| AvalohAlyn a întrebat:

Din pacate sunt tot mai multi in zilele noastre carora le displace viata,o urasc, sunt indiferenti si o trateaza la fel.Sunt multe sinucideri,vicii,indiferenta fata de viata,lene, vieti irosite etc.Totusi,oare VIATA nu este cel mai frumos DAR sau cel mai frumos CADOU,de la Creator sau daca nu credeti in El,de la natura sau de oriunde cert e ca este o OPORTUNITATE,SANSA, DAR pe care doar o data ai parte de ea.Ma uit cu regret sincer fata de cei care isi irosesc viata in vicii,sau o urasc,sau isi bat joc de ea cand ar putea sa si-o traiasca cu drag si cu recunostinta... EXISTA CEVA MAI PRETIOS CA VIATA? S-a filozofat mult despre viata dar cert, sigur este ca ea trebuie traita si nu irosita prin vicii(care pana la urma tot la moarte ajungem) sau luata prin sinucidere. etc...Si uitasem. avem un mare castig ca suntem in democratie,ca avem libertatea de exprimare,ca nu suntem sclavii nimanui, ca putem face ce vrem(ce este bine normal) etc..Totusi..de ce aleg unii oameni sa isi iroseasca viata in vicii,sa o batjocoreasca,sa o trateze cu indiferenta sau mai rau sa si-o curme singur? E mai buna viata traita asa urat si degeaba sau cea TRAITA CU ADEVARAT,PRETUITA SI RESPECTATA CU ADEVARAT? Poate un obstacol sa fie asa de mare incat aleg unii oameni sa-si curme viata sau sa si-o batjocoreasca, sa o trateze cu indiferenta?

12 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Greu de vorbit despre vicii sau de a ne da cu parerea! Eu sunt fumatoare si stiu cat de greu e sa renunti la un viciu! Cam asa e si cu drogurile sau bautura, odata ce te-ai apucat nu te mai poti lasa atat de usor! Ambitie! Este nevoie de multa ambitie si se pare ca multi dintre noi nu o mai au!
Asta pe de-o parte, pe de alta parte multi romani au ales sinuciderea datorita saraciei.Trist, dar adevarat! Sunt cei nascuti si traiti in saracie sau cei care s-au trezit datori vanduti pe la banci sau intretinere...nu au facut fata unor situatii fara iesire pentru ei!
Nu stiu, parca in Romania se intampla de toate! Oameni care intra in depresii, elevi care sufera din dragoste, relatii cu profesori, relatii pe internet, toate situatii care au dus la sinucidere! Suntem putin dereglati si majoritatea ne rezumam la doua cuvinte: avem greutati!

| thealchemist a răspuns:

Exista ceva mai pretios ca viata, si anume liberul arbitru. deci fiecare are dreptul sa-si aleaga propriul drum, iar tu n-ai dreptul sa judeci alegerile pe care le-au facut ei in viata.

| anad a răspuns:

Pentru unii oameni, da, exista obstacole si poveri pe care nu le mai pot duce. Nu-i aprob ca-si iau viata sau si-o irosesc, dar incerc sa-i inteleg si sa nu-i judec.

| PopândăuIRătăcit a răspuns:

Filosofat nu "filozofat". E adevarat partial ce spui tu acolo. Omul ar trebui sa pretuiasca viata in loc sa-si bata joc de ea sau sa cada in pacate cum spui tu vicii, sinucideri. Dar nu sunt de acord cu o treaba. Democratia de care spui tu si pe care o caracterizezi ca fiind o forma de organizare a statului in care nu suntem sclavii nimanui, ca putem face ce ne doare capul si ca avem dreptul la libera exprimare nu-i chiar asa cum crezi tu. De fapt majoritatea sunt toti "sclavi". Suntem doar niste oameni de rand. Totdeauna cei de la putere si aici nu ma refer la guverne ci mult mai sus vor face masele sa joace dupa cum vor ei. Oamenii nu au destula ambitie si credinta sa se razvrateasca impotriva lor deoarece cei care au gandul asta sunt prea putini. Libertatea la exprimare e de fapt o amagire. Tu poti sa-ti versi amarul, poti sa spui lumii ce vrei insa nimeni nu te va asculta. Iar daca ceea ce ai de spus e atat de important incat ai putea influenta in bine gandirea oamenilor va avea cineva grija sa iti "taie" glasul sau sa te faca necredibil prin manipulare prin diverse arme cum ar fi mass-media. Vezi tu, societatea a ajuns in declin chiar daca aparent tu vezi ca omenirea o duce bine. Cu fiecare an oamenii sunt din ce in ce mai stresati, din ce in ce mai poluati, din ce in ce mai indoctrinati si din ce in ce mai supusi. Nu oricine isi poate duce viata. E legea naturii, cei slabi pica.

| Exilee a răspuns:

