| anonim_4396 a întrebat:

Uitati cum stiinta contrazice religia. Deci, se spune ca Dumnezeu a creat pe Adam si Eva. Si ei erau oameni, clar. Si au facut copii, si copiii copii si etc, si uite ca asa toti suntem rude, da thinking Si stiinta spune ca ne tragem din maimute. Pai cum vine aia, ca Adam si Eva erau oameni, erau deja evoluati, deci care e adevărul? Si de unde avem numele de familie? Daca pe Adam si Eva ii chema la fel? Înseamnă ca toti ar trebui sa avem acelasi nume. Si daca nu, (acum partea cu maimutele) cum am ajuns sa avem nume? Stra stra etc...stramosii nostri si-au ales singuri numele? Si de ce si-ar fi ales numele "Balosu" sau mai stiu eu care? Atâtea întrebări...thinking Oare si noi suntem considerati extraterestrii de către extraterestrii? thinking

35 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Asa te cheamă Bălosul? Frumos nume, bravo, noi am fost creati, nu am evoluat din maimuțe, lasă prostiile cu evolutia.

| IsabelaIssa a răspuns:

Religia si stiinta tot timpul au fost la poli opusi. Teoria maimutelor eu nu o cred, insa la religie sunt multe de lamurit ce se bat cap in cap, si asta din cauza ca oamenii au deformat adevarul de-a lungul timpului. Cert este ca pentru mine exista D-zeu chiar daca am unele nelamuriri.

| Liviu a răspuns:

Nu stiu sigur din ce ne tragem, dar sigur nu mi-a insuflat viata vreun barbos super puternic prin nari laughing si nu am fost facut din pamant.Asta e CERT.Noi oameni suntem limitati din punct de vedere al gandiri, trebuie sa mai treaca cateva deceni ca populatia sa realizeze ca nu exista nimic de genu super puternic.Omul este tot ce domina, nu exista nimic mai distructiv decat omul, si nu exista nimic mai presus ca gandirea omeneasca.La momentul actual suntem dominatori, suntem ce mai evoulati, nu exista nimic la fel, suntem UNICI din punct de vedere al gandiri, si al comportamentului.Suntem supermi happy Insa, printre noi, mai sunt si acei oameni speciali care gandesc logic,(nu sunt unu din ei ma refer la savanati)Cu alte cuvinte, inca nu s-a nascut un om care sa poata sa explice toate aceste lucruri.In curand vor fi date uitari, biblia, dumnezeu, diavolul, si asa mai departe.Incerc sa trec pe cat posibil de aceea 'limita a gandiri' si cam imi iese uneori, alteori fac greseli de copil, cert e ca nu exista o faptura supranaturala care sa ne ingradeasca actiunile.Lumea a evoluat super mult in 20 de ani.Telefoane mobile performante, calculatoare, in curand va aparea viata artificiala, sa putem trai venisc.Masini de teleportat,nu vor mai exista taxiuri,va fi totul prin teleport,vom fi usor usor robotizati,trebuie sa fim in pas cu omenirea happy Numai ganditi in trecut cu dumnezeu, cu religia, e doar o metoda de indoctrinare. Daca maine sa presupunem ca se mediatizeaza ca totul e un mit (despre religie)Vor fi scandaluri, razboaie, se vor omori oameni mai rau ca in lagarele germane (: In momentu actual religia e un mod de a face bani fara dar si poate.Doar predici, doar citesti dupa carte, te umpli de bani.Bani nu sunt impozitati, vine popa cu botezu poc bani, vine popa la inmormantare poc bani, vine popa la nunta poc bani. Daca e chiar asa cu dumnezeu, de ce popi nu se uita la tine pana nu dai bani? Am vazut filmari cu camera ascunsa in care un popa nu vroia sa inmormanteze un om pentru ca nu avea cu ce sa plateascalaughing Eu personal cand o sa mor o sa vreau sa fiu bagat in groapa si dar atat.NImic in plus, nimic in minus, Astept cu mult drag raspunsurile oamenilor care cred ca au ceva interesant de spus sa imi dea un 'repley'(raspunde la mesajul meu)

| T0T a răspuns:

Știința nu spune că ne tragem din maimuțe.
De unde știi că existau nume de familie atunci și că nu au apărut mult după? Dacă ne raportăm la ce e acum când vine vorba de ce era atunci nu ajungem nicăieri. Oamenii nici nu scriau.

