| Marioara_5353 a întrebat:

De ce nu mergeti la biserica sa va inchinati? De ce sunteti pagani ca numai aia se inchina la inchipuiri si sunt fanatici. Paganilor!

19 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Draga mea bigoată,
Te rog insistent să te întorci în "white" că n-ai ce căuta pe lângă nişte păgâni ca noi.
Eu, I am : http://www.youtube.com/watch?v=h44LIiaZhHE

P.S.Considerând că White înseamnă Eden şi Black - Hell.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Hai, frate, ca incepusem sa ma ingrijorez! Nu vedeam dudele tale pe site si ma gandeam ca ai prins numai tu apocalipsa aia americana si pe noi ne-ai lasat aici. Ouff...m-am linistit acum.

| danut a răspuns:

Adica tu te inchini lui Dumnezeu DOAR la biserica? Si daca biserica ta este una GRESITA ce te faci? Eu ca un bun crestin (cum sper sa fiu) cred ca tu la ora actuala faci cel mai mare DESERVICIU notiunilor de religie, credinta, bisreica, Dumnezeu. Sunt tare curios, oare cine se ascunde sub numele de "marioara"?

| Necrophagist a răspuns:

Go ahead Mărioaro!
You make my dayrolling on the floor

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

@Marioara dragă, de oare nu respecți tu una dintrea cele 10 porunci: "să nu ridici marturie mincinoasa impotriva aproapelui tău"? Cine-ți permite să îi judeci pe alții? Te du draga mea și te tratează, că tu nu ai nevoie nici de sfaturi, și de tratamente!

| NuConteazaCineSunt a răspuns:

Doamne Fereste iar de oaia asta incaltata dau?
Tu!
Puteai sa nu pui intrebarea asta maine ca sa nu imi strici ziua de nastere? Da, mi-ai stricat-o cu toate care s-au intamplat azi am dat si peste tine care mi-o strici mai tare.
Lasa-i pe pagani in pace, ce ai tu cu ei?
Si eu merg la biserica, in fiecare duminica, ca sa nu zici tu ca le iau apararea ateilor.
Pot sa stiu de ce nu ii lasi in pace? Lasa-i in pace, nu platesti tu pentru ei! Inteleg ca vrei sa ii convingi, dar serios, ne-ai plictisit deja. Fiind si eu credincioasa, cred cu TOATA PUTEREA in Dumnezeu, m-ai plictisit deja. Mai bine citeam o carte de plictisitorii scriitori romani decat sa iti vad intrebarile!

| luana1 a răspuns:

Ai fi si tu unul din aceea care arunca de zor cu pietre in femeia pacatoasa.Pentru tine, ce marime ar trebui sa aiba piatra? Hotaraste tu...

| BloodMagickNecromance a răspuns:

De ce îți pierzi vremea judecându-ne, punând întrebări păgânilor, și nu ești la biserică?
Dacă îți spun că sunt atee îmi tai capul?

| deny a răspuns:

Pai...de ce dvs stati pe net si puneti intrebari paganilor? de ce nu va duceti la biserica?hee hee

| ArcAnna a răspuns:

Exista fanatici religiosi in toate religiile.la noi in tara cred ca sunt destui asa ca numai judeva

Paganismul

Termenii "pagan" si "paganism" sunt derivati din cuvantul latin „paganus" care inseamna "locuitor de la sat". Nu exista o definitie speciala a paganismului. Unii definesc paganismul ca implicarea oricarei persoane in orice practici religioase care nu sunt legate de crestinism.

Paganismul

Evreii si musulmanii, pe de alta parte, considera ca toate practicile religioase ce nu sunt legate de religia lor sunt practici pagane, in timp ce altii definesc paganismul ca orice practica religioasa in afara crestinismului, iudaismului, hinduismului si practicilor budiste. De asemenea, unii definesc paganismul ca fiind fara nici o religie.

Cu toate acestea, o definitie comuna pe care unii oameni o accepta este ca paganismul este religia autentica a Greciei si Romei antice si a zonelor din jurul acestora. Paganii sunt politeisti, adica cred in mai mult de un singur Zeu si o singura Zeita.

Asa cum crestinismul a devenit mai puternic in timpurile medievale, paganii au ajuns sa fie mentionati ca cei care nu au aceasta credinta si care nu practica aceasta religie. Inainte de a vorbi despre simbolurile paganismului, haideti sa aflam prima data despre istoria paganismului.
Istoria paganismului

A fost o vreme cand oamenii venerau natura pe o scara mult mai mare decat o fac acum. Se credea ca totul, spre exemplu padurile, marea, copacii si toate celelalte componente ale naturii, erau zei si zeite. Astfel, religia din acele vremuri era politeista sau o religie cu multi zei si zeite. Cu trecerea timpului, civilizatiile au inceput sa se dezvolte, chiar si numarul de zei a inceput sa creasca. Zeii vechi au ramas, dar au fost modificati in functie de vremurile in schimbare. Acesti zei au jucat un rol important in viata sociala a omului. Ei au influentat totul in societate, de la legi la lucrarile de uz casnic general.

