| Buresbista123 a întrebat:

Einstein a spus ca intunericul nu exista! De exemplu nu exista ceva care sa faca intuneric! Exista ceva care sa stinga lumina, dar nu exista nimic (de exemplu un ecran sau o lumanare) care sa faca intuneric.ESte adevarat, exista ceva care produce intuneric?

26 răspunsuri:
| Dreamer a răspuns:

Exista doar absenta luminii si bine a zis Einstein. Daca ma duc acum intr-un beci o sa fie,, intuneric bezna'', daca duc acolo un tigru o sa-mi zica ca sunt orb sau prost, sau amandoua. Deci intunericul nu exista este doar o notiune relativa, lumina este diferita pentru fiecare si poate fi masurata. Astfel ceva ce nu putem studia sau masura stiintific nu exista si poof am rezolvat problema...Did we?!
PS:,, The night is dark and full of terrors'' (GoT)

| totElodia a răspuns:

Nu. Intunericul in sine nu exista. El e doar lipsa luminii...

| Buresbista123 explică (pentru totElodia):

Asa poti sa spui ca si lumina in sine nu exista e doar aparitia intunericului, fara intuneric nu ai avea contrast deci n ar exista lumina...

| onasis1961 a răspuns:

Intunericul este permanent, doar lumina trebuie produsa dintr-o sursa.

| RAY a răspuns:

Lumina este o lungime de unda, cea ce vedem noi suntem doar niste unde de culori sau forme totul este creat in creierul nostru, sunt persoane care nu pot vedea forme, culori, lumina
intunericul nu e chiar gol el poate fi plin de materie doar ca noi nu putem vedea ceva ce nu se reflecta

| Exilee a răspuns:

Intunericul absenta luminii, ce pot spune.

A zis ray ceea ce cam voiam si eu sa spun.

Totusi, dupa mine intunericul ar fi tot un fel de "lumina", una neagra. Cine a zis ca lumina trebuia sa aiba o anumita "culoare"?

| Buresbista123 explică (pentru Exilee):

Exista ceva care poate creea sa zicem in plina zi ceva negru, de ex o bricheta iti face lumina intr o camera intunecoasa dar inversul cum ar arata?

| Exilee a răspuns (pentru Buresbista123):

Te referi la faptul ca(,) daca presupunam ca ne aflam intr-o incapere LUMINOASA in toate culturile si vrei sa "obti" intuneric intr-insa? De la sine, nu va aparea niciodata. Trebuie sa ai nevoie de un obiect si de-aici vei dobandi o umbra. Dar bine, e valabil si viceversa. Chiar si intr-o incapere intunecoasa, nu poti obtine lumina asa nitam-nisam in VECI, decat daca ai la indemana un boiect, in cazul tau o bricheta.

"Exista ceva care poate creea sa zicem in plina zi ceva negru". Daca accepti si umbra, desigur. Dar ti-am zis, ai nevoie de niste corpuri.

| greyhound a răspuns:

Fireste ca nu exista. Intunericul e doar absenta luminii

| fuzzer a răspuns:

NU!

| Kalla a răspuns (pentru fuzzer):

Scuze fuzzer, nu e pentru tine dar nu m alasa calculatorul sa raspund mai sus.

Bai Burebista! Te-am pus pe ganduri? Vezi ca eu am dreptate! laughing

| Buresbista123 explică (pentru Kalla):

NU cred, cum ti am spus e vorba de perceptie, lumina e perceptia noastra asupra materiei, dar nu uita ca unele animale pot vedea noaptea cand tu nu poti, citeste ce a scris ray23 e foarte interesant

| BornToDie9108 a răspuns:

Faptul că vedem se datorează prezenţei luminii. Probabil că întunericul nu există. Odată ce dispare orice sursă de lumină, nu mai suntem capabili sa vedem ceva. Prin asta cred că se caracterizează întunericul.

| Buresbista123 explică (pentru BornToDie9108):

Asta nu inseamna ca nu exista ci ca tu cu vederea ta nu il percepi, un animal care vaneaza noaptea poate

| BornToDie9108 a răspuns (pentru Buresbista123):

Un animal care vînează noaptea se bazează pe instinc şi pe simţurile pe care şi le-a dezvoltat pentru a-şi prinde prada:auz, miros, dar nu văz. El deja e deprins. E mult mai uşor să vîneze atunci, deoarece are un avantaj: prada nu-l poate vedea.

