| Fifylici a întrebat:

Dependenta, moft sau boala!?!?

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

La început moft, mai apoi boală.
Şi totuşi, noi cu toţii suntem o sumă de dependenţe, de viciiwinking.

18 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Boala.Dependenta este o tulburare care necesita in multe cazuri tratament sau consiliere, ajutor(cea de droguri, cea de alcool, de dulciuri, de mancare, de tigari, de calculator si telefon etc)dar poate fi si mai mica.Dependenta nu e un moft sigur.Cred eu.Numai bine

| Razvan a răspuns:

Nici una nici alta
Sunt dependenta de oamenii din jurul meu.Asta inseamna ca sunt obsedata de ei(bolnava)?! Nu.Si nu sunt nici un moft trecator.Sunt dependenta de frig(vara ascultam colindelaughing ), de zambete, de imbratisaribig grin

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Dependenţa în sine e o boală.
Până la dependenţă este un moft.

| Angel0 a răspuns:

Doar dependenta care incepe cu un moft.Suma viciilor este constanta.Renunti la unul si hop apare altul.

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Dependenta-tigari, droguri, alcool.
Moft-orice depaseste necesitatea si intra in categoria luxului.
Boala-sufeinta fizica sau sufleteasca.
Sunt dependenta de tutun, "moftangioaica" dupa un ceas scump si "boale" n-am de niciun fel.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Se pleacă de la un banal moft ca ulterior să se ajungă la un adevărat viciu, boală.
Pa, pa.

| DorelSudoru a răspuns:

Despre ce vorbesti ca n-am inteles mai nimic.Toate 3.

| thealchemist a răspuns:

Boala cu acordul bolnavului

| pwp a răspuns:

Moft, nu vreau boala nici dependenta big grin

| Libelle a răspuns:

Mmm.
Obsesie

| Nicoleta a răspuns:

Cred ca ambele.
Incepe prin a fi moft, sfarsind prina deveni boala iremediabila.
la unii ramane moft pentru toata viatya.:-J

| dannyella15 a răspuns:

1. Drogurile-dependenta
2.Vacanta in Caraibe-moft
3.Cretinism-boala

| 54ndy a răspuns:

Moft.

| Jadis a răspuns:

Nu inteleg...trebuie sa alegem sau ce?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intai o fita. apoi moft.atunci e marea pacaleala. dupa aia e robie.

| playstow a răspuns:

Nu este nici moft, nici boala.
Este o incapacitate a psihicului unei persoane de a-si stapani anumite insticte, ticuri, obiceiuri care provoaca dependenta.Se vindeca doar prin autoimpunere, autosugestie sau cu ajutorul si(sau)sfatul unui psiholog(a nu se intelege psihiatru).

| Ghost_2224 a răspuns:

Moft

| zuzu_8862 a răspuns:

Moft