| anonim_4396 a întrebat:

Din ce ar trebui construit gardul "anti-prostie"?

25 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Cred ca e de ajuns o linie trasata pe asfalt pentru ca prostia nu va face omul s-o paseasca ci il va bate cu capul de asfalt impingindu-l sa treaca pe sub ea.

| georgesur a răspuns:

Din cunostinte despre viata,cultura, istorie,stiinta,arta; din imaginatie si bun gust; din bunatate,altruism, curaj.
Ca liant al tuturor acestor "materiale" trebuie folosita LOGICA!
P.S.- ma indoiesc ca acest gard va fi eficient daca este construit doar din carti necitite sau prost asimilate(Unii beau din fantana cunoasterii. Altii fac gargara!), in plus astazi avem o multime si de alte mijloace de informare.

| Sentinel a răspuns:

Tu esti destept?

| anonim_4396 explică (pentru Sentinel):

Bineinteles, si-mi repet asta in fiecare zi. Ti-e ciuda? laughing

| Dumnezău a răspuns:

Din doi inchizitori: Eu a.k.a Dumnezău, si Woodenpints.Nu mai trece nici dracu dupa aia,ca el ii fu-te de ii indoaie pe prosti, eu ii infricosez cu tot ce mai alcatuieste, de nu o sa mai aiba tupeul sa vina.Asta cu ''Gardul'' imi aminteste de gardul acela dintre lumea reala si cea fantastica din Stardust.I see what you did there! big grin

| Chris a răspuns:

Eu cred ca e imposibil, avand in vedere spiritul de turma specific "prostiei", care ar urma orice parte a "inteligentei" dincolo de gard, insa as spune ca arta, in toate formele ei, e respinsa de ignoranta.

| shadovv a răspuns:

Material din carti, spiritual din Divin, daca crezi in el... daca nu atunci esti pe partea "naspa" a gardului.

| Alyra a răspuns:

Din...inteligență. thinking
Va decide ea ce mai trebuie.hee hee

| KyraW a răspuns:

A zis cineva ca ar trebui construit din carti.De ce,sa aiba ce sa puna in sobe? Din biblii ar trenuii construit, ca astia tin la doamnie'doamnie si nu s-ar atinge de cartile lui sfinte.Dar sa fie unele deschise, unele inchise.Sa vezi cum se fac mici si prosti.Si sa scrie undeva deaspura (ar face "treaba mica" pe ei) "Dumnezeu va vede, ba!"

| deceeu a răspuns:

Numai sa crezi ca poti construi asa ceva, ar trebui sa-ti dea de gandit

| Abandoned2 a răspuns:

Din imaginatie, logic!

| TotLora a răspuns:

Nu ai din ce. De ce sa ne amagim? Prostia a fost mereu utila pentru ca cei care o detin pot fi manipulati usor chiar daca eu personal cred ca un prost este un pericol public.

| 12UFFY a răspuns:

Eu zic ca ar trebui construit din carti, prostia nu se atinge de carti, deci nu va trece de zid.

| anonim_4396 explică (pentru 12UFFY):

Shit! Credeam ca nu mai vine raspunsul asta...
Si mai sunt vreo doua asteptatewinking

| Apache a răspuns (pentru 12UFFY):

Argumentul tau e invalid...
http://spotlightguitars.com/......step-1.jpg

| 12UFFY a răspuns (pentru Apache):

Ai dreptate, am uitat de genul asta de prostie, scuze.

| anonim_4396 explică (pentru 12UFFY):

Dupa ceea ce vad eu, putini sunt care mai citesc o carte. Cartea e de domeniul trecutului pentru adolescentii din ziua de azi, si din pacate tot adolescentii formeaza viitorul.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din rabdare.
Punind rabdare in munca impotriva prostiei vei elimina prostia.
Dar la ce folos, prostia a fost, este si va fi, pe asta s-a bazat intreaga omenire, din prostie au iesit multe lucruri benefice noua.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pana la un punct, ai dreptate. Dar, dupa mintea mea, n-ar trebui sa consideram prostia ca principal factor al unor descoperiri epocalewinking Nu crezi?
Si totusi, din ce ai construi gardul ala?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pai asta am si vrut sa spun.
Mai de mult privisem un film cu un inventator rus, multi oameni il considerau nebun (prost) din cauza ca facea niste lucruri ciudate ( am uitat despre ce era vorba, nu ma condamnati pentru asta ) dupa aproximativ 50 de ani au inceput sa foloseasca ceea ce crease el. Asta este prostia creativitatii
Pentru prostia care nu aduce decat pagube, as construi un gard din intelepciune, pentru a trece acel gard, prostia ar trebui sa fie eliminata de cel care o detine, astfel am deveni cu totul si cu totul alte persoane. Dar si cum am spus prima data, din rabdare, caci far rabdare, incep a ma dezechilibra de ceea ce am creat si pot pierde visul de a elimina, sau cel putin reduce prostia.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa fiu al dracului... Minune, mare minune! Se vorbeste despre citit carti! Oh, cat va iubesc... happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dintr-o OGLINDA mare in care fiecare persoana in cauza sa se analizeze pret de cateva minute,punandu-si cateva intrebari,spre exemplu:Cate carti am citit si ce invataturi am extras de acolo? Ce fel de anturaj am; in ce fel ma ajuta el? Cat timp pretios irosesc utilizand zilnic placa de par? Cum sunt perceput de cei din jur? Revistele 'Cool' si 'Bravo' citite ma ajuta sa imi consolidez viata emotionala? Ce muzica ascult si cum ma ajuta ea sa evoluez? Oare pozele din club cu gasca de 'fite' postate pe Facebook ma ajuta sa-mi imbogatesc gradul de cultura?
Primul pas este autoanalizarea si constientizarea statutului personal,dar din pacate aceasta este o actiune suprasolicitanta pentru 'pitisiliconeala'.
Mai grav este sa fii prost si sa crezi ca esti destept.laughing Of, daca prostia ar durea, nu ar mai fi locuri la Primiri Urgente.

| deceeu a răspuns (pentru anonim_4396):

Scuze, tin sa te corectez nitelus: toti prostii se cred destepti

| NomGol a răspuns:

Bine zis revesbig grin