| 4b a întrebat:

"devenim bogati nu datorita lucrurilor pe care le dobandim, ci datorita lucrurilor la care renuntam..."
Cum poti sa fi bogat cand renunti la ce ai?

Răspuns Câştigător
| FreshDreams a răspuns:

Aceasta afirmatie nu se refera la bogatia materiala( bani si bunuri), ci la cea spirituala, psihica( atunci cand ai un sentiment de implinire,de bucurie). Renuntand la lucruri,oricat de mici si neinsemnate ar fi ele, si daruindu-le celor care au nevoie, faci o fapta buna, si te simti implinit, stiind ca cineva se bucura de obiectele la care ai renuntat.
Poate ca ai observat si tu ca cei bogati, cu vile, masini scumpe, piscina de enspe metri patrati, nu au parte de fericire."Banul e ochiul dracului", asa zice o veche morala.Si asa e, cu banii nu poti cumpara fericirea.Astfel, cei saraci sunt deseori mai fericiti decat cei bogati.

8 răspunsuri:
| Borgir a răspuns:

Vancea Idealistule.

| muzicalBoX a răspuns:

Dupa cum spune si Minty este vorba de bogatia sufletesca.

| Minty a răspuns:

In citatul asta nu e vorba de bogatia materiala ci de cea spirituala. Daca renuntam la unele lucruri, daca daruim suntem bogati sufleteste pentru ca e frumos sa daruiesti si "dar din dar se face rai".

| dandelion a răspuns:

Citatul ăsta e chiar foarte profund. Atunci cînd renunțăm la mîndrie, la ură sau la antipatie, pe plan spiritual devenim foarte bogați deoarece permitem sufletului nostru să-si cultive sentimente si gînduri frumoase. Sau chiar dacă vine vorba de ceva material, dacă dai cuiva care are nevoie sau pur i simplu oferi din tot sufletul, să stii că de obicei se întoarce de 1000 de ori mai mult. Fie că e vorba de bani, fie că de haine sau pur si simplu fie că ridici moralul cuiva, să stii că vei primi aceeasi înapoi. Baftă!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E simplu si fff complicat; crezi ca daca ai miliarde, esti bogat? Da, la prima vedere.FRUMOS citat ai gasit.Si eu as dori, ca orice pamintean, miliarde.SINCER,ma bucur ca nu le am.Ma bucur ca pot gindi si judeca limpede,ca pot ajuta cu un sfat curat, daca as fi miliardar, nu as putea sa o fac.Cind te nasti,vii pe pamint,Gol,de ce vrei averi? Ai vazut sau auzit undeva, CA D-zeu sau Iisus au avut averi? NU... Fericit cel sarac, dar cu duhul sfint.Mult noroc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa spunem ca esti in pauza mare,la scoala, si iti servesti pachetelul,in timp ce mananci te uiti prin curtea scolii si vezi pe unul dintre colegii tai ca sta undeva retras pe o banca, vazindu-l suparat te indrepti catre el si-i oferi jumatate din pachetul tau, acesta se uita in ochi tai cu o privire tematoare, pentru inceput, si daca vede ca zambesti primeste portia oferita de tine si privirea i se umple de bucurie si caldura. Gestul tau si privirea lui cea din urma te-a imbogatit, daca ma intelegi

| purplestar9494 a răspuns:

Este vorba de bogatia sufleteasca un exemplu este cand daruiesti sau renunti la bogatie in schimbul unui lucru bun sau drept deci renunti la un lucru material dar dobandesti respect admiratie etc asa devi bogat datorita lucrurilor la care renunti sper ca ti-am fost de folos si frumos citat big grin

| celsia98 a răspuns:

Pai se spune ca renuntand la ceva castigi altceva si bogatia nu este numai materiala. De multe ori oamenii saraci cu multi copii se considera fara speranta dar ei nu se gandesc cum trebuie, daca Dumnezeu le-a dat multi copii sa se bucure si sa se considere bogati din punct de vedere spiritual.