| SteinZer0 a întrebat:

Dupa ce criterii se hotaraste daca ceva este moral sau imoral?

Răspuns Câştigător
| contαbαndonαt a răspuns:

Intr-un timp era normal sa bagi oamenii in custi, asa numitii,, sclavi negri", si sa-i tii pe post de expozitie (in franta spre ex., pe la inceputul sec. trecut, stiu ca erau legale aceste gradini cu oameni, pe langa gradinile zoologice - facand o comparatie), azi e normal ca pe oriunde intorci capul sa vezi numai dobitoci, in media mai ales, care sa-ti dicteze, subtil bineinteles, cum sa-ti traiesti viata, maine-poimaine, cand (daca) se va inventa un,, leac" care sa stopeze cursul nat. al vietii, moartea, va fi considerat o imoralitate/vulgaritate sa mai mori de batranete.

Concluzie? Nu exista un criteriu definitoriu.Moralitatea-imoralitatea schimbandu-se de la un ciclu la altul.

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Moralitatea este oprirea fanteziilor umane si a dorintelor primare care exista in el,de exemplu in unele tarii este imoral sa vb despre sex,ca femeile sa se nu poarte haine scrute vara, moralitatea e relativa,in evul mediu era imoral ca femeia sa fie deasupra barbatului numai vb de pedepsele cu moartea de atunci, eu unu nu vad moralitatea facuta de om pe care tot el o incalca mereu ca fiind ceva absolut adevarat, de exemplu spanioli le-au macelarit pe aia din mexic cand le-au intarnit sau pe azteci erau morali nu, sau englezi care le tineau sclavi, omul e ipocrit ne dam ingerasi cat de buni suntem, cat de morali, dar in realitate suntem niste besti fara suflet

| OoBunnyoO a răspuns:

Moralitatea, teoretic, este ceva ce nu afecteaza viata celuilalt. Morala este conduita stabilita de o anumita societate si tine de intelect, cam asta este definita termenului.
Nu exista insa criterii ale moralitatii, exista diverse discutii filosofice bazate pe tema aceasta si nu s-a ajuns la un raspuns comun.
Totusi, recent, s-a descoperit ca exista o formula matematica, care (scuze de cacofonie) poate stabili caracterul etic al unei fapte. Deci banuiesc ca teoretic, poti stabili moralitatea in functie de acea formula matematica.

| ErrorFound a răspuns:

Dupa parerea majoritatii.
Adica a prostimii.

| SteinZer0 explică:

Deci moralitatea este parerea majoritatii despre ceva si asemenea binelui si al raului nu este stabila.

| Jokerh6662 a răspuns:

Dupa bunul simt

| Tibi45 a răspuns:

După aşa numitele cutume ale "bunului simţ" (o să mă întrebi, care sunt acestea?!), şi care corespund în mare, la nivel de principii ale societăţii umane, cu respectarea celo "10 Porunci" (dacă nu le ştii, întrebă un preot, care sunt acelea), sau poţi consulta Codul Familiei sau Codul de procedură Civilă şi Penală (unde scrie, ce anume nu ai voie să faci!).