| anonim_4396 a întrebat:

Dumnezeu nu are nici o religie, religia e facuta de om si este o forma de manipulare in masa. Sunteti de acord cu mine?

Răspuns Câştigător
| IuliaAle a răspuns:

Dumnezeu este acelasi pentru toti. Intr'adevar, aici ai dreptate. Multi oameni confunda religia cu credinta in Dumnezeu, si mi se pare gresit. Eu sunt total de acord cu ceea ce tu afirmi.

52 răspunsuri:
HepHap
| HepHap a răspuns:

@mayasul

Partial sunt de acord cu tine. Totusi, in absenta religiei, cum ai devenit tu constient de prezenta lui Dumnezeu?

| AvalohAlyn a răspuns:

Cand aud de iluminati imi vine sa vars.Iluminati in creier cred si eu...de atata lipsa de lumina au luat-o razna.
Mayasule documenteaza-te despre crestinism, studiaza cartile Sf.Parinti,vorbeste cu teologi si o sa intelegi mai bine crestinismul.Si nu mai crede in extraterestrii,, Mielohim''.

| AvalohAlyn a răspuns:

Nu cred ca ai idee ce inseamna Sfintii Parinti, si nu mai lua ca exemplu 3 cazuri izolate.Nu ai nicio dovada ca exista extraterestri, nu ai nicio dovada ca exista iluminatii aia ai tai dar totusi crezi in ei pentru ca nu iti place sa crezi in Dumnezeu.Astept stupid caci asa se procedeaza pe aicilaughingTu astepti sfarsitul lumii in 2012?laughing

| AvalohAlyn a răspuns:

Sfarsitul lumii exista. Daca nu exista sfarsitul lumii biblic, cel prezentat in Biblie, atunci exista sfarsitul planetei 100%. Doar orbii pot sa zica ca nu exista niciun sfarsit al Terrei. Terra nu va fi vesnica.

| AvalohAlyn a răspuns:

Cei care dau stupid sunt ateii enervati de raspunsurile noastre, enervati ca nu avem aceeasi opinie ca ei. Dar ei nu stiu de fapt ca stupidul pentru noi nu conteaza, valoreaza 0.

| AvalohAlyn a răspuns:

Viata dupa moarte data de cine? In ce consta aceasta viata dupa moarte?

| Alphawolf a răspuns:

Religia este o blasfemie la adresa ratiunii si demnitatii umane

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Ei, da! Uite ca de data asta, sunt total de acord cu tine. Chiar cred ca ai dreptate.

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Mayaşule, Dumnezeu e mai uşor de demonstrat decât Iluminatti ai tăihappy (hai, aştept stupidul, sunt sigur că nu mă vei cruţa nici de data aceasta)

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Mayaşule, nu ştiu în ce dex ai căutat tu cuvântul "ateu". Eu ştiam că înseamnă "om fără Dumnezeu" în traducere din nu-ştiu-ce limbă şi dexul este de partea mea
ATÉU, -ÉE, atei, -ee, s. m. și f. Adept al ateismului; persoană care neagă existența lui Dumnezeu și a oricărei divinități. – Din fr. athée, lat. atheus.
Mai bine vezi tu aici şi mai multe explicaţii: http://dexonline.ro/search.php?cuv=ateu
Sau şi dexonline.ro este condus de iluminatti?
(uite aşa îmi fac eu şi mai multe voturi de stupid...promit că încerc să fie ultima oară când mai răspund la întrebările tale...nu de alta, dar să îţi dau tot Internetul ca dovadă că nu mă vei crede)
"Cine crede nu are nevoie de nicio dovadă. Pentru cine nu crede nicio dovadă nu este de ajuns"
Btw, şi tu crezi că Iluminatti sunt oameni şopârlă? Ştii că cel care a lansat această ipoteză era sigur de asta, nu?:)

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Sunt eu stupid. Doar ţi-am explicat sensul cuvântului.
Cât despre faza cu oamenii şopârlă, unul care a susţinut cu tărie în teoria Iluminatti se numeşte David Icke. E urât să crezi cu atâta tărie în ceva şi să nu îi ştii măcar pe cei care împrăştie astfel de inepţii. Citez de pe wikipedia:
"Esenţa teoriilor lui David Icke e că lumea e condusă de un grup secret cunoscut ca "Elita Globală" sau "Illuminati", care e o minoritate legată de Protocoalele Înţelepţilor Sionului, scriere dovedită a fi o farsă anti-semită, dar care crede că e adevărată.[3][4]. În 1999 a publicat cartea Cel mai mare Secret ( The Biggest Secret, apărută în română la editura Dacasaha) unde scria că Illuminati erau o rasă de umanoizi reptilieni numiţi "Frăţia Babiloniană" (pentru că au fost preaslăviţi în Babilonul antic, de unde provin şi cele mai multe familii reptiliene) şi că multe figuri proeminente din politică, divertisment, banking etc. sunt reptilieni sub formă umană (mai exact hibrizi între reptilieni şi oameni, care îşi pot schimba forma).".
Şi acum prima dată când îţi răspund la subiect la această întrebare: Dumnezeu are o religie, dar a fost modificată de oameni, poate din cauze subiective sau pentru bani, dar şi din cauza modernizării, însă acest lucru nu înseamnă că este o manipulare în masă. Legile fireşti ale omenirii "să nu furi, să nu minţi, să fii bun, să nu ucizi" sunt luate din religie (sau invers), deci religia urmăreşte doar să păstreze acel echilibru pe care ar trebui să îl ofere legea. Bineînţeles, multe lucruri au fost înţelese greşit şi se poate ajunge la manipulare prin religie în unele culturi, dar nu e necesar să generalizezi.

