| anonim_4396 a întrebat:

Buna!

Adam si Eva erau albi.
Cum explica religia aparitia negrilor?

Cum au aparut asiaticii?

51 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Creaționismul creștin,
este o prostie.

Creaționismul bibliei
zice că oamenii sunt făcuți din pământ,
cea ce este o prostie

și nici nu explică
dispariția unor specii.

Dacă oamenii ar fi apărut,
în conformitate
cu ideea
„ provenit de la maimuță ",

//

că oamenii sunt niște maimuțe
care au evoluat, datorită muncii.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Friedrich_Engels
http://en.wikipedia.org/wiki/Friedrich_Engels
Idiotul ăsta
a scris un fel de cărțulie
„ Rolul muncii în procesul de transformare a maimuței în om "
http://www.marxists.org/romana/m-e/1876/rolul-muncii-transf.htm
http://www.tpu.ro/......eat-pe-om/
http://www.descopera.ro/......ntei-umane
http://www.descopera.ro/......nteligenta
http://www.descopera.ro/......igenta-lor
http://www.descopera.ro/......angi-video
http://www.descopera.ro/......nteligenta
http://www.descopera.ro/......utie-umana
http://www.descopera.ro/......e-evolutie
http://www.descopera.ro/......in-istorie
etc.

Atunci ar fi trebuit să fim
la fel de păroși și de blănoși,
ca și maimuțele.

O asemenea teorie,
nu ar putea explica
apariția scheletelor de oameni cu coarne
și nici a scheletelor de oameni gigantici.
http://www.fara-secrete.ro/......arheologi/
http://www.antena3.ro/......58655.html
http://www.2012en.ro/2010/12/schelete-imposibile/
http://tubeclip.wordpress.com/......t-din-sua/
http://www.metalhead.ro/......e-aid87627
http://www.fara-secrete.ro/......arheologi/
http://blogosfera.piatza.net/enigma-scheletelor-uriase-din-romania-video/

| Hombre a răspuns:

Erau negri, dar religiosi umbla cu cioara vopsita.

| victoreanu a răspuns:

Daca un cioban departe de civilizatie s-a indragostit de o maimuta?
Copilul lor daca va fi gasit, va deveni singura dovada a evolutionismului.

| anonim_4396 explică (pentru victoreanu):

Cum iti permiti sa vorbesti despre evolutie cand tu habar n-ai despre ce vorbesti? La capitolul evolutie esti mai varza decat varza. Du-te pune mana pe o carte si asigura-te ca stii despre ce vorbesti inainte sa o mai arzi inteligent.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Bine punctat

| victoreanu a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti pot da lectii cand vrei despre religie si despre evolutionism, deoarece observ ca nu stii mai nimic, doar fraze copiate de pe bloguri scrise de copii plictisiti.

| anonim_4396 explică (pentru victoreanu):

Ia uimeste-ma, cam ce stii tu despre evolutie (zi in mare parte cam ce stii tu despre evolutie)?

* macar definita sa o zici.

"doar fraze copiate"... rolling on the floor

| danay72 a răspuns:

Fap. 17:26: „[Dumnezeu] a făcut dintr-un singur om [Adam] toate naţiunile oamenilor, ca să locuiască pe toată faţa pământului". (Aşadar, toate naţiunile şi rasele umane au o origine comună, toţi sunt descendenţii lui Adam.)
Gen. 9:18, 19: „Fiii lui Noe, care au ieşit din arcă, au fost Sem, Ham şi Iafet... Aceştia trei au fost fiii lui Noe şi prin ei a fost populat tot pământul". (După ce Dumnezeu a distrus lumea lipsită de pietate din zilele lui Noe printr-un potop mondial, noua populaţie a pământului, inclusiv toate rasele cunoscute în prezent, a descins din cei trei fii ai lui Noe şi din soţiile lor.)
Cum se explică apariţia diferitelor caracteristici rasiale?
„Toţi oamenii din prezent aparţin aceleiaşi specii, homo sapiens, şi provin dintr-un strămoş comun. Diferenţele biologice dintre fiinţele umane se datorează diferenţelor de constituţie ereditară şi influenţei mediului înconjurător asupra acestui potenţial genetic. În majoritatea cazurilor, diferenţele se datorează interacţiunii dintre aceste două serii de factori.Deosebirile dintre indivizii aceleiaşi rase sau populaţii sunt deseori mai mari decât deosebirea medie dintre rase sau populaţii." Un grup internaţional de cercetători reuniţi sub egida UNESCO; citat din lucrarea Statement on Race, de Ashley Montagu (New York, 1972, ediţia a treia), p. 149, 150.
„O rasă este pur şi simplu una dintre grupările genetice parţial izolate în care s-a divizat specia umană în timpul răspândirii sale geografice primare şi după aceea. În linii mari, pe fiecare dintre cele cinci mari continente ale pământului s-a format câte o rasă. Omul s-a diversificat genetic pe parcursul acestei perioade a istoriei, iar noi putem evalua şi studia rezultatele acestei diversificări datorită vestigiilor vechilor rase geografice. După cum ne aşteptam, diversificarea pare să aibă o strânsă legătură cu gradul de izolare.În momentul formării raselor pe continente, când, în întreaga lume, mii de populaţii au fost izolate în grupuri genetice, s-au stabilit deosebirile de distribuţie a frecvenţei genelor pe care le vedem în prezent.În mod paradoxal, deşi fiecare grup de oameni prezintă unele deosebiri exterioare, în spatele acestor diferenţe există o asemănare fundamentală" (Heredity and Human Life, de H. L. Carson, New York, 1963, p. 151, 154, 162, 163). (Astfel, la începutul istoriei omenirii, când un grup de persoane se izola de restul populaţiei şi membrii grupului se căsătoreau între ei, descendenţii lor aveau anumite trăsături genetice caracteristice.)

