| everyyoueveryme a întrebat:

Era unul dintre Adam sau Eva negru?happy
sau cum se explica aparitia negrilor?

Răspuns Câştigător
| profudereligie a răspuns:

Adam şi Eva sunt doar un mit ce face parte din religiile de sorginte ebraico-creştino-musulmană. Din acest motiv noi credem că sunt albi la piele. În realitate ei nu au existat. Pigmentul specific pielii (melanina) se găseşte în diferite cantităţi în corpul uman în funcţie de genele noastre (ADN) şi de necesarul de protecţie (bronzarea). Deoarece o parte din populaţie a trăit mai mult la soare pielea lor s-a apărat, astfel au fost favorizaţi indivizii ce produceau genetic mai multă melanină, respectiv cei ce au pielea mai închisă la culoare. Ceilalţi au pierdut din necesarul de melanină deoarece nu era eficient să producă mai mult decât aveau nevoie.

15 răspunsuri:
nony
| nony a răspuns:

Numai daca D-zeu e multicolor.Altfel nu se explica, ca doar au fost facuti dupa chipul si asemanarea lui, nu? Mai repede, in urma cu 4 mil de ani, cand a aparut primul stramos al omului, primul om a fost negru. Migratiile in partile mai reci, a modificat pigmentul pielii.Si asa ne-am transformat noi, albiwinking

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Oke. Şi dintre maimuţă şi maimuţă care a fost om? Care a fost chinezoaică? Care africană? Nu crezi că e o diferenţă ceva mai mare între un om şi o maimuţă decât între un alb şi un negru? happy

| death a răspuns:

I-a pedepsit Doamne Doamne pe cei care au înghesuit-o pe mă-sa Eva în tufiş. Pentru fiecare incest comis, câte o bidinea de vopsea neagrălaughing

| BRG a răspuns:

Măi oamenilor, în loc să răspundeți prostii de ce nu vă documentați?

| andreiuuutza a răspuns:

Explicatia, ca sa combinam Teoria Creationismului si cea a Evolutionismului, este bazata pe mutatii ale genelor la nivel cromozomial.Omul de-alungul timpului a suferit diferite schimbari, inclusiv genetice, datorate climei, mediului de viata si modului de viata. Daca duci un african la polul nord, pielea lui nu va mai produce la fel de multa melanina si nu va my fi atat de "negru".winking

| zalisa a răspuns:

Negri au fost persecutati pentru ca se credea ca sunt urmasii lui cain. deci, am inteles ca, cain(:d)era negrubig grin

| PlAC a răspuns:

Profudereligie de ce ai intrat cu numele asta sa intoxici oameni? Felicitari pentru partea stiintifica! Ceea ce adevereste inca o data ca Adam si Eva au fost albi si ca negrii s-au format in mod natural si ca se trag tot din Adam si Eva.

| PlAC a răspuns:

Profudereligie e cel care a luat fundita.Pt ceilalti.

| everyyoueveryme explică:

Aha, deci voi spuneti ca primii au fost negri.Nici nu m-am gandit la optiunea asta. spuneti ca a mit cu Adam si Eva. posibil...

| OnWeed a răspuns:

Nu, din cate stiu eu niciunul din ei nu era negru. De aceea multi se indoiesc de aceasta legenda cu Adam si Eva si printre ei ma numar si eu. Nu pot crede chiar tot ce scrie in Biblie...

| Nita a răspuns:

Religia a aparut mai tarziu decat noi oameniiwinking Primii umanoizi au aparut in Africa si cu timpul au ajuns si in Europa.

| Anto97 a răspuns:

Buna intrebare...am sa imi intreb profesorul de religie. poate stie el o explicatie pentru ca eu chiar nu stiu ce sa spun laughing
winking

| calubalan a răspuns:

Legenda sau nu! Religie sau nu cert este ca in urma studiilor cu C14, antropologice, etc, s-a ajuns la concluzia ca originile oamenilor vin din zona continentului african! in orice caz culoarea pielii este data de un pigment care in functie de conditiile mediului inconjurator a determinat colorarea diferita a pielii oamenilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stie cineva cine a fost regina Sheba? daca vrei sa vorbim de biblie.
Primii au fost negrii, spre dezamagirea unora, albii au aparut dupa aceea.

| Yarinn a răspuns:

Daca stai sa te gandesti, observi ca Biblia vorbeste doar de un popor, cel al evreilor. Adam si Eva sunt stramosii lor, dupa cum spune Biblia, deci negrii au alti stramosi, indienii, altii, etc. In plus ar mai exista multe intrebari, de exemplu stim daca Adam si Eva au avut doar doi baieti, cum s-au inmultit, ca doar nu au facut-o cu ma-sa... Concluzia, au existat si alte popoare despre care nu se vorbeste in Biblie...