| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o intrebare, la care sper sa imi raspundeti in numar cat mai mare.

Nu stiu cum sa fac sa scap de timiditate...adica sa fiu mai "de viata" cum ar spune unii.

Eu de felul meu sunt mai tacuta, si nu-mi place sa comentez prea mult, sau sa intru in polemici, sau chiar si la ore, nu-mi place sa vorbesc in plus sau sa deranjez ora.

Chear am nevoie de ajutor, fiindca nu stiu ce sa fac pentru a fi mai sociabila, mai vorbareata... vreau sa-mi fac mai multi prieteni...

P. >S: Cu cei foarte apropiati [familia si prietenii foarte foarte buni ] nu sunt deloc timida. Vorbesc, glumesc, dansez, dar atunci cand ma aflu la scoala, si sunt inconjurata de persoane cu aere si vedetizme nu ma simt in largul meu pentru a ma exerioriza exact asa cum sunt.

Răspuns Câştigător
| Forev3rAlone a răspuns:

Curajul!
Ai nevoie de curaj!
Si eu sunt exact ca tine! Sunt foarte timida, si trebuie sa scapi de timiditate!
S-ar spune ca timiditatea nu e rea, si sunt de acord, insa uneori iti poate strica sanse in viata...
Incearca sa-ti bagi mai multa incredere in tine! Gandeste-te ca poti! Nu ca poti orice, pentru ca apoi s-ar putea sa devii altcumva, dar ai incredere in tine! Spune-ti mereu in sinea ta ca,, o sa fie bine"!
Succes! happy

▬Aaa, si eu de obicei, cand sunt timida sa fac un lucru anume, am un elastic de par la mana, sau o clamita, si ma joc cu ele, ca sa-mi distrag putin atentia.La mine merge.Incearca si tu! happy

| Snejok a răspuns (pentru Forev3rAlone):

Da mersi de sustinere, voi incerca sfaturile tale
si tie de asemenea mult curaj si indraznela

| Forev3rAlone a răspuns (pentru Snejok):

Mersi :*

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Dupa 18 ani ai timp sa iti iei lumea in cap, inainte de majorat e bine sa stai pe curul tau si cu scoala sa fi la curent, singura iti dai drumul in timp.

| Snejok a răspuns (pentru mgtow):

Nu-s de acord cu tine cred ca trebu sa fim mereu activi si plini de viata nu dupa 18 ani

| mgtow a răspuns (pentru Snejok):

Dar risti sa faci orice prostie de aia nu e bine la cat de dilimache e lumea mai bine copilaria o lasi la locul ei si nebunelile dupa 18 ani esti majora faci orice, chiar daca te faci de ras sau nu stii ca esti majora nu un copil minor si asta conteaza mult, mai bine e sa te incadrezi intr-un ambient de oameni de treaba daca ii gasesti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ceea ce trebuie tu sa faci este sa crezi in tine. Atunci cand te certi cu cineva, tu nu trebuie sa stai 'rusinata' ( presupun ca asa se intampla) trebuie sa iti expui si tu punctul de vedere, sa te faci placuta. sa te bagi peste tot. Altfel ai multe de pierdut. Cand vorbesti cu cineva. imagineazati-l o ruda sau un prietenwinking Iti a fi mult mai usor :* Funda? :X

| Snejok a răspuns (pentru anonim_4396):

Da este exact asa cum spui dar intr-adevar eu greu de pasit peste timiditate

| AnnaSiPunctt a răspuns:

La fel sunt si eu. Nu-mi place sa comentez sau sa ma cert cu ei.laughing

| Snejok a răspuns (pentru AnnaSiPunctt):

Mdaa trebuie cumva de gasit putere sa raspundem inapoi provocarilor si sa fim cit se poate de sociabili, cred ca trebuie doar sa avem incredere in propriele fortehappy