| usuk a întrebat:

Era o zi obisnuita de toamna; mergeam pe strada cand numai ce vad!? un fluture tocmai se prinsese in plasa unui paianjen.
Oare ce ar trebui sa fac? tinand cont ca eu, nu vreau sa fiu nepasator si, chiar vreau sa deviez putin de la legea naturii, astfel incat, sa fac un bine unei creaturi.

18 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Uff, imi displac maxim paianjenii sad

| vali1985 a răspuns:

Incearca sa rupi plasa paianjenului.

| RAY a răspuns:

Lasa natura sa evolueze asa cum o face de miliarde de ani cei puternici sunt peste cei mai slabi

| Mădă0611 a răspuns:

A murit deja. laughing Presupunand ca poti da timpul inapoi, dar nu foarte inapoi cat sa rupi plasa, odata prins, ma indoiesc ca l-ai putea elibera intreg, deci, fie iti vezi de treaba, fie ii scurtezi suferinta.

| sublime89 a răspuns:

Nu ai facut un bine, ci un rau naturii. Natura asa functioneaza, nu exista loc de sentimente. Daca faceai un "bine" fluturelui, faceai un "rau" paianjenului.

| Wøodenpints a răspuns:

Paianjenul nu e tot o ființa cu drepturi egale ca ale fluturelui?
Dacătu când te pregătești să-i tai jugulara unui porc cu intenția de a-l mânca, cineva vine, îți ia porcul și-ți dărâmă și casa, cum te-ai simți?
Natura trebuie lăsată așa cum e ea. Oricum intervin alții destul, nu mai are rost s-o faci și tu.

| ErrorFound a răspuns:

Baaaaaa! Lasi paianjenul flamand! Nebunuleee! laughing
Crezi ca poti sa faci ce n-a reusit evolutia in cateva mii de ani? rolling on the floor

| LordBolton a răspuns:

Lasa paianjenul sa il manance, daca il eliberezi e ca si cum ai manca tu o friptura si vine unu si o fura.

| contαbαndonαt a răspuns:

Logic luand-o, facand bine fluturelui ajungi sa faci rau paianjenului (care si acesta este o viata nu numa' fluturele), deoarece n-ai face decat sa-i furi hrana de sub ochii.Asta e ciclul vietii, ucidem (valabil pentru toate fiintele vii) pentru a ne apara (pe noi si puii nostri) si pentru a ne hrani.Pentru ca hrana este vitala atat pentru noi cat si pentru alte fiinte terestre, si este perfect normal.
Acesta este lantul naturii; nimic nu se risipeste, totul se transforma iar noi ajutam la acest proces (bine...mai putin fiintele umane din pacate).In nat. fiecare are rolul sau bine stabilit, oricat de insignifiant ar putea pareahappy dar nimic nu este in van.Este ca un urias lant ce ne leaga unii de altii, pentru ca sintem una cu totul.

Revenind la ceea ce ai spun in intrebare, data viitoare incearca sa nu mai intervii (in contextul dat).Am spus deja, acesta este ciclul nat., mersul sau normal.Nu poti spune ca ai salvat o viata cand stii ca ai pus alta in risc, intelegi?

| Medema a răspuns:

Sper ca esti multumit ca ai lasat un paianjen sa moara de foamnecrying(! Fluturele pana sa devina in forma asta el este o omida care mananca un pom intreg impreuna cu familia ei, iar fluturele ala probabil a depus cam o suta de oua din care au iesit o suta de omizi care probabl deja au mancat copacul!

| FkThRz a răspuns:

Rupi repede plasa paianjenului in jurul fluturelui inainte ca paianjenul sa il infasoare si pe acesta in plasa.

| SpeșălGirl a răspuns:

Asculta,provoaca paianjenul la o lupta, daca castigi lasa-l inconstient pe trotuar du-te ia fluturele si fa-i respiratie gura la gura.Suna la 112 si asteapta sa vina salvarea.Bafta|!

| NameoftheCentury a răspuns:

Poi si daca ii dai drumul fluturelui, paianjenul poate muri de foame.

| floaredecolt03 a răspuns:

Omori paianjenul ca. oricum fluturele va muri curand nu trebuie sa te mai deranjezi si pentru el...

| floaredecolt03 a răspuns:

Ce raspunsuri ai primit! asa-i ca doreai un alt gen de raspuns din partea fiecaruia? multi dintre noi ne acceptam soarta asa cum este buna sau rea altii isi pun intrebari tu esti unul dintre ei.de ce suferim de ce dumnezeu ne lasa sa ne chinuim daca el poate sa schimbe totul? viata este nedreapta si nu stiu de ce e asa! dar cu siguranta exista si un raspuns pe care il vom afla la Final.

| Kiddddddddd88 a răspuns:

Buna! Inteleg ca tu vrei sa faci bine, doar ca este normal ca paianjenii sa manance alte mici animalute.Altfel vor murii.Natura are rolul ei, asa cum noi mancam carne de pui etc. exact asa fac si ele. Oricum, apreciez gestul tau! Putini oameni din ziua de azi incearca sa faca ceva bun pentru natura! happy Papa.

| Serye a răspuns:

Fluture in plasa? Ceva normal. Nu te baga, nu esti dumnezeu!

| TeoStephany96 a răspuns:

Nu ai ce sa faci mai pe scurt asta este ciclul vieti (fluturi traiesc doar o zi pe pamant) si insectele trebuie sa se hraneascawinking