| papuciirupti a întrebat:

De obicei cereti mult de la viata si va doriti numai topul? sau sunteti mai 'ingaduitor' si va doriti mai putin, aveti o limita?
la multi ani!

42 răspunsuri:
| ERMO a răspuns:

Te situezi la doua extreme.Cultural vorbind adopti un stil de viata european.Eu consider ca in modul asta te cufunzi din ce in ce mai mult.Personal incerc sa adopt un stil de viata echilibrat, un stil de viata promovat din plin de religia budista.Nu cer prea mult, dar nici prea putin, tot timpul incerc sa fiu cat mai rational si sa cantaresc cu atentie ceea ce mi se cuvine.Tot timpul trebuie sa stii unde te situezi, de multe ori poti fi in top, de atat de multe ori poti sa fii la marginea inferioara, dar oriunde te-ai situa trebuie sa fii impacat cu tine.

| papuciirupti explică (pentru ERMO):

La doua deodata? de unde ti-ai dat seama?
si eu incerc sa fiu cat mai echilibrat si sa nu afectez pe nimeni
niciodata nu vei cantari lucrurile asa bine cum zici tu pentru ca nu stii cum era cel mai bine, daca stiai nu mai era nevoie de cantar

| RAY a răspuns:

Depinde de acel lucru, de exemplu imi doresc Alienware laptop, dar e acel laptop o necessitate pentru mine? daca nu e, ma multumesc si cu un Dell mai ieftin, daca acel lucru ma ajuta sa fac banii sunt multumit, desigur ca si aspectul conteaza mi-am luat un telefon doar pentru ca imi place cum arata, cred ca nu cer mult de la viata, sunt o persoana modesta care nu vrea banii cu caru ca cand mori nu te alegi cu nimic, eu mai trec prin cimitire si ma gandesc dar ei ce tiar dori oare? parerea mea este ca societatea ne manipuleaza cu dorinte deserte, steve jobs ce a castigat ca a lasat miliarde in urma lui? cred ca ceea ce e necesar pentru mine e ceva decent pentru o fiinta umana, un an nou fericit

| papuciirupti explică (pentru RAY):

Si eu ma multumeam cu putin, acolo la limitawinking si primeam putin, imi pasa de toti si culmea cum ii spuneam si Reinei, tot eu eram pe minus cand trageam linie la tot ce am facut de exemplu intr-o luna, nu ma refer la bani, astia nu conteaza pentru mine

| RAY a răspuns (pentru papuciirupti):

Daca poti sa evoluezi de ce sa nu o faci? trebuie sa gasesti o limita, sa nu devi orbit de banii, sa iubesti, sa ai timp liber etc depresia din ziua de azi e o problema foarte grava care apare din cauza stresului, munci epuizante, noi nu suntem construiti sa gandim non stop cu capul, noi eram adaptati sa vanam iar voi femeile pentru chesti casnice, sti cati se sinucid in fiecare zi? foarte multi, in 2020 depresia va ajunge pe locul 2, dar daca poti castiga mai mult lupta pentru aia, stiu cum e la noi abia traim, in Romania e sclavie asta e

| papuciirupti explică (pentru RAY):

Sunt baiat happy
de bani nu sunt, dar nu zic ca nu ma intereseaza prezenta lor, cu ce mai traim...

| RAY a răspuns (pentru papuciirupti):

Sanatate sa avem si iubirea celor dragi

| papuciirupti explică (pentru RAY):

Tot ce conteaza
pare atat de usor dar de fapt e cel mai greu de indeplinit

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Eu unul cred ca m-as multumi si cu putin, numai sa fiu fericit. Adica, poate cer un lucru marunt, dar asta e pentru alte persoane. Pentru mine ar fi un lucru mare.
De exemplu, o prietena,laughing care in ochii mei ar fi unul din cele mai frumoase lucruri intamplate, sa zic asa...
Si dupa tine, care ar fi top ul in viata? Adica eu nu cred ca exista. Nimeni nu e perfect, si un top ar insemna ca sa fii mai sus de cineva. Dar nu poti sa fi mai sus la toate ca cineva.
As vrea ca discutia sa continue, dar sunt in graba happy, asa ca o sa mai revin asupra ei.

| papuciirupti explică (pentru DoarBogdan):

Lucrurile mici sunt cel mai greu de satisfacutwinking
o sa gasesti tu si prietena pe care ti-o doresti, fii sigur de asta.

| DoarBogdan a răspuns (pentru papuciirupti):

Ai dreptate. Am observat ca lucrurile mici se obtin greu happy

| Mădă0611 a răspuns:

Degeaba ceri daca nu muncesti pentru a castiga si merita nu stiu ce.