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Se pare ca si tu esti de acord cu Pavel Corut. Ceea ce a facut el pe postul OTV duminica seara, este o blasfemie. Nu ti-as dori sa te influenteze. Te sfatuiesc sa te documentezi cu mai multa responsabilitate. Religia, indiferent de natura ei, este necesara. Fara ea, nu ni se poate dezvalui nici Creatorul, si nici poruncile Sale. Nu toti slujitorii Domnului sunt perfecti. Dar exista printre ei suflete deosebite care, da-mi voie sa-ti scriu conform tineretii tale, sunt adevarate semne de circulatie. Ne indica drumul corect. Nu vom fi niciodata ca Isus. Dar scara de valori exista... Trebuie doar sa urcam pe ea. Iti doresc multa credinta in suflet. Nimic altceva nu este mai important...

Stefan
| Stefan a răspuns:

Privesc la cei care slujesc in numele lui Dumnezeu, cat sunt de avari si hrapareti încat nu stiu ce se mai cred. Dumnezeu exista in mintea si sufletul oamenilor, dar este o vorba ''pana la Dumnezeu te mananca sfintii ''.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Sunt deacord cu tine .

| TipulVerde a răspuns:

Da, sunt total de acord cu tine

Răspuns utilizator avertizat
| Ianna33 a răspuns:

Ce exprimare mai e si asta "religia e facuta de om"? Esti liber sa crezi ce vrei, dar adevarul e independent de ceea ce crezi tu.

| Kanghu a răspuns:

Mayasu sunt de acord cu tine, totusi sunt foarte multe intrebari fara raspuns.

| LuS[z] a răspuns:

Nu nu sunt de acord cu tine draga ateeule!

| LuS[z] a răspuns:

Care sunt ignorantii care tot dau stupid? voi chiar nu aveti ce face?

| alexutzu00791 a răspuns:

Ai citit Biblia, ai citit carti religioase. Ai facut o analiza pro si contra? Da-ti 2 palme, pune mana pe carte si dupa sa vii cu lectia invatata. Eu sunt 51% cu Dumnezeu si 49% cu voi astia MANIPULATORII

| anna01 a răspuns:

Zeitgeist. Daca totul se rezuma la haos, care-i scopul vietii, al omului? O intrebarea firesca in urma intrebarii puse de tine. Daca nu ne sprijinim pe nimic sfant si eliberator...Religia este cautata si facuta de om tocmai pentru ca el si-a dat seama ca este subordonat unei legi superioare, inefabile in talcul mintii omenesti.Ca religia este manuita in ambele sensuri, e perfect logic, lume aeste construita pe polaritatea dintre bine si rau, un concept bine stiut.

| Fredie a răspuns:

Salut. Prima ta afirmatie este interesanta, insa nu stiu exact ce ai vrut sa spui. Eu am inteles opinia ta, astfel: Dumnezeu este unul singur pentru toti. Daca acesta era sensul, atunci si eu sunt de acord. Legat de partea a doua, istoria ne arata intr-adevar ca multi oameni au folosit religia nu doar pentru manipularea maselor ci si pentru pornirea unor razboaie si deci cucerirea altor teritorii, samd. Cred ca stim cu totii ce a facut inchizitia spaniola in numele religiei si nu ar fi bine sa uitam. In acelasi timp insa, faptele oamenilor indiferent cat de crude sau rele au fost ele, culmea facute in numele religiei si al vointei Domnului, nu trebuie sa ne faca sa nu mai credem in existenta lui. Eu consider ca fara credinta un om nu este om cu adevarat, ci doar asa un invelis cu chip uman, care nu prea stie nici el cu adevarat de ce se afla pe pamant. Bye.

| semida a răspuns:

Da asa este! Nu exista religie in fata lui Dumnezeu! Doar sufletul are valoare in ochii lui! Doar acela este vesnic!

| mihaa a răspuns:

Se pare ca si religiile aste sunt pe interes, nimic nu e gratis si totul este un fals, si daa sunt de acord ca tine mayasul eu cred ca adevarul este undeva la mijlok si mai stiu si cred ca nici o religie nu respecta biblia, ortodoxismul este cel mai fasl si sunt ortodoxa dar nu stiu care e religia adv ca toate sau modernizat pacatul si fala e la moda, si pot da exemple la infinit, din f multe religii si f multe lucrurii pe care multe religii le practica cu voia domuluibig grin

| Ys a răspuns:

Pai asa crezi tu?
Daca este asa atunci BIBLIA de cine este scrisa?
Bine BIBLIA este scrisa de oameni dar oameni care au scris-o sunt alesi de DUMNEZEU

| User a răspuns:

Si tu in ce crezi? In sarpele ala Quetzonetc etc? (ca ala semnifica nu stiu ce pentru mayasi)

| User a răspuns:

@☆ ★X3Mღgirl★ ☆ rolling on the floor "etc" ala insemna "si asa mai departe"laughing
Quetzalcoatl - asa ii zice.