| anonim_4396 a întrebat:

Dece nu ne putem gadila singuri?

11 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Încearcă în talpă cu vârful unghiilor.
Să mă anunţi dacă a funcţionat.

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Am incercat, inclusiv cu o pana, dar nu seamana cu senzatia pe care ti-o da cand te gadila altcineva.Si mai este ceva:gadilatura o percep ca placuta, sau neplacuta, functie de cine ma gadila (pe bune).

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Interesant.

| DakotaRoyse a răspuns:

Gâdilatul e produs de nişte stimuli care vin spontan, creierul nu poate prezice când o să fie stimulate terminaţiile nervoase. Dar dacă încerci să te gâdili singur, eşti conştient că o faci, că îţi mişti mâna să te gâdili, iar pentru creier nu mai e nicio surpriză, astfel încât să îţi provoace reacţii gen râs.

| 4b a răspuns:

Se spune ca, in jurul varstei de 40 de ani, cei mai multi dintre oameni inceteaza sa se mai gadile...cred c-o dat batranetea peste tine copilethinking Stiu, trist...
Sanatatewinking

| anonim_4396 explică (pentru 4b):

Matusica,nu te lua dupa ce spun niste babe impotente.Chestia nu are legatura cu varsta ci cu functionarea fara rateuri a relatiei dintre cerebel si regiunea din creier numita cortexul somatosenzorial. Daca cereberul e "deranjat"-si asta nu are legatura cu varsta-poti sa te gadeli si singur, sau nu te mai gadila nici dracu. Asa ca, matusico, din punctul asta de vedere inca nu m-am bosorogit. O zi vesela.

evenso
| evenso a răspuns:

Pentru ca sa fim gadalati cu efect trebuie sa fie facut de o alta persoana, sa fie imprevizibil, sa nu stii ca un anume punct al corpului va urma sa fie atins.
Si totusi ne putem gadala chiar si noi, de exemplu daca atingem cu limba cerul gurii.

Citeste mai mult despre asta aici:

http://www.unica.ro/......-3318.html

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

PRECIZARE :Ca sa va dumiriti de ce nu ne putem gadila singuri,sau poate ca putem, precum si ce determina sau nu determina, precm si alte lucruri foarte interesante despre creier, va recoand cartea savantului in neurostiita David J. Linden, intitulata -Mintea ca intamplare.

| AlleSss a răspuns:

Heiii!
Ba da, poti!

| 4ndr33y a răspuns:

Pentru ca, creierul este deja informat asupra actiunii, nu poti sa te autosurprinzi. De ex sa-ti tragi o palma fara sa stii.

Tu cand vrei sa te gadili, creierul in subconstient stie si prezice zona si actiunea, cand te gadila altcineva nu sti zona care va fi stimulata.

| christinebubu a răspuns:

Mai,nu stiu daca la tine e la fel, dar eu ma gadil in talpi singura de mor.