| 4b a întrebat:

Din povestile copilariei ne amintim cum Fat-Frumos era intrebat de calul sau nazdravan cum vrea sa fie dus: ca vantul sau ca gandul? si Fat-Frumos zbura ca gandul sa indeplineasca treburile grele ale imparatiei sau sa scape pe fata lui Verde- Imparat din mana zmeului, blablabla...
Citeam, nu de mult, despre viteza impulsului nervos, ca cica atinge 400 de km/h. Va imaginati o masina care sa circule cu aceasta viteza? Sa fie aceasta viteza, viteza cu care circula gandurile? big grin

Răspuns Câştigător
| 2012pam a răspuns:

De fapt, din punct de vedere stiintific, GANDURILE NU CIRCULA! Ceea ce circula in micile noastre creierase este impulsul nervos, iar gandurile circula datorita conexiunilor dintre neuroni.Fiecare"gand" este de fapt raspunsul la un stimul exterior(exemplu: vezi factura de telefon si... TE GANDESTI ca ai abuzat de internet luna asta)..de aici apare impulsul nervos( in exemplul de mai sus se formeaza la nivelul ochilor- ca doar ai vazut cu ochii suma de pe factura).
Acum...viteza impulsului nervos a fost demonstrata prima data in 1850 de catre Helmholtz care a facut un mic experiment pe o broscuta si a demonstrat ca viteza de transmitere a impulsului nervos este putin mai mare de 100km/h. ..deci poti spune ca Fat-Frumos zbura ca o rafala puternica de vant.

14 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Acum ca ai inteles cum sta treaba cu viteza gandului...sa ne intoarcem la Fat-Frumos! Daca il vei intalni vreodata, sa-l intrebi daca are vreun prieten! Macar un balaur cu 7 capete, ceva! De nu, ma multumesc cu merele de aur!
Te-am pupat! Sa nu ma uiti!

evenso
| evenso a răspuns:

S-a intamplat deja acest lucru. :)

Impulsurile nervoase in si din creier calatoresc cu o viteza de pana la 275 km pe ora.

http://webcache.googleusercontent.com/......tp?/search

Cea mai RAPIDA masina din lume a atins 408.84 km/h

http://www.sport.ro/......eyron.html

| PopândăuIRătăcit a răspuns:

Nu vei stii niciodata cu adevarat!

| relian a răspuns:

NU.Viteza gindului este de nemasurat.Nu poti sa spui 400 sai 1 milion de km pe ora.Viteza gindului este practic aproape instantanee.Te gindesti ca vrei sa fii intr-un loc anume si deja ai si ajuns.Asta da viteza.Referitor la 400 de km la ora aceasta viteza este nimic, o poti fgace si cu o masina sau motocicleta.Deja oamenii se deplaseaza cu viteza si peste viteza sunetului.ce sa vorbim aici de viteze de 400 km laora.In ce priveste impulsurile alea sint electrice si din ce stiu acestea circula cu viteze uriase.

| WhatheWow a răspuns:

Dacă asta-i viteza cu care circulă gândurile atunci suntem retardaţi rău. happy

| suffarstar a răspuns:

Nu stiu cine a masurat, dar ma indoiesc. Gandul este mai rapid ca orice.
TGV din Franta circula cu 300 km/h, Tokaido din Japonia 270 km/h. Plus ca alte navete spatile sau trenuri Maglev pe levitatie magnetica, avioane supersonice etc., deci da, exista o astfel de masina.

| Iubibilăă a răspuns:

Nostalgie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa-mi imaginez o masina? Tanti, avem trenuri cu peste 500 km/h, nu...stai! Nu in Romania! laughing La noi pana si viteza gandului romanesc e in urma cu 50 ani LUMINA fata de gandul neamtului, de exemplu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu,nici nu iti poti imagina ca gandul poate circula cu viteza instantanee.Asta se numeste TELEPATIE.Si tot mai des mi se confirma acest lucru.Inca putin si vom invata sa o folosim.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Viteza gandului nu o putem masura in km/h.Doar legaturile neuronale comunica intre ele cu impulsuri la viteze aproape instantanee de 400km/h.Trebuie luat in calcul ca gandul, inainte ca se formeze are nevoie si de alti stimuli, iar legaturile neuronale nu sunt ca o sarma intinsa sub forma de pista de carting, din contra el este alcatuit dintr-un ansamblu de astfel de retele, asa ca in momentul in care un impuls electric si-a atins tinta, un altul este gata de lansare. straight face

| StefaniaM a răspuns:

Apoi,cand vezi ca o masina se apropie repede de tine, cu ce viteza gandesti big grin[in fine, asta depinde de sistemul de operare al fiecaruia big grin]

| ZeHelp a răspuns:

Hmm, m-ai pus pe ganduri.

Răspuns utilizator avertizat
| Alexsiatit a răspuns:

GRESIT 4BB4!
Viteza gandului depaseste cu mult chiar si viteza luminii si tocmai pentru aceasta ne poate "deforma" spatiul a "coprima" timpul (etc) si-a ne face uneori atatea "nazbati" - neintelese inca timpurilor noastre!
Gandeste-te cit iti ia sa treci "dincolo" de prima stea ce-o vezi? Instantaneu, nu? In timp ce lumina de la ea, cind ajunge la ochii tai, poate nici nu mai exista deoarece vine doar cu cei 300. 000m/s...si crede-ma vine de foarte departe!
HRISTOS A-NVIAT!
Alexsiatat