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

Ba da. Oamenii de stiinta spun ca o specie de maimute a evoluat, usor usor, pana când a devenit capabila sa gandeasca astfel încât sa descopere lucruri benefice vietii.

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Unii oameni de știință, nicidecum toți, spun că avem un strămoș comun cu maimuțele, nicidecum că au fost maimuțe. Asta poartă numele de teoria evoluționistă, care este normal o teorie, nu o axiomă, științifică. Acum în cazul restului speciilor, cum nici măcar una nu a ajuns la un nivel măcar apropiat de al nostru? Să ajungă să inventeze roata de exemplu sau să descopere focul și să îl utilizeze pentru a le fi benefic?

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

Sau poate e ca tine. Acest stramos comun, nu a fost om încă de la început, a evoluat. Au descoperit o teorie cum ca provenim din alge.
Da...sunt atâtea lucruri ce asteapta un răspuns.

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

E vorba de milioane de ani. Să descoperi niște lucruri atât de îndepărtate este în momentul de față imposibil, și să ai și dovezi palpabile. Evoluția omului începând cam de la australipithecus are anumite baze dar deja faza cu algele e extrem de îndepărtată. Nimic nu poate fi cert în acest caz. Fiecare are o perspectivă asupra omenirii, sunt extrem de multe opinii, și să ne formăm certitudini nu avem cum. Sunt multe lucruri la care nu avem răspuns. Ceea ce putem face acum e să presupunem ceea ce s-a întâmplat. Fiecare cu opiniile sale, opinii care în momentul de față nu pot fi condamnabile deoarece nu sunt destule dovezi pe temele astea.

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

Ai dreptate. Si sunt milioane de ani in viitor, când probabil o sa se descopere alte teorii. Omenirea e in continua desfasurare sau mai bine zis descoperire.

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

M-am referit că presupunerile făcute de unii sunt cu mult, mult timp de apariția omenirii și de aceea este greu să ai dovezi la așa ceva, aproape imposibil. Nu te gândi la faptul că o vom mai duce extrem de mult. Până la urmă ori soarele își va găsi sfârșitul, ori ne va lovi un asteroid, resursele pământului vor dispărea înainte să găsim modalități să explorăm și alte planete etc. Tu nu știu ce opinii ai dar dacă crezi în Biblie, acolo vei găsi că există un Armaghedon, adică un sfârșit. Și chiar dacă mergi pe știință îți vei da seama de ce ți-am spus mai înainte. Un sfârșit va fi și eu personal nu cred că vom ajunge într-un stadiu să ne facem colonii pe diferite planete până acesta va veni.

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

Chestia cu sfarsitul lumii, poate ca nu vom descoperii un mod de scăpare, sau poate ca da. S-a descoperit un ocean inghetat pe Marte. Orice e posibil. Tehnologia va evolua si exista posibilitatea sa populam si alte planete. Încă nu se stie.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Sincer,n-am vazut pana acum ca o maimuta sa se transforme in om.
Am mai spus asa ceva unui ateu si mi-a raspuns ca se transforma, dar in mii de ani.
Cand i-am spus de faptul ca cea mai batrana maimuta din lume a trait 59 de ani, stiinta confirmand asta, a tacut din gura.

| AirănMeidăn a răspuns:

tu ai combinat creationismul cu evolutionismul si nu a mai iesit nimic
adam si eva erau oameni, da, fiindca dumnezeu i-a creat. ei nu au evoluat din nimic. in biblie zice clar ca adam a fost facut din tarana si eva din coasta lui, *implicand ca nu au evoluat din nimic*, intelegi?
si faza cu numele, http://amfms.ro/din_presa/6759.html
eu nu am avut rabdare sa citesc tot, sincer nu ma prea intereseaza, dar daca tu vrei sa afli citeste

| anonim_4396 explică (pentru AirănMeidăn):

Pai asta încet si eu sa spun...erau oameni. Dar oamenii de stiinta spun altceva.

| AirănMeidăn a răspuns (pentru anonim_4396):

pai creationismul si evolutionismul nu se intalnesc. creationismul nu implica faptul ca adam si eva s-ar fi tras din ceva si nici evolutionismul ca ei au fost creati de dumnezeu. ori "ne tragem din maimute", ori ne tragem din adam si eva. nu au nici un punct comun

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Ori ești creștină și lași evoluția la o parte deoarece creaționismul o neagă clar, ori devii teistă sau liberă cugetătoare sau panteistă ca Einstein, atee sau altceva. Nu prea e cale de mijloc între creștini și susținătorii evoluției. Acum decizia ta, pe ce mergi.

