| Inferno a întrebat:

Din punct de vedere biologic un om cu doua maini este superior unui om cu o singura mana.
Din punct de vedere biologic un om un un singur plaman este inferior unui om cu doi plamani.
Din punct de vedere cultural un erudit este superior unui ignar.
Din punct de vedere al inteligentei un om cu un IQ de 100 este inferior unui om cu un IQ de 140.
Din punct de vedere psihologic si psihiatric un om ce are comprehensiunea mai mare fata de un altul este superior.
etc.

Tot mai credeti ca nu exista oameni superiori si oameni inferiori?

27 răspunsuri:
| Leocerba a răspuns:

Mie nu-mi place sa-mi spuna cineva ca-s om inferior. Dintr-o mie de motive.
Nu-mi place sa-mi spuna nici ca-s om superior. Din alta mie de motive.
Pana la urma trebuie s-o dau pe citate, promit sa nu se mai repete, dar chiar ca "Uomul este masura tuturor chestiilor"- Nițe sau parc-asa ii zice...

| Shammal a răspuns:

Sunt diferite moduri de exprimare, fiecare are piesa lui din puzzle; la ce am nevoie de 140 IQ cand pasiunea mea este ciclismul sau innotul, pe langa asta cel cu o mana poate avea o dezvoltare spirituala incat sa modeleze materia

| Dreamer a răspuns:

Normal ca exista oameni superiori si datorita lor a avut loc dezvoltarea intelectuala si progresul tehnologic. Pentru ca au impartit si cu noi ceea ce au stiut dupa cum spuneam intr-un post precedent:,, Inteligenta presupune sa imbunatatesti viata...nu sa o inrautatesti''

,, Nu exista oameni superiori si inferiori'' - Kodrutz poti sa te compari cu Aristotel, Einstein sau Newton?!,, Sunt oameni care isi exploateaza potentialul''- da, corect...insa exista si oameni care isi depasesc potentialul intelectual uman actual si fac descoperiri magistrale iar aia au fost oamenii de care vorbeam mai sus, oameni care au schimbat lumea, oameni superiori.

http://www.ziare.com/......ine-163458 - stiai si tu sa injuri in 10 limbi cand aveai 10 ani? :)

| KodrutZ a răspuns:

Intrebarea e o timpenie. Exista nspe mii de factori si combinatii a celor enuntate de tine. Nu exista oameni superiori si inferiori, exista oameni care nu isi exploateaza potentialul si oameni care o fac. Uite, ca exemplu, Craciun - http://www.iuliancraciun.com/ - ne este inferior din majoritatea punctelor de vedere, dar a realizat mai mult decit am realizat noi doi la un loc pina acuma.

| Inferno explică (pentru KodrutZ):

Absurd. Inteligenta de exemplu este una singura, un om cu un IQ de 100 nu si-l poate creste decat pana la o anumita varsta, dupa asta totul e in zadar.
Deci exista oameni ce au un potential mai ridicat si oameni ce au un potential mai scazut.

| ErrorFound a răspuns:

Nu sunt de acord cu IQ-ul. Daca un om are un IQ mai mic, dar nu este ignorant, (sa spunem ca cel mai inteligent dar ignorant), este superior celuilalt. Mai sunt catve cazuri asemanatoare, dar in general ai dreptate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi dau seama dupa raspunsurile de la aceasta postare daca da ori ba, tu ce zici?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa cum zicea un nene surd, "inferior" pentru ca nu mai putea sa auda: "nu recunosc alt semn al superioritatii decat bunatatea". Ai idee cine e surdul ala amarat?

Sau Stephen Hawking iti spune ceva ca tot e din sfera in care jonglezi tu pe TPU? Oare din cate puncte de vedere e inferior? Poti sa-l consideri inferior overall?

Ai pus o intrebare destul de dura, jegoasa chiar, fara suparare. Logica aplicata de tine e asemanatoare unui robot, nu a unui om.