Eu vreau liniste, asta inseamna sa am o casa a mea, nu vila, dar nici o camera doar, sa primesc doar pe cine vreau eu, adica nimeni (=liniste), un job fara stres si un salariu ok, pentru a pastra curatenia. Dar n-am nimic din ce vreau pentru ca nu vreau sa le las cuiva, si cum sunt muritoare, la un moment dat o sa plec si ele o sa ramana, asa ca decat asa, mai bine imi mananc nervii, mi-i mananca altii.

| papuciirupti explică (pentru Mădă0611):

Pai daca tu nu vrei sa oferi, cum sa primesti?
se pare ca cineva te-a suparat foarte rau, poate nu au avut posibilitate ai tai sa te ajute sa-ti indeplinesti visul, intelegi tu.
nu vreau sa ma gandesc la altele si sa scriu aici ca imi stric starea mea de spirit laughing
lasa si tu de la tine
ps: nu imi mai trebuie carne in frigider, e plin rolling on the floor

| Mădă0611 a răspuns (pentru papuciirupti):

Pai ziceam ca n-am ce vreau pentru ca de fapt nu vreau. Si referitor la parinti, daca ei iti cumpara o mega vila si iti dau nu stiu ce si cate masini, nu e ceva cu care te-ai putea mandri si sa faci si pe harnicul, ca n-ai muncit pentru nimic. Si referitor la cerut, sunt atatia care cer o felie de paine, si n-o primesc, altii "cer mult de la viata". Ii stiu pe unii care o ard pe fb cu citate din astea motivatio-desmecherie, gen, "n-am visuri, am teluri", cand viata te incearca, nu spune 'de ce eu'? spune 'incearca-ma!'". Unu are casa marisoara, din banii parintilor, masina, nu noua, dar nu cred ca pe banii lui, salariu, nu foarte mare, si nu cred ca plateste ceva la intretinere. Avandu-l pe el ca exemplu, nu pot sa nu ma enervez sau rad cand vad atatia "visatori". Poate am luat-o pe aratura, cu subiectul, ca altfel n-am cum, sunt in casa, dar cand aud de cerut de la viata, imi vin in minte astia cu citatele lor si adunand tot ce stiu despre fiecare, ies niste oameni demni de mila, desi se zbat sa para in top, si atunci ti-e mai mila.

| papuciirupti explică (pentru Mădă0611):

Ai o mentalitate ciudata. sorry dar asta e adevarulwinking
daca parintii tai au reusit in viata, au avere si pana la urma au muncit pentru a lasa un viitor mai bun copiilor de ce sa nu primesti acea avere? ca nu poti sa te lauzi si preferi sa stai cu chirie intr-o ca nici bani de la ei nu vrei? de ce sa te lauzi? wtf e mai comod cu troleul?
ai dreptate si tu pe o parte, e mai bine cand stii ca le-ai facut tu si stii sa le apreciezi tot mai mult, dar de ce sa nu iei? multi nu au si ar vrea, mai gandeste-te o data
tu nu vrei o familie? nu vrei si tu copii doar pentru ca o sa le ramana averea ta lor. omg
referitor la aia cu citate, pe scurt niste panarame de oameni, pe ceafa le scrie made in china

| Mădă0611 a răspuns (pentru papuciirupti):

N-am zis ca nu trebuie sa primesti, ci ca sa nu te lauzi cu ce ai primit ca si cum ai avea vreun merit, da, ai parinti bogati, dar asta nu e un merit. "referitor la parinti, daca ei iti cumpara o mega vila si iti dau nu stiu ce si cate masini, nu e ceva cu care te-ai putea mandri si sa faci si pe harnicul, ca n-ai muncit pentru nimic."

| papuciirupti explică (pentru Mădă0611):

Pai ala care se lauda e un prost, si daca mamica si taticu ii ofera totul, cand ei nu vor mai putea el nu va sti cum sa si le apere si le va pierde.......etc, sunt multe si nu are rost

| J0B0MAT a răspuns:

Cer mult de la viata pentru ca si ea mi-a cerut mie mult.
La Multi Multi Ani! kiss

| papuciirupti explică (pentru J0B0MAT):

BRAVO! :*
cat de prost am fost ca inainte ma multumeam cu putin, spunandu-mi ca daca sunt chitra si vreau multe primesc putine, si din acel putin luam doar putin.
din ce in ce vedeam peste tot prin media, la oameni de treaba cu cariere in spate, care spuneau esenta sa cerem mult ca sa avem de unde negocia.

| J0B0MAT a răspuns (pentru papuciirupti):

Da laughing
Vorba aia,'Nu te multumi niciodata cu mai putin decat meriti!'

| papuciirupti explică (pentru J0B0MAT):

