HepHap
| HepHap a întrebat:

Dumnezeu e cel mai mare expert in CREATIE, dar e capabil de EVOLUTIE?

33 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Nu ca il cearta "predicatori"

| Hombre a răspuns:

La primul raspuns amuzant m-a lovit un stupid. Iata si alt motiv de a mai da stupid. Daca Dumnezeu este cel mai mare expert in creatie tot el este si cel mai mare evolutionist. In puterea Lui stau amandoua indiferent cum il putem inchipui ca exista.

| Vizitiul a răspuns:

Dumnezeu este Creatorul! Din cauza Creatiei am ajuns noi sa abordam probleme legate de evolutie. In concluzie, la Dumnezeu nu poate fi vorba de evolutie, ci la noi, pamantenii!

| Vizitiul a răspuns:

Eu am inteles ideea, dar tot ceea ce am exprimat eu are tangenta cu intrebarea ta! Evolutia este o ramura a creatiei, toate decurg. evolueaza cu voia Lui!

HepHap
| HepHap explică:

@traian

Deci daca Dumnezeu a CREAT o celula, si lumea a EVOLUAT din ea, e totul in regula?

HepHap
| HepHap explică:

@daNy

Nu discutam despe evolutia lui Dumnezeu, daca e perfect sau perfectibil, ci despre evolutia universului si evolutia speciilor.

HepHap
| HepHap explică:

@traian

Ma amuza indemnul tau de a gandi logic. Nu indemnul in sine, ci faptul ca vine de la tine. Celula e elementul primar al vietii, si cand am spus "lumea", ma refeream la biosfera. Fulgerele si tornadele (exista si un cuvant romanesc) tin de un alt repertoriu. Piatra nu are viata, e abiotica, si faptul ca materia se poate reduce la microunitati atomice nu inseamna ca totul are viata. Mai mult, in urma cu 100 de ani, lucrurile astea se stiau deja. Asadar, sa ramanem asupra celulii, nu a atomului. Dumnezeu, in atotputernicia sa, e capabil sa insereze intr-o celula potentialitatea intregii vieti de pe Pamant si sa astepte milioane de ani ca viata sa se dezvolte?

HepHap
| HepHap explică:

@carminaburana43

Nu vorbeam de evolutia materiala sau spirituala, ci de cea biologica. E capabil Dumnezeu sa orchestreze evolutia speciilor?

HepHap
| HepHap explică:

@traian

Concluzia ta e ca Dumnezeu nu e capabil de evolutie. In naivitatea ta, dragul meu, tu il lezezi pe Dumnezeu, pentru ca ii negi atotputernicia.

Danut, ma surprinde afirmatia ta, pentru ca tu intotdeauna ai emis certitudini. Sub tutela Bibliei, care solutiona foarte clar diversele problematici.

HepHap
| HepHap explică:

@traian

Draga Traian, eu ii confer lui Dumnezeu doua acte: Creatia si Evolutia. Tu doar Creatia. La asta se adauga exercitiul tau de moralitate, incepand de la "eu nu contest Atotputernicia Creatorului divin..." si terminand cu urarile de bine. Esti fariseu?

| Alphawolf a răspuns:

Normal ca e capabil, dar atunci apare o intrebare: Biblia este compatibila cu evolutionismul? Din Biblie il cunoastem pe D-zeu

| syme a răspuns:

Nccmn,
Vad ca in mod constant o tot dai cu ideile acestea ca religiosii sunt irationali, virusati, etc.
Insa pana cand nu iti justifici niste afirmatii pe care le faci nu poti fi evaluat ca fiind altfel. Pana cand nu iti justifici afirmatiile conform carora tu sustii ca mii de savanti au fost arsi pe rug de biserica pentru ca au contrazis dogmele, poti cadea foarte bine sub incidenta unor acuzatii mult mai grave.
Ai aici linkul unde ai facut afirmatiile: http://www.tpu.ro/......tenta-lui/
Esti invitatul meu sa le justifici.
Intrebare: De ce ai afirmat ceea ce ai afirmat?
P. S. La provocarea cu Dumnezeu si raul ti-am raspuns aici: http://www.tpu.ro/......-dumnezeu/

| Razvan a răspuns:

In principiu Dumnezeu a creat omul din iubire, dar acesta n-a facut altceva de-a lungul timpului decat sa ii dovedeasca ca a fost o mare prostie decizia de a-l crea.Omul e capabil de evolutie in cazuri rare cand in noi se gaseste dorinta spre mai bine. E mult mai usor sa involuezi decat sa evoluezi.Mereu calea spre rau va fi mai accesibilabatting eyelashes

| danut a răspuns:

"HepHap a intrebat: Dumnezeu e cel mai mare expert in CREATIE, dar e capabil de EVOLUTIE?"
DIn intrebarea ta se intelege ca ar trebui sa raspundem daca Dumnezeu este capabil de evolutie.
Pai eu cred ca daca eu sau noi am fi capabili sa-L intelegem pe Dumnezeu in creatia SA, probabil am fi in stare sa raspundem si la a doua intrebare, dar daca noi HABAR NU AVEM despre CREATIE cum putem sa stim ceva despre ce stie si ce poate CREATORUL. Este exact ca si cum un calculator ar sti ceva despre cel care l-a proiectat (exemplu distorsionat).

| danut a răspuns:

"Danut, ma surprinde afirmatia ta, pentru ca tu intotdeauna ai emis certitudini. Sub tutela Bibliei, care solutiona foarte clar diversele problematici"
Am raspuns asa pentru ca cei ce au raspunsuri "certe" sa se gandeasca bine inainte de a spune tot felul de prosti. Din punctul MEU de vedere, eu sunt sigur ca Dumnezeu este intruchiparea ABSOLUTULUI sau FARA LIMITA in ORICE, dar acest lucru se poate afirma doar prin CREDINTA si convigere personala. De altfel ne putem lega si de "intrebarea" ta putin. happy Faci o afirmatie (pe care multi nu ar accepta-o) dar introduci in ecuatie un lucru care NU ARE CE CAUTA in aceasta formula. Eu i-as spune perversiune intelectuala acestei "intrebari" rautacioase.

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Dumnezeu a creat totul, inclusiv evolutia si acest proces nu s-a sfarsit inca. Vine din vesnicie si pleaca in vesnicia pe care mintea noastra nu o poate cuprinde.

| carminaburana43 a răspuns:

Noi suntem creatia lui Dumnezeu.Asta e cert si indiscutabil.In rest ne-a dat libertatea de a gindi si de a ne crea propriile noastre idealuri.Deci noi evoluam daca vrem, daca nu stagnam in loc.Omul evolueaza daca vrea, imaginatia gindurile se contureaza se materializeaza daca dorinta este suficient de puternica.Deci eu cred ca atit material si spiritual putem evolua pe baza propriilor noastre dorinte si idealuri.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Dumnezeu este adaptativ SI inovativ.
Dumnezeu este coleric uneori, alteori flegmatic, alteori sangvinic chiar si melancolic.
Dumnezeu are atat memorie afectiva pe termen lung cat si pe termen scurt.
Dumnezeu este amorf, dar si cristalin.
Dumnezeu este Ghandi, dar si Hitler!
Dumnezeu este Stalin, dar si Budha!

Cat despre creatia sa si modul in care planul sau se dezvolta in ceea ce priveste omenirea nu pot decat sa spun ca George Carlin a spus-o bine, bine, bine.

Something is wrong here. War, disease, death, destruction, hunger, filth, poverty, torture, crime, corruption, and the Ice Capades. Something is definitely wrong. This is not good work. If this is the best God can do, I am not impressed. Results like these do not belong on the résumé of a Supreme Being. This is the cand of sh$t you'd expect from an office temp with a bad attitude. And just between you and me, in any decently-run universe, this guy would've been out on his all-powerful a$$ a long time ago.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Crezi ca niste fiinte asa cum suntem noi sunt in masura sa caute limitele celui care le-a creat? E mai mult decat evident ca ne invartim in cerc, desi ceva ne tot macina sa continuam, suntem oameni si raportam totul la conditia noastra, cand noi nu putem intelege clar nici macar interactiunea intre timp si spatiu. Asemeni unor gandaci care vor sa inteleaga mecanismul si rostul unei ferme.

NicolaeComan
| NicolaeComan a răspuns:

Alllinna a adus cele mai clare dovezi în favoarea evoluţionismului. Numai cine este ''virusat'' cu dogmele religioase nu le poate înţelege.
Într-adevăr, ştiinţa este grea, puţini o înţeleg, mai lesne e să ne lăsăm pradă iluziilor religiei.

