| beatricebetty a întrebat:

Care este viteza de transmitere a impulsului nervos?

4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Sint mai multe viteze de transmitere, fctie catre cine este trimis acel impuls.Si apoi nu ai spus la ce specie, pentru ca este diferit.Laanimale de ex este intre 30 si 120 m/s.La om difera fctie de tipul de fibra pe care se face transpoertul a celui impuls.Este undeva intre 0.9-90 m/s. Uite citeva date ce le am intimplator pe linga mine, carte de colegiu nursing -20-30 m/s atunci cind gindesti; 119 m/s catre muschi; 76 m/s cind atingi ceva; 0.61 m/s la durere si mai sint balamuc.Deci pe scurt spui asa cum am scris mai sus 0.9–89.41 m/s.Nu stiu daca chestiile astea se afla in cartile ce le inveti tu la scoala si pentru care mergi laolimpiada, insa daca nu scrie atunci nu vad de ce var pune astfel de intrebari acolo, odata ce voi nu le aveti in carti.

| Terente20 a răspuns:

Eu nu stiu cum ajungeti voi la olimpiade cand nu stiti sa dati un search pe google.

| relian a răspuns (pentru Terente20):

Ca bine iai mai ziso.Si apoi la olimpiade ajung aia care stiu au informatii de la scoala.Eu asa cred, ca nu te intreaba aia acolo chestii ce nu leai invatat la scoala.Deci eu zic sa se lase de meseria asta de olimpiade ca nu e de el.

| beatricebetty explică:

Ha ha, eu vorbesc serios ca imi trebuie la olimpiada