Kosuchin a răspuns:

Dar tu de ce nu te duci sa te inchini la un templu hindu, zeilor Brahman, Vishnu si Shiva? Oare nu ti-e frica, ca ei te vor pedepsi vreodata pentru necredinta ta o_O?

| NoChanceForUs a răspuns:

Dumnezeu e răzbunător...ne bate dacă nu facem cum vrea el.Pff și mai vrei să-l și pup? Ar trebui și eu să bat pe cei care nu fac cum le spun eu?

| Alphawolf a răspuns:

Pentru ca ei sunt o forma mai inteligenta, au mintea limpede si gandesc. Ei nu sunt fricosi, nu-i caracterizeaza egoismul deplasat, nu sunt chiar atat de emotivi si nu au avut parinti fixisti care sa le impuna o convingere pe cat de copilaroasa pe atat de periculoasa.

Dumnezeul vostru pedepseste daca nu-l slavim, omagiem, daca nu-i multumim sau daca nu credem in existenta lui? Este bun si drept? Mai gandeste-te.
Nu te gandi ca tu detii adevarul ca nu-i chiar asa. Nu uita, eu gandesc doar in functie de realitate, tu gandesti mai mult pe langa realitate.

P.S. Crezi ce vrei, dar nu impune copilului tau...

Răspuns utilizator avertizat
| ostea a răspuns:

Draga mea,
Fiecare om își alege un drum.
Este dreptul lor să aleagă ceea ce vor.

Dumnezeu nu este rău, nu bate pe nimeni. În schimb viața aranjează tuturor oamenilor care greșesc mici surprize pentru a-i trezii la realitate.

Nu trebuie să mergi neapărat la Biserică pentru a crede în El.

Dumnezeu este în noi, trebuie doar să-l acceptăm.

Apropo, nu trebuie să judecăm oamenii care cred alte chestii, mai bine privește viața ta, ce lipsește din ea? Ocupă-te de tine pentru că riști să ajungi o persoană care critică și în final să urască cei ce nu procedează ca tine.

Nimic nu este întîmplător, relaxează-te!

Numai bine,

| ღBizarreCrazyღ a răspuns:

Fiecare are propria religie, asa cum tu nu crezi in mai multi zei, sau in nustu ce alta forta supranataurala, si crezi in Dumnezeu, asa fiecare alege sa creada sau sa nu creada, in cine sau in ce vor ei. nimanui nu i se impune o anumita religie, si fiecaruia ii este "frica" de "dumnezeul" lor nu de cel al altor religii, popoare. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@NoChanceForUs, tu nu esti Dumnezeu ca sa-ti permiti! e ca si cum ti-ai bate parintii pentru ca nu te asculta.
Tin sa va anunt ca de astazi sunt avocatul religiilor, plictisitor ca ateu, nicio zana cu aripi, nu tu invieri miraculoase, stiu si blesteme si dau si in carti! mersi.

| cristi202 a răspuns:

(18 Mai 2011 20:02 )
Bugy963:
"Nu exista dumnezeu. cum pot sa existe oameni care zic ca exista dumnezeu?" Pe ce te bazezi cind spui ca nu exista Dumnezeu? Eu pot spune ca exista, pentru ca am avut de-a face cu El, si oricind iti pot aduce dovezi clare, chiar palpabile cu privire la existenta Lui. Daca tu inca nu ai avut de-a face cu el, asta nu inseamna ca nu exista, tot asa cum, daca nu ai avut de-a face cu sotia mea, desi nici nu sti de existenta ei, nu poti spune ca nu exista.

| chelstone a răspuns:

Costi202, in mod sigur si musulmanii si-au inchipuit unele experiente cu alah al lor, eu as vrea sa asist la o discutie intre un ortodox si un musulman, sa vad atunci argumente care de care mai fantasmagorice se aduc de ambele parti.
Nici pe alah nu-l vezi, asta inseamna ca el nu exista?
Ma indoiesc ca poti face dovada existentei lui dumnezeu, oricand poti sa-ti adus sute de contra argumente logice bazate pe realitate.

| MadnessCaffe a răspuns:

Si mai spuneti ca ateii incep discutiile... javre de crestini.

Nu inteleg ce va f*** grija pe voi de ce nu credem sau ne inchinam noi la Dumnezeu. Fiecare e liber sa faca ce vrea cu viata lui, nu mai comentati degeaba.