Dumnezeu ori nu este atotputernic, ori este un răutăcios, altfel nu îmi pot explica de ce există boli, războaie şi alte rele ale omenirii.
Dar cred că singura scuză a lui Dumnezeu este aceea că nu există.

| BeT a răspuns:

Evolutia face parte din creatie. Din nimic nu poate evolua nimic-fiindca este un nimic.Niciodata nu-i poti spune lui 0-7 si nici invers.

| BeT a răspuns:

@HepHap, celula isi are scopul ei gindeste logic. Dintr-o celula nu se poate naste un Fulger sau un Tornado. Dintr-o singura Celula cum sustineti voi nu poti dezvolta o infinitate de lucruri care nu se aseamana intre ele.Stiinta cauta sa descopere ce si cum, eu nu sint impotriva oamenilor de stiinta, dimpotriva incet incetisor stiinta aduce dovezi concrete celor care cred in cartea numita Tanahul(vechiul testament). EX. daca in urma cu numai 100 de ani cineva ar fi zis ca piatra are viata(atomi, protoni, etc.)il inchideau automat la ospiciu, dar uite ca stiinta a descoperit acest lucru si da dreptate Tanahului care are o vechime de 3322 de ani, si multe alte exemple. Dar pentru. a intelege toate astea trebuie sa inveti limba ebraica si sa citesti Tanahul sau Kabbala.

| BeT a răspuns:

@HepHap, asta nu intelegeti voi-Totul este o creatie cu un inceput si un sfirsit. Piatra, Vegetatie, Animale si Omul. Dintr-o piatra niciodata nu se va naste un ceas Omega si nici dintr-o Gorila un Om, in schimb CEL care te-a creat te poate face din om o planta, exact ca pe Steven bing-bangul.Eu iti spun prieteneste cauta cerceteaza dar nu mai face afirmati vulgare la adresa Creatorului.

| BeT a răspuns:

@HepHap, nu stiu care este mai naiv dintre noi, eu nu contest Atotputernicia Creatorului divin nici macar cu gindul; pricepi amice? In schimb tu cu intrebarile si raspunsurile tale contesti puterea Divinului, vezi ca EL stie ce se "invirte"si in inima si gindul tau.Iti doresc numai bine

| BeT a răspuns:

@HepHap, depinde ce intelegi tu prin "far-i-seu", incearca si intelege dezlegarea! iar daca iti spun ca cred doar in Domnul Dumnezeu UNICUL, ma numesc fariseu pentru. tine?

| Eron a răspuns:

Iar ajungem la discutia asta, cu evolutia, creatia, luarea literare sau neliterara a Genesei.Stii parerea mea:not evolution.Nu mai are rost sa mai te contrazic in vreun fel.

| unbaiat a răspuns:

Va mai trece foarte mult timp pana vom intelege pe ce lume traim... Evolutia e acolo la orizont si suntem potential capabili de asta doar ca nu suntem la nivelul intelectual necesar pentru asta inca.Sa nu uitam niciodata marele X adica ceea ce nu stim inca.Suntem atat de sofisticati ca nu ne cunoastem propriile fiinte nici fizic nici psihic deci cum ai vrea sa avem o privire de ansamblu fara toate datele? Eu cred ca daca ar fi sa ne referim doar la oameni, sta in informatia noastra genetica si cheia evolutiei doar ca nu stim inca sau mai exact nu avem putinta sa o accesam. Ceea ce numim astazi miracole sunt niste mici"spasme involuntare"ale organismului uman. Poti spune ok"dar asta inseamna ca doar descoperim cum sa ne capacitam posibilitatile nu evoluam"dar tot la fel este posibil ca intreg universul sa evolueze o data cu noi fara macar sa ne dam seama de tiparele sau parametrii reali a ceea ce inseamna evolutie. O fi timpul elastic dar mintea umana este inca foarte rigida...
PS-posibil sa bat campii dar macar o fac cu gratie laughing

| DeeDee28 a răspuns:

El nu e cel mai mare expert in creatie... e singurul expert in creatie deoarece nimic nu ar exista daca El nu ar crea acel lucru...si din moment ce viata ne-a dat-o Dumnezeu, tot El ne-a si ajutat sa evoluam

| danbnz a răspuns:

Intreaba-l

| matei23s a răspuns:

Dumnezeu e cel mai mare expert in CREATIE, dar e capabil de EVOLUTIE?

Hmm...
Dumnezeu e cel mai mare expert in CREATIE; pai daca Dumnezeu a creat Universul, Pamantul, Soarele... din nimic, oare este ceva ce El nu ar putea face?