| Alverto a întrebat:

Deci noi am avea un strămoș (bine. 2) comun, adica primii oameni... Oamenii au ajuns atât de mulți așa că de unde avem numele de familie? De ex eu am un nume care nu este deloc întâlnit în România (știu pentru că am cercetat mult). Cum se face? De unde avem nume diferite de familie daca noi provenim din aceiași primi oameni?
Voi nu v-ați întrebat niciodată cine sunt strămoșii vostri (adică de prin 1600-1900)?

74 răspunsuri:
| Mogiojojo a răspuns (pentru StefanE2019):

Si pana la urma daca ei erau rude intre ei cu cine au facut copii sanatosi? Nimeni nu raspunde la intrebarea asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Harfagre):

Dar crestinismul din ce a aparut nu din evreism? Iar crestinismul si teoria evolutiei teoretic se contrazic.
Insa atat crestinii cat si musulmanii sau evreii folosesc sau au folosit portite sa ocoleasca scripturile, biblia, coranul, tanakh -ul in sine.
Toate tariile avansate indiferent de religia practicata, la nivelul conducerii erau/sunt intr-o oarecare masura atei.

Răspuns utilizator avertizat
| Mogiojojo a răspuns (pentru Harfagre):

Asta înseamnă ca Biblia nu e pentru noi ca noi nu suntem evrei punct. E un rahat ce zici; Biblia aia pacatoasa sustine ca Adam si Eve au fost primii oameni la propriu. Eu doar intreb cum s-au inmultit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Harfagre):

Folosind termenul tau: conceptia "religiilor Abrahamice" a fost creata de iudaism. Initial se referea strict la etnia de evreu ulterior a devenit religie nu etnie (parca prin anii 500 BC) Desigur au aparut mici ramuri minore in cadrul iudaismului neinportante subiectului nostru.
Schimbarea majora a fost cand au vrut sa se extinda in Imperiul Roman., iar multe din obiceiurile iudaice erau foarte nepopulare, greu de adoptat. Pentru a convinge nobilimea sa treaca la conceptul Abrahamic au facut schimbari majore in obiceriuri care a dus la ruperea legaturii dintre iudaici traditionalisti si miscarea noua numita Crestinism.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mogiojojo):

La biserica nu ai auzit cand spune :povestea evreiilor etc, tot despre evrei vorbeste popa
Teoretic Bibliei spune ca Din Adam si Eva a luat nastere omenirea, ei avand multi copii 3 baieti au rol important in poveste restul altii/altele care au avut rol neinsemnificativ, sunt mentionati doar ca "ceilalti copii". Iar Adam a trait 930 de ani.
Asta e religia noastra laughing, iar multe obiceriuri crestine sunt de origine Pagane. Insusi conceptul abrahamic preia elemente de la vechiile religii din Mesopotania

Răspuns utilizator avertizat
| Mogiojojo a răspuns (pentru Harfagre):

Nu stii povestea cu izgonirea din Paradis al Adamului si a Evului? Sa stii ca e tot d-acol din bible, nu am luat o de la mine.
Acolo vorbeste despre un barbos care face o bucata adam, si o bucata eva deci presupun ca daca ei sunt primii creati nu au mai fost altii inaintea lor. Deci cuplul Adam-Eve nu avea parinti (asta spune carticica magica).

| Mogiojojo a răspuns (pentru anonim_4396):

YveL or whatever, intrebarea mea era: chiar si 100 de copii sa fi avut tot nu mergea ca erau frati intre ei, tot ceva e putred deci cum o dai nu iese.

Răspuns utilizator avertizat
| Mogiojojo a răspuns (pentru Harfagre):

'la universitatea lui Soros' chiar acolo am terminat de unde stii?

Ideea era alta: la oameni incest inseamna boli si tot felul de probleme, deci eu nu am întâlnit in viata mea un astfel de om dar am citit despre ei si nu e bine deloc. Daca adam&eve au facut incest înseamnă ca au dat nastere la copii bolnavi.
Nu stiu care e faza cu cainii.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mogiojojo):

No bine, dar nu vrei sa ei in serios biblia si religia? Religia are locul ei in procesul de evolutie, este o trasatura umana indiferent de pe ce parte a globului am fi peste tot am inventat religii. Exista intreaga debatere filosofica pe tema asta despre beneficii si dezavantage. Dar una peste alta noi oamenii suntem "animale cu fantezie" -asta e trasatura distinctiva a noastra.
Un cimpanzeu are memoria scurta Mult mai evoluata fata de noi. Sunt diverse documentare pe yt, Un cimpanzeu depaseste omul la memorarea pozitie caracterelor de pe ecranul unui pc. Si sunt capabili de exercitii dificile, insa ei gandesc la modul prezent, nu pot percepe conceptia viitorului

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mogiojojo):

Cat despre incest : era ceva comun pana in trecutul nu prea indepartat Inclusiv in ziua de azi. Depinde de gradul de rudenie, si nu e sigur ca un copil nascut din incest va avea probleme de orice fel, depinde de multi factori.

| Mogiojojo a răspuns (pentru anonim_4396):

Unde ai întâlnit tu in ziua de azi asa ceva? Sincer.
Ba este sigur ca va avea probleme, 100% o sa aiba ceva la cap.
Un om normal numai cand aude de asa ceva isi face cruci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mogiojojo):

Te inseli, exista destui, Ok nu chiar frate-sora Asta nu., dar verisori Da. Insa cine spune in public?
Si asta mai degraba la persoanele de varsta 2 sau 3-a la tineret e cum ai spuns tu taboo.
In America conform legii : e permisa casatoria dintre verisori de la gradu 2 in sus. In unele state si gradu 1. Cauta pe net

| Dorotheea21 a răspuns:

Nu stiu daca este foarte bine sa iti cauti stramosii atat de departe in trecut.
Poate o sa ai surpriza sa constati ca apartii haplogrupului C3 si ca esti o ruda indepartata a lui Ghinghis Han, ceea ce nu este chiar asa de fascinant fiindca 0, 5% în populația masculina a planetei din el si mongolii lui se trage. happy

| Mogiojojo a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai cunosti cazuri concrete?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mogiojojo):

Da cunosc personal cazuri -> insa asta nu am cum sa iti demonstrez tie nu iti pot arata buletinele certificatele de nastere, Ce pot demonstra este statisticiile, sau Istoria incestului de pe net

| Mogiojojo a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai te cred pe cuvant ca eu am mai vorbit cu tine si pe Facebook. Deci povesteste-mi de cazurile alea cum ai ajuns sa ii cunosti, ce grad au de rudenie si cat de mari sunt problemele lor.

| ChrisRo a răspuns (pentru Dorotheea21):

Mie mi-ar placea

| ChrisRo a răspuns (pentru Mogiojojo):

Incestul duce la tot felul de boli; acele populatii care au practicat incestul in mod frecvent, au cele mai multe cazuri de retarzi mintali, malformati, mutanti genetici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mogiojojo):

Ai vorbit cu mine pe Facebook? Wtf? Nu cred

| ChrisRo a răspuns (pentru Mogiojojo):

La inceput oamenii stateau mai bine dpdv genetic, asa ca mai mergea cate un incest

| Mogiojojo a răspuns (pentru ChrisRo):

Nici nu se pune problema sa scoti chestia aia pe gura, te-ai facut de rusine.
Eu dezbateam cu domnul de mai sus subiectul 'cat de grave sunt malformatiile, bolile in cazul consangvinitatii'(in contextul biblic), in niciun caz subiectul 'o fi bine sau n-o fi bine'. Exclus.