| DorelSudoru a întrebat:

Deci am auzit ca la materiile care se dau teze(romana, mate istorie/geografie)nu se mai calculeaza media ca pana acum.Deci daac stie cineva cum se calculeaza ziceti-mi si mie. Va rog urgent funda.(scuze categoria dar n-am vrut sa bag numere sa faceti voi media)

Răspuns Câştigător
| Maximus a răspuns:

Media artimetica se calculeaza in felul urmator la materiile cu teze : Se aduna toate notele de la o materie, se impart la cate sunt, se inmulteste cu 3, se aduna cu teza si se imparte la 4. Exemplu la o materie cu 3 note si cu teza 4 note, sa zicem "Limba si Literatura Romana" 8 + 7 + 9 = 24 : 3 = 8 x 3 = 24 + 4 = 28 : 4 = 7 Deci media generala este 7. Sper ca te-am ajutat.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci se calculeaza media de la ore inmultita cu 3 adunata cu teza totul impartit la 4
cred

| private09love a răspuns:

Buna!

Tot asa se calculeaza, mie mi-au inchis media tot asa.