| anonim_4396 a întrebat:

E usor/frumos sa înveți astrologie? Întotdeauna mi-au plăcut stelele si planetele.

4 răspunsuri:
| Xox0 a răspuns:

Astrologie se refera la legatura zodiacului cu Sistemul Solar.
Astronomia se refera la Univers si dincolo de el.

| EliLeli a răspuns:

Usor nu e, frumos este.

| randomuser009 a răspuns (pentru EliLeli):

Cred, ca el, chiar a vrut sa zica astrologie, nu astronomie.

| DarknLight a răspuns:

Doamne! Același vis îl am și eu. Deși nu știu tu cum ești, dar eu una nu sunt fană materiile exacte, cu toate astea, mereu mi-aș fi dorit să fiu astronaută ce merge în spațiu sau dacă nu măcar o nerd ce stă la bază, jos pe Terra ori într-un laborator pe cercetare. happy
Și sincer, am căutat prin online informații și cărți despre domeniu, dar nu am prea văzut. Găsești mai multe cărți despre demonologie, ezoterism și astrologie decât despre astronomie. straight face
Asta mă înfurie, deoarece am impresia că mai faină e bârfulița de la cafea despre "cum ne influențează astrele și stelele" decât despre cine sunt ele și ce o mai fi dincolo de ele.
Pe de altă parte eu merg oleacă și pe ideea de conspirații, unde am impresia că dacă marile puteri care au traversat celelalte planete și poate și Galaxia noastră, știu atâtea și nu doresc să le împartă cu mapamondul, detaliat și poate doar așa în 3 info pe YTB și Wikiped, înseamnă că ceva e la mijloc. Și nu m-ar deranja ca spre exemplu cărțile de astronomie să fie cărți poate ca cele de medicină sau chiar mai scumpe ca acelea, deoarece sunt de acord că informația, mai ales una fiabilă și de calitate, costă. Cineva a muncit ca să ajungă acolo, la adunarea acelor informații, la acele descoperiri și cercetări, dar doar să fie, mai multe informații despre acest domeniu și mai fiabile, mai ample.
Unii dintre noi chiar suntem pasionați de domeniu.

Gosh, but now, abia observ că ați întrebat, ASTROLOGIE, nu ASTRONOMIE. laughing)
Și mi-am pierdut vremea scriind un roman frumos despre astronomie. straight face Dar aia e, așa las răspunsul. happy
Sper să vă răspundă altcineva despre astrologie. happy