| Buresbista123 explică (pentru BornToDie9108):

Te inseli aici mai cauta si o sa vezi cu unele animale au vazul de zeci sau sute de ori mai bun ca noi si vad si noapte cand noi bajbaim...

| BornToDie9108 a răspuns (pentru Buresbista123):

A intrat cineva în pielea acelui animal şi poate afirma cu certitudine ceea ce ai spus anterior? Dacă da, atunci îmi retrag toate răspunsurile. Pînă atunci voi continua să consider că în cazul lor e vorba doar despre adaptările lor la mediul de viaţă. Ele şi-au format abilităţile acestea în timp. În fiecare noapte vînează, e şi normal să-şi dezvolte simţurile. Pe cînd noi ce facem noaptea? Noi dormim.

| Buresbista123 explică (pentru BornToDie9108):

Uita te la bufnita si o sa vezi ca disting umbre in intuneric bezna au pupilele enorme si acapareaza mult mai multa lumina

| BornToDie9108 a răspuns (pentru Buresbista123):

Vezi! Acele pupile reprezintă o adaptare. Şi pînă la urmă, chiar din vorbele tale reiese că, pentru a vedea, este necesară lumina. Nimeni nu poate distinge culorile în întuneric.

| Buresbista123 explică (pentru BornToDie9108):

Dap dar sa nu uiti ca daca nu ai intunerci tot nu vezi, ai nevoie de contrast...

| BornToDie9108 a răspuns (pentru Buresbista123):

Eu nici nu am negat faptul acesta. Spuneam doar că întuneric nu există. E doar lipsa luminii, care nu permite observarea lucrurilor din jurul nostru.

| Buresbista123 explică (pentru BornToDie9108):

Asa nici lumina nu exista e doar lipsa intunericului...

| BornToDie9108 a răspuns (pentru Buresbista123):

Pentru a vedea,e necesară prezenţa luminii. În cazul în care aceasta lipseşte,ochii noştri nu mai îndeplinesc nicio funcţie,încetează să transmită informaţii creierului. E ca şi cum am fi orbi. Întunericul reprezintă doar lipsa luminii şi atît.
Îţi propun să încerci ceva,chiar la tine în cameră,noaptea tîrziu. Ia o lanternă cu tine. Ai grijă să nu fie nicio sursă de lumină în preajmă. E întuneric beznă, nu vezi nimic. Apoi aprinde lanterna, îndreptînd-o spre un perete al camerei. Întrebarea e următoarea: unde e întunericul care acum cîteva clipe era prezent? L-a acoperit oare lumina reflectată? Sau s-a ghemuit într-un colţ al camerei? Unde a dispărut? El e doar în mintea noastră, nu cred că există.
Menţionez încă o dată că ceea ce spun, o fac doar din punctul de vedere în care privesc eu lucrurile.

| Buresbista123 explică (pentru BornToDie9108):

La fel poti spune ca si lumina e doar in mintea ta, iar pentru a vedea in egala masura e necesara prezenta intunericului altfel ar f ca si cum nu ai vedea nimic ai fii orb, eu cred ca e vorba doar de perceptie... zicea cineva de gaurile negre si avea dreptate ele atrag lumina deci practic creeaza intuneric

| BornToDie9108 a răspuns (pentru Buresbista123):

Observ că te-ai încurcat puţin printre propriile cuvinte, dar nu-i nimic. big grin Însă lumina nu e nicidecum în minţile noastre. Oricum, fiecare îşi are propriile păreri.

| ayo8207 a răspuns:

@ray: Capitolul de interpretare statistica.
https://docs.google.com/......F2Mms/edit

O sa vezi ca lumina are caracter corpuscular, caracterul ondulator explica comportarea medie a fasciculului. Daca e s-o luam asa, exista corpuri care produc intuneric: Corpurile negre, care absorb intreg spectrul de radiatii, gaurile negre care atrag inclusiv lumina. Producerea de lumina inseamna emisie de radiatie electromagnetica. Gandeste-te la o camera neagra, cu un volum mare si o mica deschizatura, camera avand peretii de culoare neagra. Prin reflexii succesive, radiatia e absorbita, fiind inversul emisiei. Deci produce intuneric.