@cristi202 Ce dovezi poti aduce? Nu il poti vedea pe Dumnezeu, deoarece teoretic te-ar orbi lumina pe care o emana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sant o JAVRA de crestin.pacatos.sper sa ma ierte si sa ma ridice din mocirla asta, undeva pe mal.in noroi nu e bine deloc, da nici singur nu pot iesi, daca nu ma ajuta.nu vreau in vazduh da ...macar pe iarba fiindca e mai curat.nu mi-e frica.de Dumnezeu.de satan mi-e frica.ca e parsiv rau si nu lucreaza pe fata.ma bucur insa ca am un aparator de nadejde si o stanca de scapare.

| FuckOnCocaine a răspuns:

Bă, poimâine cică ne ducem dracului, lasă teoriile despre creștinism și fă-ți bagajele, te ia god în călătorie.

| Hombre a răspuns:

Mărioara fă mătănii si pentru pentru mine si dintr-o lovitura rezolvi doua probleme, tu vei fi decorata si vei avea rang inalt in ierarhia împărăţiei pentru salvarea sufletului meu si eu voi avea un loc asigurat pe pajistele verzi ale raiului. Spune-mi cât mă costă si-ţi trimet un cec.

| mihaibrasov a răspuns:

Dumnezeu nu pedepseste pe nimeni, astea-s scorneli inventate de biserici care au vazut ca cu frica pot stapani oamenii si le pot lua banii mai usor.

| carpediem a răspuns:

Fata, daca mi-l arati tu pe God, POATE, retine, poate o sa ma "sperii", desi nu am de ce. Si vorba lu' SadBecauseStupid, tu-ti dai seama in ce chinuri te va pedepsi Allah ca nu ti-e frica de el?

| wendy434 a răspuns:

laughingDOAMNE FERESTE! tu macar ai citit intrebarea asata inainte dea o pune?! Pai nu le este frica ca ii va pedepsi pentru ca nu o s-o faca, Dumnezeu tine cont de bunatatea si de rautatea ta, nu sa mergi la biserica doar pentru ca nu frecventezi biserica asta nu inseamna ca nu crezi in Dumnezeu.

| mikywhiteangel a răspuns:

Pentru ca au realizat ca se vrea a fi spalati pe creier de religie si de tot. Religia ne vrea prosti, guvernul ne vrea prosti. Prostii isi accepta soarta si spera ca cei ce ii asupresc vor ajunge in iad. Acesti prosti care fac pacate cu nemiluita si care cred ca, ducandu-se la biserica se sterge tot.
Nu le e frica de dumnezeu deoarece NU cred in el.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Ca sa intrebi tu, d-aia.

| Okkultist a răspuns:

Deci cei care sunt pagani si cred in zei nu sunt nici prosti, nici handicapati, nici draci nici nimic. Pur si simplu religia politeista a fost de la inceputul timpurilor, nu conteaza in ce crezi, dumnezeu nu este cum il vedem noi crestinii, un barbat cu barba. Este divinitatea, este totul. Daca ati fi citit putin mai mult si nu ati fi vorbit asa va ve-ti da seama ca azi putini mai sunt crestini care chiar cred. Se zice de yoga ca e satanista si tot felul de prosti, dar yoga inseamna meditatie, cand spui o rugaciune meditezi in ea, esti cu gandul acolo. Oamenii au impresiiile astea gresite din multe morive: Sunt prosti, nu au citit, sunt de rea vointa, au ceva de ascuns, urmaresc niste scuopuri politice etc.
Trebue sa intelegem ca maiasi, egiptenii toti prostii aia cum le ziceti voi sau altii, au avut o credinta, si se respecta si azi de exemplu vechea religie egipteana kemetismul. DAca ati fi citit sau ati fi intrebat un preot crestin cu mai mult de patru clase si doi neuroni, va va spune ca ve-ti fi judecati dupa reguli morale, sa nu furi, minti etc.
Nu dupa religie. Asta pentru un om mai destept, chiestia cu religiile sunt niste bazaconii, desi ar crede ca sunt si anumite entitati care fac parte din divinitate.
Sunt sigur ca daca astazi vedeti unul pe strada un un tricou: Iubesc zeul Anubis, iubesc kemetismul. Incepeti si radeti sau il condamnati dar nu va uitati la voi. Sa stiti ca avem si noi crestinii un sfant ce avea un cap de sacal, ce se numea cristofar.
Deci urasc cand orice taran, sau orice om care nu am nimic cu el dar este prost informat, incepe si urla la altii. Foarte bine ca nu este in regula sa venerezi o zeitate intunecata sunt de acord. Dar fiecare are dreptul sa isi aleaga calea de evolutie spirituala. Egiptenii traiau dupa principiu lui zeita Maat adevar sid reptate, si azi tot universul se ghideaza dupa legiile ei. Deci va rog mai cititi, nu conteaza religia conteaza sufletul.
Acum cred ca m-am pus cu o anumita categorie de oameni care au creierul odihnit.