| InOrOut a întrebat:

De curios, la ce folosesc satelitii de pe orbita, daca exista? Telecomunicatiile inclusiv GPS-ul se realizeaza in prezent prin antene terestre si sistem de lunga distanta numit L.O.R.A.N. (sau ceva asemanator dar mai modern). Internetul se realizeaza prin cabluri subacvatice care alcatuiesc reteaua mondiala de telecomunicatii (la care culmea are si Romania acces prin Marea Neagra). Pana si televiziunea prin satelit duce la antenele terestre, de aceea acea antena parabolica e pozitionata pararel cu solul si nu drept in sus. Nu am vazut pana acum o parabolica indreptata vertical spre cer.

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La spionaj, printre multe alte funcții.
Dar poate că ai dreptate. că ei nu există, sunt doar niște suflete rătăcite pe orbită.

| relian a răspuns:

Ca nu ai vazut tu,sau daca ai vazut nu stii ce ai vazut laughing alea nu-s antene prin satelit,tu incurci antenele terestre cu cele prin satelit,alea prin saltelit te asigur cas indreptate in sus,dar nu vertical,pentru ca satelitu nu sta exact deasupra ta laughing.
Apoi satelitii au diverse intrebuintari,telefonia publica nu-i prin satelit, asta da, dar sunt organizatii care folosesc si asa ceva, cum is armatele unor tari, cum este gps.
La ce folosesc? Daca ajungi undeva unde antena terestra nu are acoperire ce faci? La telefon nu mai ai semnal corect? Dar daca ai avea semnal de la satelit atunci ar functiona, satelitii acopera suprafete mult mai mari comparativ cu antenele terestre.
Ai 3 sateliti aia fac legatura impreujrul globului pe o anumita raza, ca esti pe apa, in desert ai semnal.
Antenele prin satelit nu-s indreptate paralele cu solul, nici chiar alea ce folosesc antene terestre laughing nu stiu ce antena ai vazut tu indreptata paralel cu solu laughing