| anonim_4396 a întrebat:

Credeți că depresia e o boală sau doar un moft?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
20 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este o boala mentala survenita din indolenta.
Cu cat te complaci mai mult singur, izolandu-te de lume si trandavind, cu atat te adancesti mai mult in depresie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

O consideră moft doar cine nu înțelege ce înseamnă

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cei mai ignoranți și aroganți dintre noi ar spune că

"Este o boala mentala survenita din indolenta."

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este o boală mofturoasă.

| Drimmero a răspuns:

E o boala pentru ca nu un moft sa fii bolnav, e ghinion, chin.
Numarul real al depresivilor e totusi mai mic decat zic unii care isi pun singuri diagnostic in loc sa mearga la psihiatru sa se caute pentru ca doar el va sti exact daca ai sau nu, autodiagnosticarea nu se pune la statistica.

| LoveSleep a răspuns:

Depresia in mare parte din cazuri, e doar o alarma care iti spune ca viata ta nu e ce vrei tu sa fie.

Asta inseaman ca majoritatea depresivilor sunt doar lenesi si vor ca lucrurile sa se rezolve ca prin minune fara sa faca ceva pentru asta.

Si mai sunt cazurile in care depresia vine din traume reale din trecut sau copilarie, unde la fel, poti sa o depasesti daca muncesti la asta (te duci la psiholog, etc), dar aici nu ma bag.

| VoidEternal a răspuns:

E o boala și una serioasa. Dar nu toți care cred că o au, o au cu adevărat. Nu îți diagnostichezi singur o gastrita sa zicem. Mergi la un medic și îți spune el. La fel și cu depresia.

| ReddY25 a răspuns:

S-a dovedit fiind o boală care ucide milioane de oameni, astfel nu e de glumă

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Un amestec. Cate ceva din amândouă.

| haileewatson a răspuns:

E o boala. Cine crede ca un moft nu are prea multi neuroni ca sa inteleaga despre ce e vorba

| sammie a răspuns:

E o boală care se tratează foarte greu. Eu am avut. happy

Răspuns utilizator avertizat
| Adina5 a răspuns:

Depresia este o tulburare medicală serioasă și recunoscută de comunitatea medicală ca fiind o boală reală. Este o afecțiune mentală care poate afecta profund starea de spirit, gândirea, comportamentul și sănătatea fizică și poate fi însoțită de simptome precum tristețe persistentă, pierderea interesului sau plăcerii, oboseală, probleme cu somnul, scăderea apetitului, sentimente de inutilitate sau vinovăție, dificultăți de concentrare sau luare a deciziilor și idei de sinucidere sau de vătămare a sinelui.

Depresia nu este un moft sau o alegere și nu poate fi depășită prin simpla voință sau prin ignorarea simptomelor. Este important să se caute ajutor medical dacă se suspectează că suferiți de depresie sau dacă aveți gânduri de suicid. Tratamentul poate include terapie, medicamente sau o combinație a acestora și poate fi foarte eficient în ajutarea oamenilor să gestioneze simptomele și să-și îmbunătățească calitatea vieții.