Viata este grea, dura, nedreapta, dar se merita traita.
Ce ar trebui sa facem este sa zambim pe tot parcursul acesteia, sa fim optimisti chiar si-n cele mai nefericite situatii pe care le putem intampina.
Avem liber-arbitrul si facem ce dorim noi, dar ( pentru crestini vorbesc acum) Domnul Iisus Hristos ne-ndeamna sa culegem tot ce este bun, util sau folositor pentru noi.
Ar trebui de-asemenea, sa invatam a intelege puterea unei clipe, sa nu mai traim in iluzii ( de exemplu sperantele unor indragostiti, sau visele unui om aflat la limita esecului etc.).
De fapt, peste ceva timp ma gandesc le teritoriile Greciei, partea sud-vestica a Europei, Coasta de Vest a Americii, teritoriul Turciei etc...
Iata ce merita sa fie vazut in viata, si multe alte locuri minunate.
''Poate un obstacol sa fie asa de mare incat aleg unii oameni sa-si curme viata sau sa si-o batjocoreasca'' Cine cedeaza unui astfel de obstacol este vrednic de toata rusinea, tot dispretul, toata aroganta.
DIn moment ce fiecare individ a simit sau simte ( sua va simti) pe propria-i piele ca viata e nedreapta, ar trebui sa incerce din rasputeri sa nu se lase infrant si sa incerce a invata din propriile-i greseli.

| suffarstar a răspuns:

Nu pentru toti exista viata usoara. Unii s-au nascut in mizerie si in mizerie mor.E usor de zis dar greu de facut.Cea mai frumoasa viata este pentru cei puternici, oameni care au avut parte de batai si de dezamagiri dar care au luptat si care prin munca au izbutit.Mai sunt unii, amatori de senzatii tari, care vor luna de pe cer...

| dracu14 a răspuns:

Eu imi iubesc viata dar urasc majoritatea oamenilor din jurul meu
fiecare are un mod diferit de asi trai viata,eu de exemplu sunt sXe(nu beau, nu fumez nu iau droguri)spre deosebire de altii mie bautura sau tigarile nu-mi fac nici o placere
fiindca exista doar o viata e bine sa faci ce-ti place si sa te bucuri din plin de ea, doar ca fiecare are un mod diferit
mie nu-mi pasa de bani si consider ca nu conteaza banii ci important e sa ma simt eu bine, altii venereaza banul ca pe un zeu, ii tin sub saltea pana se devalorizeaza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din ochii oamenilor saraci viata este un chin, nu un dar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da trepadusule, ai dreptate.Viata este singurul lucru cu care nu te poti juca. Daca alegi sa faci asta, actiunea anterioara mortii devine inutila.
Democratia sa stii ca nu e chiar cel mai bun lucru care ni se putea intampla.Sa poti vota si sa ai acces la orice aliment cand in pielea goala, nu-i cea mai buna forma de guvernare. Avem nevoie de vicii, practici sexuale anormale. ca sa mai condimentam putin viata.Important e sa mori fericit si implinit.Degeaba o duci pana la varsta de 80 de ani, daca tu n-ai nicio amintire frumoasa pe care s-o tarai dupa tine in scaunul cu rotile.

| StefaniaM a răspuns:

Nu chiar saracia e cel mai mare obstacol.Sa nu ai pe NIMENI e cel mai urias obstacolsad...

| Andreea19Alina a răspuns:

Pe lume exista persoane si persoane, toti suntem diferiti.Nu sunt dracord cu sinuciderea, cica pentru a pune capat suferinteu, dar asa nu dispare suferinta, o sa ai parte de ea vesnic.Consider ca persoanele se refugiaza in diferite vicii sau se sinucid, ori pentru ca se simt singuri pentru ca poate ca nu au familie sau cine stie, insa exista si persoane care se sinucid din nimicuri, ba ca le.a luat mama telefonul, ba ca baiatul pe care il iubea enerm de 2 zile a parasit.o..prostii de astea,mai cred ca unele persoane,vazant ca au libertate deplina in privinta alcoolului(se vinde la minori fara nici o problema) si tutunului,cred ca asa este normal sa consumi,sau se obisnuiesc si devin dependenti, insa exista si unele persoane care, din cauza ca vor sa fie rebeli, sau si enerveze anumite persoane, incep sa consume diferite substante interzise..in fine, sunt atatea cazuri si motive.Nimeni nu ar trebui sa.si bata joc asa de viata,sa isi distruga oranismul,care este templul sufletului, si te reprezinta cat de cat, dar daca ar vrea coneva sa se sinucida, atunci mai bine ar face.o pentru o cauza nobila, sa isi doneze organele sau cva..sa nu isi iroseasca viata pe care nu o mai vor pe degeaba.

| LifeisALL a răspuns:

Viata e o lupta. Ai momente in care cazi si momente in care te ridici.Din pacate,multi viseaza la lucruri ca o casa mai mare, un salariu mai bun, o viata fara nicio problema,cand fericirea tine in mare parte de noi si modul in care privim lumea. Daca ai avea o viata perfecta,ti-ar mai placea sa traiesti? Mie nu. Frumusetea vietii consta in depasirea obstacolelor, nu in lipsa lor. Daca ai fi primul in clasa, dar si singurul, ce rost ar avea? Viata te face mai puternic, iti ofera surprize la tot pasul si de ce sa nu profiti? Pacat de cei ce nu inteleg asta. Important e sa nu te dai niciodata batut si sa crezi in tine, sa crezi ca daca vrei, poti face multe lucruri bune pentru univers si poti trai cu adevarat.