| RAY a întrebat:

E rational sa generalizam sau sa spunem majoritatea x sau y, cum e rational sa ne exprimam?

7 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Generalizările, de obicei, sunt eronate, inexacte, deci raţional ar fi să fie evitate pe cât posibil.

| Duhovnicul a răspuns:

Nu! Sub nici o forma!
Generalizarile pripite sunt erori logice, pe care niciun rationalist nu ar trebui sa le comita.

| Mădă0611 a răspuns:

Nu stiu daca e rational sa generalizam sau nu, dar e un mecanism de aparare, asa ca e sanatos. Daca 6 croscobauri (sa nu fiu rasista) au facut ceva, separat, la al 7-lea ar trebui sa te astepti, daca nu e asa, nu-i mare bai ca ai fost precaut, daca da, e prostie.
Rational e sa nu spunem ce nu e necesar cand ce spunem conteaza.

| RAY explică (pentru Mădă0611):

Ai dreptate, avem tendita de a generaliza si eu o am vreau sa o depasesc

| OoBunnyoO a răspuns:

Atat timp cat exista suficiente cazuri intalnite, este normal. Generalizarea oamenilor este un mod de gandire inductiv, care este, cred cel mai des mod de gandire la oameni, care porneste de la exemple particulare, la exemple generale. Uneori poate fi eronata, insa este un mecanism normal care ne ofera un anumit reper in interactiunea cu oamenii. Generalizarea este subiectiva, in functie de experientele intalnite de fiecare individ in parte si cred ca este ok, in masura in care ajungi la concluzia ca majoritatea si nu toti fac un anumit lucru, pentru ca totusi iti lasi o marja de eroare si ii permiti altuia sa iti demonstreze ca exista si exceptii sau ca te inseli.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toti suntem oameni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand ai pus intrebarea, ai pus-o la modul general...tu ce crezi? Se poate generaliza pe cocalari, tigani, politicieni, dar asta nu inseamna ca trasezi in mintea un cerc in care incadrezi persoane/activitati pe care nu le cunosti.