Ca sa fii geniu nu implica sa fii si al naibii de destept. Geniu inseamna in primul rand inovatie, creativitate, imaginatie, determinare, curaj, pasiune, rabdare, abia apoi inteligenta. Tu crezi ca toate minunatiile din lumea asta au fost facute numai de genii cu IQ de peste 200? Majoritatea acestora sunt destepti doar cu IQ-ul care da bine intr-o revista sau la stiri mondene. N-au schimbat neaparat lumea acesti oameni. Abia o fractiune din ei.
Daca X are un IQ mai mare decat Y nu inseamna ca X va face lucruri mai marete si ca ii este superior.

| Inferno explică (pentru anonim_4396):

Realitatea este "jegoasa", intrebarea mea doar ii releva repugnanta.
SI cu toate ca, fizicieni precum Hawking, impun respect prin impozanta lor, nu trebuie sa le acordam infailibilitatea, pentru ca atunci nu am face decat sa comitem o eroare de logica.
Citeste-mi intrebarea si observa ca nu am afirmat nicaieri supermatia oamenilor inteligenti fata de orice domeniu, inteligenta unui om paleste in fata capacitatii fizice a altuia, prin urmare nu m-am rezumat decat la superioritatea intelectuala.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Esti dezgustator.

| Inferno explică (pentru anonim_4396):

Am s-o iau ca pe un compliment.

| NemNUZ a răspuns:

Nu am citit toata intrebarea dar m-a atras partea cu inteligenta. Din punct de vedere al inteligentei un om cu IQ de 100 nu este inferior unui om cu IQ de 140. Inteligenta consta in exploatarea creierului. Poti sa ai IQ de 140 daca nu il folosesti e degeaba. Parerea mea happy

| usuk a răspuns:

Oameni superiori/inferiori exista; dar de asemenea exista un lucru ce ne egaleaza pe toti la un moment dat, legea[ma rog, nu si in Romania-dar asta deja e alta poveste]

| lolium a răspuns:

Eu nu prea cred in eficienta testelor IQ
ideea este sa te obisnuiesti cu ele, sa "prinzi mersul "
e ca si cum ai face pe o perioada mai lunga de timp acelasi tip de exercitii la matematica si cand trebuie sa rezolvi unul deja iti vin in minte mai multe idei /variante de rezolvare.

chestia cu psihologicul si psihiatricul n-am inteles-o thinking

| sabrina103 a răspuns:

Cred ca mai bine folosesti oameni privilegiati sau norocosi.
Ai dat exemple care tie iti convin.
Hai sa-ti dau si eu cateva exemple. Sociabilul este superior introvertitului. Cel empatic este superior pragmaticului. Cel puternic fizic este superior celui slab fizic. Cel frumos este superior uratului. Cel fertil este superior infertilului.

| Inferno explică (pentru sabrina103):

Exemplele date de tine sunt discutabile.
"Sociabilul este superior introvertitului."
Partial adevarat,insa nu am postat si acest exemplu chiar din cauza faptului ca nu se poate afirma cert ca ar fi adevarat. Pot sa-ti dau nenumarate exemple din istorie in care "introvertitul" a devenit superior unei natiuni intregi.
In schimb exemplele mele sunt indubitabile. Un om cu un braat este superior in mod categoric unui om cu doua brate, biologic vorbind,caci intelectual poate sa-i fie superior.
"Cel empatic este superior pragmaticului."
Iar este discutabil, pentru ca adesea cel pragmatic poate sa vada lucrurile necesare pentru a le exploata.

