| Florennce a întrebat:

De la un timp nu mai am chef de nimeni si de nimic . Nu vreau sa ma destainui nimanui sau sa mai vorbesc cuiva . Am avut incredere in multe persoane care m-au dezamagit , m-au ranit sau m-au lasat balta. Vreau sa ma inchid in mine . Vreau ca atunci cand vorbesc cu cineva sa fiu doar de "fatada " .

Nu vreau sa mai arat nimanui ce vreau , ce simt ,ce-mi doresc ... am sa astept persoana potrivita pentru asta .
Va rog sa nu ma ironizati dar . nu mai pot . Simt ca nimeni nu ma intelege , n-am avut niciodata prieteni adevarati si nici nu sunt genul de persoana care sa fie inconjurata de lume. Macar sa am un motiv , sa stiu de ce ma evita lumea si anume : sa ma inchid !Stiu ca par rea de multe ori , par insensibila . chiar daca nu sunt ...
Da , intr-adevar. Sunt momente in care glumesc, ma simt bine cu anumite persoane, vorbesc . dar tot simt ca ceea ce gandesc nu pot EXPLICA ! Nu ma pot exterioriza .Nu ma luati cu incurajari ca nu merge...sad .Simt ca nu mai am nevoie de nimic. Vreau sa fiu tacuta cum sunt multe alte persoane desi prin temperamentul meu nu sunt genul asta de persoana si "ma oftic "!
Decizia mea , repet , e sa ma inchid. Doar ca nu-mi prea reuseste si mai mult sufar . Dar de suferit , sufar oricum .
Voi ce ziceti ?Sunteti / ati fost vreodata de acord cu parerea mea?
Va rog sa nu ma ironizati .Multumesc !happy

Răspuns Câştigător
| xzzyzy a răspuns:

Da normal... Continua asa... Dar gaseste si ceva cu care sa iti omori timpul, pe langa gandirea asta negativa. Si mie imi place asta. Nu pot explica de ce dar ma simt bine. Dar mai ai si alte lucruri care te pot ajuta in asta. Incearca muzica trista, deoarece cea vesela nu o sa faca decat sa te dezguste. Poti incerca si sa citesti, sau muuulte filme. Eu de exemplu am ales anime-urile, si ma fac sa mai uit cateodata de chestiile care ma baga in depresie. Le-ai putea incerca, dar in principal trebuie sa fie ceva care sa iti faca placere. Si inca ceva, pentru momentele in care trebuie sa "traiesti" in adevaratul sens al cuvantului, macar "zambeste" din obligatie, altfel se va ajunge la ceea ce tu nu vrei. Consolarea, pe care ei s-ar putea mai mult sa te enerveze, stii. Si ca raspuns final, Da sunt perfect de acord cu decizia ta. Asta, de fapt, e felul meu de a trai. Mai putin de curan cand in final am gasit pe cineva care ma face sa zambesc nu numai din obligatie, dar si pentru ca ma simt asa. Sper sa gasesti si tu pe cineva.

35 răspunsuri:
| DoiNitZaღ a răspuns:

Hm,te inteleg destul de bine singer,dar totus cred ca nu e cazul sa procedezi asa,da desigur in viata pot sa apara sa momente,dupa parerea mea tu ai nevoie de niste prieteni adevarati,ar trebui sa te schimbi putin fii mai deschisa ofera persoanelor care te inconjoara caldura si vei vedea ca te vor rasplati cu aceeasi moneda
gasesteti un hobby,esi mai mult la aer,fa cit mai multe primblari crede-ma ajuta
cu siguranta exista persoane care te iubesc si se mindresc cu tine, fa asta de dragul lor, crede-ma merita

| FireWalker_Nek_1996 a răspuns:

Da stiu cum te Simti.....me too!
dar e bine, nu fi ca toti ceilalti, ca toti,, rahatii,, fii tare, pe mine ma desgusta aproape 90% din oamenii, si ajung Criminal in serie daca nu ma inchideam in mine.[ eu doar evit discutii si pe orice] nu e asa de greu doar taci acolo si raspunde doar cand esti intrebat, foarte simplu si gata!
good luck

| emignon a răspuns (pentru Shammal):

Există o persoană cu care sigur puteți comunica: cu Iehova.
Iehova abia așteaptă să-i vorbiți.
Și el vorbește, prin Biblie. Un studiu gratuit al Bibliei este ajutorul de care m-am folosit ca să mă cunosc mai bine și să pot vorbi și cu mine, că doar Iehova și cu mine ne înțelegem cu adevărat.
Mai multe informații găsiți pe www.jw.org/ro

| emignon a răspuns:

Puteți vorbi cu dumneavoastră și pentru dumneavoastră.
Puteți aplica nepăsarea parțială față de lumea asta și canalizarea interesului asupra lucrurilor care vă fac fericită.
Un jurnal vocal prin intermediul telefonului mobil v-ar face bine,sau unul scris de mână,în cadrul căruia discutați cu dumneavoastră până reusiți să vă îndrăgostiți de dumneavoastră pe de-a întregul și începe să vă preocupe tot mai puțin ce spun, fac sau cred alții, și tot mai mult ce credeți, faceți și ce vă interesează pe dumneavoastră.
Eu zic să ne căutăm fiecare propriul domeniu de interes, mai ales la început unul la care putem excela sigur!
Psihanaliza parțială cognitivă ar fi unul dintre ele.
Ce spuneți? Succes adevărat vă doresc!
Într-o zi destul de apropiată va ieși și Soarele după o săptămână de nori!

| MynameisYou15 a răspuns (pentru Roxanyk_Elena_1990):

Imi poti scrie pe email la jaalexandru86@gmail.com daca vrei sa discuti cu cineva.