| 4b a întrebat:

E pura fictiune ca Satana exista?

Răspuns Câştigător
| ShadowAngel a răspuns:

Exista.satana exista si ne insoteste la fiecare pas...asteptand sa cadem

13 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Din pacate, exista.De aceea feriti-va de rau si lipiti-va tare de bine.
Dar, slava Domnului ca exista Dumnezeu care este cel mai puternic!

| DorelSudoru a răspuns:

D-zeu+satana=lovelaughing
Daca nu exista satan nu exista nici d-zeu.
Si inverslaughing

| ania a răspuns:

Daca ne-ar putea convinge pe toti de asta, satana ar fi foarte incantat.

| Dmesss a răspuns:

Nu! Satana exista in Biblie, in mintea crestinilor si in mintea satanistilor, iar acest concept de "Satana" se manifesta prin ei, deci Satana exista. Va rog sa nu intelegeti gresit!

| Borgir a răspuns:

Satana este o interpretare a oamenilor la fel cum este si Dumnezeu! Tu esti si una si alta!

| nutepriveste21 a răspuns:

Nu! Tu esti cea mai buna dovada. In oglinda de cand nu te-ai uitat?

| NOBODY a răspuns:

Nu,exist.

Răspuns utilizator avertizat
| princess_9789 a răspuns:

Daca Satana exista, atunci exista si Dumnezeu. Daca spiritele rele existqa, atunci exista si spirite bune. Nu imi explic oamenii posedati si minunea preotilor de a ii exorciza. Poti cauta documentare pe tema asta. Sunt foarte interesante. Se pare ca fizica, in general stiinta au dat vina pe niste zone cu campuri magnetice foarte diferite si foarte puternice, insa religia intra in contradictiebig grin

| cosmingcc a răspuns:

Ca sa cuprind toata tema discutie pe care ai lansat'o iti spun doar atat: orice iti poti imagina azi, poate lua "viata" maine! si o mica completare daca prinzi ideea. Omenirea are nevoie de aceasta dualitate. Bine-rau, ying-yang, etc tongue

| Infernia a răspuns:

Lol nu exista nici macar Dumnezeuwinking

| tosevmarcel a răspuns:

Daca crezi in dumnezeul din blibie satana exista, multi oameni cred intr-o finta superioara, un creator a tot ce exista. in general oamenii cred cea ce l-i s-a spus de mici, fiecare om crede in dumnezeul prezentat de religia din care face parte, nu este important in ce dumnezu crezi tot ce conteaza e sa ai un suflet bun, daca tu esti fericit si cei de langa tine vor fi.

| NeverBeGone a răspuns:

Exista destule cazuri in care el ar exista, cel mai faimos si real caz este cartea Codex Gigas. Legenda spune:
"Legenda spune că scriitorul Codexului este un călugăr benedictin, care a săvârşit un păcat atât de grav, încât nu a putut fi spus nimănui. Superiorii mănstirii au hotărât că nu poate fi iertat pentru ceea ce a făcut şi l-au condamnat la moarte prin zidirea de viu. În încercarea de a se salva, a jurat că dacă i se va da şansa, până a doua zi, va scrie cea mai măreaţă carte scrisă vreodată, care va cinsti mănăstirea şi va include toate realizările umanităţii până la momentul respectiv. I s-a dat această şansă, cu condiţia ca a doua zi, cartea să fie gata. Dacă nu se ţine de promisiune, nu i se va mai da o a doua şansă. Pe la mijlocul nopţii, şi-a dat seama că nu va reuşi să ducă sarcina la bun sfârşit. La disperare, l-a convocat pe arhenghelul căzut Satan, cerându-i să-l ajute să termine cartea în schimbul sufletului său. Diavolul a terminat manuscrisul iar călugărul i-a adăugat portretul în semn de mulţumire pentru ajutorul oferit. A reuşit să se salveze de la moarte, însă şi-a pierdut liniştea sufletească. A implorat iertare Sfintei Fecioare Maria. Aceasta a fost de acord să-i slaveze sufletul, însă pocăitul a murit cu foarte puţin înainte să fie izbâvit de pactul făcut cu Diavolul[9] [10] Se speculează că numeroasele scrieri din Codex legate de exorcizare, sunt încercările călugărului de a-şi salva propriul suflet. Totuşi, manuscrisul nu a fost interzis de Inchiziţie şi a fost intens studiat de mulţi învăţaţi"
Acest lucru dovedeste ca pactul cu diavolul se practica. Eu doar am fost curios, dar daca exista satana exista si dumnezeu.Eu unul iti doresc ca domnul sa te duca spre un drum bun.