"Cel puternic fizic este superior celui slab fizic."
DIn acest punct de vedere, da.
"Cel frumos este superior uratului."
Asta nu poate sa fie adevarat, pentru ca frumusetea si uratenia nu exista din punct de vedere obiectiv, altfel cum iti explici ca pentru un elefant o elefantica pare atragatoare, dar pentru un om nu?
Cu ultima ai dreptate.

| Rock10 a răspuns:

Cred ca sunt mai multe valori ale oamenilor ce trebuie luate in seama. Dupa cum ai comparat tu tind sa iti dau dreptate, dar daca un om cu un IQ de 140 este un psihopat (criminal in serie) cu ce este el mai bun sau superior unui voluntar (gesturi caritabile) cu un Iq de 90? Eu cred ca oamenii sunt cel mai greu de catalogat sau pusi sub un tipar. Fiecare e unic si are un anumit set de valori (depinde de cat de mult ti le faci remarcate si le fructifici).
Personal cred ca oamenii devin superiori sau inferiori in functie de cat de mult isi exploateaza (promoveaza) calitatile!

| sabrina103 a răspuns (pentru Rock10):

Foarte bine argumentat. Se pare ca multi dintre ucigasi in serie au IQ peste medie.

| Stefi21 a răspuns:

Superioritatea nu e decat o inventie umana si nu exista decat prin comparatie. Daca scoatem omul din contextul social nu mai exista oameni superiori si oameni inferiori.

| GenOm a răspuns:

Vorbești despre cazuri în care superioritatea se aplică pentru a ilustra faptul că există oameni superiori și inferiori la modul absolut? Ăsta e un non-sequitur. Demonstrația are multe goluri.
Da, din punctul de vedere al inteligenței, un individ cu un IQ de 140 este superior unuia cu IQ-ul de 100; la fel cum, fizic vorbind, un individ cu 4 membre este superior unuia cu 2 membre amputate. Dar sunt superiori doar pe aceste segmente, pe când concluzia ta indică faptul că există indivizi superiori și inferiori, punct.
Care e superior dintre un individ cu un IQ de 140, dar olog, și unul cu un IQ de 100 cu toate membrele funcționale?

| Inferno explică (pentru GenOm):

Eu nu am spus ca ar exista oameni superiori si absoluti cu sens universal, ci doar ca anumiti oameni sunt superiori, respectiv inferior dintr-un anumit punct de vedere, ei nefiind egali.

| GenOm a răspuns (pentru Inferno):

Ba da, ai spus; cel puțin, din exprimarea concluziei tale, pusă sub formă de întrebare, asta reiese. Altfel, toată demonstrația ta nu are nicio noimă sau utilitate. Cine mai susține astăzi egalitatea fără echivoc dintre oameni (în afară de cea în fața legii)? Nici măcar marxismul nu susține asta și nici n-a susținut vreodată.

| Inferno explică (pentru GenOm):

" Cine mai susține astăzi egalitatea fără echivoc dintre oameni..."
Intrebarea era pentru cei ce cred in egalitatea indivizilor, ci la greu. Nu poti spune ca toti sunt egali din toate punctele de vedere, iar numai banii sun cei ce-i diferentiaza, asa cum am auzit de la anumiti utilizatori.

| GenOm a răspuns (pentru Inferno):

Aș vrea să-i întâlnesc și eu pe utilizatorii ăia; cel mai probabil, nici nu realizează greutatea propriilor vorbe. Eu n-am auzit pe nimeni să zică la modul serios că oamenii-s egali din toate punctele de vedere; mai degrabă genul care susțineau egalitatea între indivizi, în fața naturii sau a vreunui dumnezeu (deci mai mult o egalitate poetică, privind pragmatic), dar erau dispuși să recunoască superioritatea unora asupra altora din anumite puncte de vedere, la fel ca inferioritatea acelorași față de aceiași din alte unghiuri de vedere, melanj de calități și defecte care ne aduceau la un nivel de egalitate. Viziune cu care sunt în complet dezacord, de asemenea.

| Inferno explică (pentru GenOm):

La 14 ani orice vorba are scuza ei.

| thegeaba a răspuns (pentru GenOm):

Huh, in sfarsit un user care sa-mi puna probleme happy
La bautura mai ales laughing
Cum mai merge treaba tovarase? happy