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

Sunt crestina, normal, dar totusi ma gândesc si la faptul ca stiinta a demonstrat destul de multe lucruri "imposibile" ca sa spun asa.

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Da știința are multe posibilități de a demonstra lucruri, dar există posibilități și de a fi răsturnate teorii. Înainte de Einstein se respectau principiile mecanicii clasice, aia era baza științei atunci. A apărut Einstein și a răsturnat totul. Știința este imprevizibilă.

Răspuns utilizator avertizat
| TiberiuFasole a răspuns:

Stiinta nu zicem ca suntem maimute, sincer am uitat acum ce zice, dar stiu doar ca nu zice asta. Si despre religie sunt multe chestii inventate dar si reala. Imagineaza-ti ca oamenii au adaugat niste chestii in religie, si ca nu au facut-o. Ce e mai logic? Sigur au mintit. Nu mai stii ce sa crezi. Asta e credinta, sa crezi fara dovada.

| anonim_4396 explică (pentru TiberiuFasole):

Am văzut un documentar in care spunea ca primele forme de viata (nu plante) au fost cele marine. Si au evoluat, încet, încet pana la o specie de maimute, iar acestea au evoluat la rândul lor, devenind oamenii preistorici, care si ei la rândul lor au evoluat, devenind oamenii care suntem azi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Exact, ''atâtea întrebări...'' laughing
Relaxează-te, noi să fim sănătoși.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce-i drept ai pus cam multe intrebari, dar la ultima am timp sa te lamuresc pana incepe meciul.
Extraterestrii nu pot sa ne considere extraterestri pentru ca noi traim pe Terra si extraterestru inseamna 'care se află în afara globului terestru (pamantesc)'.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Extra-incredibil, diferit (in situatia de fata)
Terestru- suprafata a pământului.
Deci si noi putem fi considerati extraterestrii.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu prea. Adica s-ar putea, dar numai daca modificam DEX-ul.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Stii ca dex-ul nu este chiar 100% corect, nu?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In primul rind in miliarde de galaxii care exista in nesfarsitul univers nu cred ca macar in una nu exista forma de viata in al doilea stiinta si religia nu se contrazic ele se afla intr-un contrast in combinatiie cu o doza de neclaritati

Răspuns utilizator avertizat
| ZambetulNebuniei a răspuns:

Zambesc si eu pe aici. (fluiera usor si se indreapta spre marginea prapastiei)
Sincer, discutiile astea: religie vs stiinta, credincios vs ateu, camion vs dubita etc., tin de fiecare.
Da, inteleg, vrei sa stii care este adevarul, dar nu cred ca l-a aflat cineva, toti au impresia ca il detin, dar fiecare parte o sa vada doar propriile argumente ca fiind valide.

Legat de nume (simpla mea parere), cred ca au aparut din nevoia de a ne identifica unii de ceilalti. Probabil, in momentul in care erai capetenie sau ceva mai mare in grad in cadrul ierarhiei sociale de pe vremea respectiva, aveai o alta denumire sau se "strigau" in functie de vreun semn distinctiv.
Numele meu de familie se datoreaza unei probleme fizice pe care un strabunic a avut-o. happy

| AlexandraBrb a răspuns:

1. Nu știu de ia cu numele
2. Nu exista extratereștrii, baga la cap

| anonim_4396 explică (pentru AlexandraBrb):

Da, așa e, nu există extratereștii.Noi suntem singura formă de viață din miile de galxii.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

De ce esti atât de sigura? Ai demonstrat asta? A facut-o cineva? Cum noi trăim, de ce nu ar face-o si alte specii de viata de pe alte planete. Si sa nu-mi spui acum ca din cauza faptului ca nu exista oxigen, pentru ca e posibil ca ei sa nu aibă nevoie de el. Nimini nu a confirmat încă daca exista sau nu extraterestrii.

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Ea a fost ironică, țin să cred.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da, am fost ironică.

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

Posibil thinking