Corect! acum nu ca m-as da macho pe net dar sunt un om foarte echilibrat, imi pasa de toti, chiar daca sunt prosti, nu ma lasa inima sa il las la greu si culmea tot eu ies pe minus cand trag linie dupa tot ce am facut. se numeste viata.

| J0B0MAT a răspuns (pentru papuciirupti):

Stiu cum e...

| papuciirupti explică (pentru J0B0MAT):

Noi, astia 'ciudati', suntem putini si d'aia lumea nu ne asculta
toti sunt niste copii, mai reusite sau mai putin reusite

| J0B0MAT a răspuns (pentru papuciirupti):

E o gandire foarte buna pentru un inceput de an!winking

| papuciirupti explică (pentru J0B0MAT):

Exact. azi noapte dupa ce mi-au plecat musafirii, m-am gandit la ce s-a intamplat in ultimii ani si la visele mele. mi-am schimbat din principii, sunt intr-o 'actualizare a unui aplicatii numite viata' laughing.
sa ne ajute Dumnezeu sa le ducem la bun sfarsit.

si la tine observ o schimbare in binewinking

| J0B0MAT a răspuns (pentru papuciirupti):

Foarte bine!
Eu nu m-am trezit inca bine de aseara laughing)
Ai mai pomenit dj sa nu aiba harlem shake?

| papuciirupti explică (pentru J0B0MAT):

Ma bucur foarte mult, sa ne mearga bine tot anul
daca nu ii place rolling on the floor gusturile nu se dicutawinking
daca nu te-ai trezit bine inseamna ca a fost o seara super, si noi care spuneam sa ne gasim aici laughing, niciodata nu stii ce iti rezerva viata

| J0B0MAT a răspuns (pentru papuciirupti):

Pana in ultimul moment oscilam daca sa ma duc sau sa nu ma duc, dar au tras de mine pana am mers.
A fost tare ca il stiam pe dj si mi-a pus multe melodii love strucklove struck atat ca n-a avut harlem shake laughing) In rest au fost funny multi si a iesit o atmosfera super.Mi-am permis sa uit de toate big grin

| J0B0MAT a răspuns (pentru J0B0MAT):

Sper ca ai avut si tu o seara super si ca o sa iti mearga mult mai bine anul asta!winkinghappy

| papuciirupti explică (pentru J0B0MAT):

Pe barosaneala laughing
daca nu plecai gandeste-te ce pierdeai? omg laughing
iti permiti sa uiti de toate tot anulwinking (hmmm, poate ma contazici laughing )

| J0B0MAT a răspuns (pentru papuciirupti):

Pai da rolling on the floor)
Nu te contrazic din prima zi, mai am timp laughing

| papuciirupti explică (pentru J0B0MAT):

Si anul trecut a mers bine, cu bune cu rele s-a dus.
da, a fost foarte frumos. eram la fel ca tine, sa raman acasa (in cazul meu cu familia si cateva rude apropiate) sau sa plec cu o parte din cunostinte la unul din ei. am ales familia, conteaza mai mult

| J0B0MAT a răspuns (pentru papuciirupti):

Super.Ma bucurwinking

| papuciirupti explică (pentru J0B0MAT):

Nu mai ai timp, timpul o sa il petreci cu familia, prietenii cu activitati care o sa iti faca placere si o sa te tina ocupata, sa nu ma poti sa ma contazici pe mine, oricum n-ai dreptate laughing

| J0B0MAT a răspuns (pentru papuciirupti):

Ba cam am dreptate de foarte foarte multe ori tongue

Te las acuma, mai vb noi.happy

| papuciirupti explică (pentru J0B0MAT):

Ba nu ai dreptate, stii bine asta rolling on the floor
ok. spor si bafta la ce faci.

| OOOLEOOO a răspuns:

"Cere si ti se va da"

| AdrianPanaintescu a răspuns:

Dacă vrei si cu perseverenta orice reusesti

| papuciirupti explică (pentru AdrianPanaintescu):

Corect, dar acel lucru cere timp, energie, psihic...
sunt multi destepti care o ard prost si iti incurca treabawinking

Răspuns utilizator avertizat
| Ihvnnm a răspuns:

Pai atunci cand pot obtine mai mult, lupt pentru mai mult. De obicei sunt o persoana ambitioasa. Însă dupa ce am facut tot posibilul sa fac ceva cat mai bine sau sa obtin rezultatul maxim am invatat (si încă invat) sa mă multumesc si cu ceea ce am obtinut. Si prin aceasta multumire nu ma refer ca zic "E te, da-l încolo" si abandonez ci încet sa nu fiu suparata si sa mă bucur de rezultatul obtinutwinking

| papuciirupti explică (pentru Ihvnnm):

Corect, stii ca ai incercat si macar ai obtinut ceva decat sa te injuri mereu ca nu ai facut nimic la momentul oportun