| papuciirupti a întrebat:

De obicei cereti mult de la viata si va doriti numai topul? sau sunteti mai 'ingaduitor' si va doriti mai putin, aveti o limita?
la multi ani!

42 răspunsuri:
| ERMO a răspuns:

Te situezi la doua extreme.Cultural vorbind adopti un stil de viata european.Eu consider ca in modul asta te cufunzi din ce in ce mai mult.Personal incerc sa adopt un stil de viata echilibrat, un stil de viata promovat din plin de religia budista.Nu cer prea mult, dar nici prea putin, tot timpul incerc sa fiu cat mai rational si sa cantaresc cu atentie ceea ce mi se cuvine.Tot timpul trebuie sa stii unde te situezi, de multe ori poti fi in top, de atat de multe ori poti sa fii la marginea inferioara, dar oriunde te-ai situa trebuie sa fii impacat cu tine.

| Mădă0611 a răspuns (pentru papuciirupti):

Pai ziceam ca n-am ce vreau pentru ca de fapt nu vreau. Si referitor la parinti, daca ei iti cumpara o mega vila si iti dau nu stiu ce si cate masini, nu e ceva cu care te-ai putea mandri si sa faci si pe harnicul, ca n-ai muncit pentru nimic. Si referitor la cerut, sunt atatia care cer o felie de paine, si n-o primesc, altii "cer mult de la viata". Ii stiu pe unii care o ard pe fb cu citate din astea motivatio-desmecherie, gen, "n-am visuri, am teluri", cand viata te incearca, nu spune 'de ce eu'? spune 'incearca-ma!'". Unu are casa marisoara, din banii parintilor, masina, nu noua, dar nu cred ca pe banii lui, salariu, nu foarte mare, si nu cred ca plateste ceva la intretinere. Avandu-l pe el ca exemplu, nu pot sa nu ma enervez sau rad cand vad atatia "visatori". Poate am luat-o pe aratura, cu subiectul, ca altfel n-am cum, sunt in casa, dar cand aud de cerut de la viata, imi vin in minte astia cu citatele lor si adunand tot ce stiu despre fiecare, ies niste oameni demni de mila, desi se zbat sa para in top, si atunci ti-e mai mila.

| Ihvnnm a răspuns:

Pai atunci cand pot obtine mai mult, lupt pentru mai mult. De obicei sunt o persoana ambitioasa. Însă dupa ce am facut tot posibilul sa fac ceva cat mai bine sau sa obtin rezultatul maxim am invatat (si încă invat) sa mă multumesc si cu ceea ce am obtinut. Si prin aceasta multumire nu ma refer ca zic "E te, da-l încolo" si abandonez ci încet sa nu fiu suparata si sa mă bucur de rezultatul obtinutwinking

| papuciirupti explică (pentru Mădă0611):

Ai o mentalitate ciudata. sorry dar asta e adevarulwinking
daca parintii tai au reusit in viata, au avere si pana la urma au muncit pentru a lasa un viitor mai bun copiilor de ce sa nu primesti acea avere? ca nu poti sa te lauzi si preferi sa stai cu chirie intr-o ca nici bani de la ei nu vrei? de ce sa te lauzi? wtf e mai comod cu troleul?
ai dreptate si tu pe o parte, e mai bine cand stii ca le-ai facut tu si stii sa le apreciezi tot mai mult, dar de ce sa nu iei? multi nu au si ar vrea, mai gandeste-te o data
tu nu vrei o familie? nu vrei si tu copii doar pentru ca o sa le ramana averea ta lor. omg
referitor la aia cu citate, pe scurt niste panarame de oameni, pe ceafa le scrie made in china

| papuciirupti explică (pentru Ihvnnm):

Corect, stii ca ai incercat si macar ai obtinut ceva decat sa te injuri mereu ca nu ai facut nimic la momentul oportun

| papuciirupti explică (pentru ERMO):

La doua deodata? de unde ti-ai dat seama?
si eu incerc sa fiu cat mai echilibrat si sa nu afectez pe nimeni
niciodata nu vei cantari lucrurile asa bine cum zici tu pentru ca nu stii cum era cel mai bine, daca stiai nu mai era nevoie de cantar

| Mădă0611 a răspuns (pentru papuciirupti):

N-am zis ca nu trebuie sa primesti, ci ca sa nu te lauzi cu ce ai primit ca si cum ai avea vreun merit, da, ai parinti bogati, dar asta nu e un merit. "referitor la parinti, daca ei iti cumpara o mega vila si iti dau nu stiu ce si cate masini, nu e ceva cu care te-ai putea mandri si sa faci si pe harnicul, ca n-ai muncit pentru nimic."

| papuciirupti explică (pentru Mădă0611):

Pai ala care se lauda e un prost, si daca mamica si taticu ii ofera totul, cand ei nu vor mai putea el nu va sti cum sa si le apere si le va pierde.......etc, sunt multe si nu are rost

| OOOLEOOO a răspuns:

"Cere si ti se va da"

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Eu unul cred ca m-as multumi si cu putin, numai sa fiu fericit. Adica, poate cer un lucru marunt, dar asta e pentru alte persoane. Pentru mine ar fi un lucru mare.
De exemplu, o prietena,laughing care in ochii mei ar fi unul din cele mai frumoase lucruri intamplate, sa zic asa...
Si dupa tine, care ar fi top ul in viata? Adica eu nu cred ca exista. Nimeni nu e perfect, si un top ar insemna ca sa fii mai sus de cineva. Dar nu poti sa fi mai sus la toate ca cineva.
As vrea ca discutia sa continue, dar sunt in graba happy, asa ca o sa mai revin asupra ei.

| papuciirupti explică (pentru DoarBogdan):

Lucrurile mici sunt cel mai greu de satisfacutwinking
o sa gasesti tu si prietena pe care ti-o doresti, fii sigur de asta.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru papuciirupti):

Ai dreptate. Am observat ca lucrurile mici se obtin greu happy