Acum, cu toate acestea, in epoca de nou paganism sau neopaganism, oamenii cred ca exista doar un singur Dumnezeu, iar restul sunt atei.
Simbolurile paganismului sau neopaganismului

Simbolurile pagane sunt o parte importanta din practicile pagane. Ele nu sunt folosite doar pentru a efectua lucruri magice si altele de genul acesta, ci sunt, de asemenea, utilizate pentru ca oamenii sa comunice la un nivel mai profund cu sinele. In functie de diferitele credinte de paganism, diverse simboluri de paganism sunt:

Pentagrama

Este o stea cu 5 colturi incadrata intr-un cerc, fiind una dintre cele mai comune simboluri neopagane. Ea reprezinta cele patru elemente, si anume aer, apa, pamant si foc si, impreuna cu acestea, spiritul. Matematicianul grec Pitagora a declarat ca numarul 5 este suma elementului masculin 3 si a elementului feminin 2. Prin urmare, pentagrama a fost unirea simbolica dintre barbati si femei. Bratele suprapuse pe pentagrama indica faptul ca fiecare parte este interconectata cu cealalta, in timp ce cercul care inconjoara steaua reprezinta unitatea, individualitatea si bunastarea.

| CautNume a răspuns:

A zsi cineva ca ne inchinam cuiva?

| •.•°..::paffy::..•.•° a răspuns:

Asa ma st ateu te oftici? happy mi.e mila de saraci tai copi si mai ales de sot doamneee ce dusa poti fi oh go on

| xxxxxxxxdfsfsdfsdf a răspuns:

Eu una ma duc la biserica si ma inchin de cate ori trebuie pe langa ea.
Nu toti oamenii sunt asa.
Eu cred in Dumnezeu.

| Nesquik_8060 a răspuns:

Esti bolnava straight face!?

| Nesquik_8060 a răspuns:

Esti bolnava straight face!?oh go on pocaito care esti! numai scapa lumea de voi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

mai marioar-o? doamna draga? mantuirea este persionala. cetit-ai biblia cum trebuie sa o citesca orisice crestin? daca ai cetito cum poti sa crezi primul prost care vine si spune ca maine piere lumea, si nu crezi ce a spus mantuitorul despre proorocii mincinosi? ne-ai bombardat zilele astea cu mesaje religioase.foarte multamim dar trebuie sa mai si traim.tu vrei sa murim inainte de vreme de teama apocalipsei? iar cu feciorul tau de 15 ani, sazi ghinisor ca e suflet sensibil.intai emo,dupa aia satanist,dupa aia ateu, si de abia la urma va afla ca Dumnezeu e stapanul si creatrorul tuturor. daca va voi sa se mantuiasca va hotara singur, nu-l vei obliga tu.gamandesc ca esti dint-un cult de asa zis pocaiti. Dumnezeu nu vrea sa ne oblige sau sa ne forteze.el vrea sa venim la el din convingere si cu dragoste.pai mergi la biserica si fa ceia ce trebuie, iar copilul educal, dar nu-l obliga fiindca nu va face decat sa fuga.are 15 ani.asa fac toti pana le vine mintea la cap.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bati vreun apropo cu "fanaticii" aia din intrebare?

Vrei balada Marioarei? ia! pardon, poftim!

Marioara s-a sculat, beata cu cercuri in cap
A crezut ca-i ingeras dar era cerc de la ceas.
A vazut ca nu e bine sa posteze in multime
Si atunci ea s-a retras, pe un site cu parastas.

Pune prima intrebare!"Dumnezeu cand stinge soare?
Caci mereu avem lumina, si sunt oarba ca o zana.
Cand ma scol si ma dezbrac, te ia cu flama sau trac."

Si atunci eu i-am raspuns, de pe alt cont am presupus
Ca se face ca e proasta, sau o fi lovita'n teasta.
Cand era mica banuiesc, ca patina ea cam des
Si si-a pus in cap patine, si-a sarit...dar nu pe mine.

Eu nu vreau sa mai continui, ung un porc apoi il chinui
L-as taia de viu asa..., dar se crede bufnita.
Si nu pot manca friptura, ce-a ros soareci dupa sura.
O pasez la marioara, cea cu mintea de pe sfoara.

As incheia in sase tufe, dar Lucifer sa-mi spele rufe
Cica daca ii ademenesti, cu un suflet sau cu pesti.
Il faci sclav pentru vecie, la tine in imparatie.
Deci ma opresc pun frana tare, Marioara imi sta in cale.

Am pus frana! termina cu prostiile astea.ms pentru intelegerebatting eyelashes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Biserica este casa diavolului!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pagana esti tu laughing)