| Dreamer a întrebat:

Dincolo de Sistemul Solar este Galaxia Calea Lactee, dincolo de galaxii este universul, dincolo de univers, este o retea de universuri, dincolo de reteaua de universuri este probabil... o retea de universuri paralela cu aceasta?! Atunci, logic ar fi ca la final sa fie o forta, sau ceva anume care nu poate fi explicat sub nici-o forma si astfel dincolo de care sa nu poata sa mai existe absolut nimic nu?!
PS: Cum Einstein nu crede in intuneric, asa nu cred eu in infinit...asa ca astept parerile voastre.

Răspuns Câştigător
| MadnessCaffe a răspuns:

Eu stiam ca sistemul solar face parte din Galaxia Calea Lactee asa ca nu ai cum sa spui ca dupa el exista acea galaxie pentru ca noi suntem deja in ea.Galaxiile alcatuiesc universul deci e la fel ca ce am explicat adineauri.

Inteleg ca ai pus asa sa faca intrebarea mai interesanta, dar puteai sa o simplifici.

Nu prea vad cum ar putea exista o retea de universuri... nu au cum sa se lege intre ele permanent daca sunt in continua expansiune.

Eu cred ca ar putea exista universuri paralele.
Sunt sigur ca acele gauri de vierme leaga universe paralele.

M-am gandit acum si eu as spune ca exista doar 3 universuri paralele.

Universul Trecut, Prezent si Viitor.

Gaurile de vierme ajuta la conectarea acestor universuri.

De aceea din relatarea unor oameni acestia s-au trezit intr-o alta parte a Pamantului ceea ce ar putea insemna ca aceste gauri de vierme sa plece din Prezent si sa duca tot in Prezent doar ca intr-un alt loc, ceea ce ar inseamna ca se pot conecta si cu trecutul sau viitorul.

Nu putem stii ce exista dincolo de asta.Cum universul se extinde extrem de repede nu cred ca revenirea de la punctul de start a universului ar putea crea o ruptura a conexiunii unei gauri de vierme cu Trecutul, Prezentul sau Viitorul, sunt in continua distrugere si creatie.

Posibil ca dincolo de univers sa fie un spatiu nelimitat ceea ce ar permite destul spatiu universului sa se extinda si acolo cu siguranta ar putea exista o forta ce controleaza asta desi nu neaparat "Dumnezeu". Poate fi si doar o forta necunoscuta.

14 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Tu nu crezi in infnit pentru ca nu-l poti percepe, stii de ce pentru ca este abstract si este peste putinta noastra de a intelege. Logica-ratiunea noastra este limitata si ea se rapoteaza numai in mediul nostru, dincolo de acesta devine neânteles, abstract pentru noi. Suntem vesnici "prizioneri" acestui loc, restul universului este ostil pentru noi.

| harciog a răspuns:

Pai da pentru ca si dincolo de capul tau se afla mintea ta pentru ca are tendinte aeriene, cosmogonice chiar.

| mihaibrasov a răspuns:

Aha, infinit... Asa, si?

| Skylar a răspuns:

Poti folosii patternul atomilor si a particulelor...

| Dmesss a răspuns:

Tu, cred ca ai primit multe informatii de-odata.

| Dreamer explică:

@1n3x :
1) Stiu ca Sistemul Solar este in Galaxia Calea Lactee, cand spuneam,, Dincolo de'' ma refeream in sensul de marime, nicidecum in sensul de dupa/ separat
2) Se poate, nu am cum sa te contrazic
3) Ai dreptate, my bad big grin...
4) Da, sunt un limitat si nu cred in infinit, dar cum tu esti superior mie, explica-mi te rog teoria ta a infinitului.

| Dreamer explică:

@ Rockmaiden - nu merg link-urile sad (403 forbidden )

| d1onn5o a răspuns:

Nu putem sa ne gandim la infinit pentru ca noi traim intr-o lume finita.Folosim o gandire finita, folosim o varietatea finita de cuvinte, si asa mai departe.Cum te astepti sa intelegi ceva infinit cand viata ta este finita?
In fine, ideea pe care vreau sa o subliniez este ca eu cred ca universul este infinit, doar ca nu imi pot imagina asta.

| 1n3x a răspuns:

1. Sistemul Solar este IN Calea Lactee.
2. Inca nu se stie daca exista un alt univers sau daca acest univers este infinit.
3. nicio sau nici o, nu nici-o
4. teoria ta in legatura cu inexistenta infinitului este foarte proasta.in consecinta esti un limitat.

| fiosel a răspuns:

Cauta in youtube documentarul calea lactee si dincolo de ea

| Rockmaiden a răspuns:

S-ar putea sa ai banat ipul vezi mai inceraca uite adresa de mail a moderatorului: lovendal@lovendal.net; sau id-ul: lovendal2012

| Rockmaiden a răspuns:

S-ar putea sa-ti fi banat moderatorul ipul din greseala uite aici adresa lui de mail: lovendal@lovendal.net

| Rockmaiden a răspuns:

Tias recomanda sa te uiti la un documentar: Journey of the Edge of the Universe daca esti spre partea science!