| Annaid a întrebat:

De unde s-a zvonit ca marile piramide din Egipt au fost proiectate de niste minti extraterestre?

Răspuns Câştigător
| shadovv a răspuns:

Probabil din Stargate. E o emisiune + film de prin 94'.

6 răspunsuri:
| mihaibrasov a răspuns:

Nu stiu de unde s-a zvonit, dar ipoteza e posibila. Trebuie sa fim prea mandri sa credem ca niciodata nu ne-au vizitat extraterestrii. Ca idee iti spun, ca in cercurile ezoterice, in prezent, se vorbeste de fiinte extraterestre care lucreaza pentru ca Fukushima sa nu devina un dezastru mondial (da, suna S.F., dar ti-am dat doar o idee din ceea ce se vehiculeaza in anumite grupari actuale)

| wales a răspuns:

Citeste cartea Exod si afla cine a ridicat orasele si piramidele in Egipt.

| georgesur a răspuns:

@shadovv,ai cel mai aiuritor raspuns(fara sa fii de vina, caci Dumnezeu sigur iubeste prostii, altfel nu ar fi creat atat de multi!) In Evanghelia după Matei zice:"Astfel vor fi cei de pe urmă întâi şi cei dintâi pe urmă"
Aiuritor pentru ca nici nu banuiesti ca pot exista argumente mult mai
"puternice"decit un serial SF.Inglobarea de cunostinte fundamentale si solutii ingineresti incredibile:Sirului Fibonacci, Canonul sectiunii de aur, ca dupa masuratori facute astazi de geodezi si de astronomi asupra marimii sau orientarii piramidei lui Keops, ei au dedus ca egiptenii cunosteau cu exactitate nu numai dimensiunile Pamantului ci si distanta lui pana la Soare, triunghiul egiptean si triunghiul egiptean perfect.

| Andrei7520152 a răspuns:

Un olandez (pe nume Daniken sau Doniken parca) a scris o carte in anii 80 numita Chariots of the Gods. a sugerat ca oamenii antici, fiind prea inapti pentru a construi marea piramida din giseh, ar fi fost ajutati de extraterestri. Stargate doar a preluat teoria si a facut multi $$$$$$$ intre timp. Autorul cartii ar fi castigat si el ceva, sunt sigur; aplica aceleasi teorie la stonehenge, piramidele din america de sud, statuile de insula pastelui, etc etc etc Majoritatea istoricilor si cercetatorilor resping idea

| Annaid explică:

Stiu ce este StarGate, ma uit mereu big grin

| FurtunaDiesel a răspuns:

Sunt doar speculatii si ipoteze care au pornit de la grupuri restranse de persoane cu aceleasi idei, la fel ca toate ipotezele despre lucrurile ne stiute!