| ๓єllเครtคг a întrebat:

E o problema pentru un concurs, daca ma duc la concurs nu stiu s-o fac! Nu e o tema!
5 creioane si 7 ascutitori costa 29 lei
3 creioane si 5 ascutitori costa 13 lei.
Cat costa un creion? Dar o ascutitoare?

Răspuns Câştigător
| ill_9239 a răspuns:

Ai ecuatiile: a) 5*c + 7*a = 29, b) 3*c + 5*a = 13.
Din a) => c = (29 - 7*a)/5.
Inlocuiesti in b) =>3*[(29 - 7*a)/5] + 5*a = 13. Desfaci parantezele si calculezi a, dupa care inlocuiesti a in una din ecuatii si obtii si c.

4 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

Ia-ti un pix si nu mai ai nevoie de creioane sau de ascutitori.
Eu stiam ca la Matizuri le mai zice ascutitori.
Sper ca te-am ajutat. Fundita?

| PetreConstanta a răspuns:

Dumnezeule mama daca ai inceput sa intrebi asa ceva Doamne iarta-ma dar ce faci tu la scoala? Nu mai te duce maica la scoala mai bine du-te la munca poate faci ceva in viata pune mana pe matematica si limba si gramatica limbii romane macar pe astea sa le stii ca esti romanca Dumezeule Mare Te rog mult daca ai de intrebat ceva serios sa o faci daca nu lasa-ma in durerea mea ca m-ai facut praf cu intrebarea ta

| Goangă a răspuns:

E foarte simplu...e regula de trei simpla.cu cine ai facut mate cu femeia de servicii? doamne 100% e tema

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce naiba cauti tu, tamaie, la acel concurs? E tema toata ziua! Pacat ca unii pun botul la intrebarea ta sa-ti dea repede raspunsul pentru o blestemata de fundita! Macar data viitoare posteaza si tu la alta categorie!