| anonimg a răspuns:

Biblia nu spune ca erau albi.
Rasele omenesti se dezvolta si se adapteaza in functie de mediul in care traiesc.
Eu cred ca pamantul din care a fost luat Adam trebuie sa fi fost putin inchis la culoare. El trebuie sa fi fost creol -nici negru, nici alb. La fel si Eva.
Sefora, nevasta lui Moise era etiopiana -adica era negresa. (Numeri 12:1) Deci inca din timpurile acelea se formasera popoarele si... culorile lor.

| Dandanache a răspuns (pentru anonimg):

Ce raspuns frumos ai dat la intrebarea cu minunile hinduse, si ce bata-n balta ai tras acum.

| anonimg a răspuns (pentru Dandanache):

Nu este nici o "bata-n balta". Raspunsul acesta a fost la fel de sincer ca si celalalt de care amintesti.
Pe langa aceasta vreau sa intaresc spusele mele in legatura cu adaptarea oamenilor. Negrii rezista la caldura mai bine ca albii, dar nu rezista si la frig. Din pricina pacatului exista diferente de temperatura, de culoare... "dar de la inceput n-a fost asa." (Matei.19:8)

| Dandanache a răspuns (pentru anonimg):

Nu zic ca nu e sincer, nu iti acuz bunele intentii, zic doar ca e prostesc. Recunosc ca e prima data cand aud teoria asta baliverneasco-stiintifica legata de tipul si culoarea tipului de lut pe care Dumnezeu l-ar fi folosit in creatia omului. Una e sa fi crestin si credincios, si alta e credul. Inteleg ca omul e facut din pamant, da, din elementele chimice care sa gasesc in pamant, dar nu imi imaginesc prosteste ca literalmente Dumnezeu s-a antropomorfozat intr-un olar si s-a apucat sa modeleze forme in atelierul primordial.

" Negrii rezista la caldura mai bine ca albii, dar nu rezista si la frig." Normal, pentru ca negrii traiesc in zone calde, albii in zone reci.

"Din pricina pacatului exista diferente de temperatura, de culoare". Aici iar ai luat-o pe campi. Diferentele de temperatura exista deoarece Pamantul este geoid si mai are si o inclinatie de 23 de grade. Singura posibilitate ca Pamantul sa fi avut o temperatura uniforma si constanta pe toata suprafata lui era ca acesta sa fi fost plat iar perpendiculara dusa din centrul sau sa fi trecut prin centrul Soarelui. Sa inteleg ca Pamantul a fost gomflat dupa caderea in pacat? Apoi, ce facem cu animalele din Gradina Edenului? Cum se descurcau ursii polari, animale care si astazi au nevoie de habitaturi specifice in gradinile zoologice din zonele temperate? Sigur nu puteau sa se readapteze la zona rece, din doua motive: in primul rand, Adam denumeste animalele, ceea ce denota ca animalele aveau o natura finita, imperfectibila, in al doilea rand, adaptarea ursului la mediul arctic presupune o evolutie si aparitia unei noi specii, ceea ce contravine ideii creationiste ca toate animalele au fost create inca de la bun inceput.
Daca ati sta sa ganditi putini, in loc sa luati literal fiecare propozitie din Geneza, ati ajunge la explicatii plauzibile, rationale. Altfel, cu tot respectul, ca Dumnezeu a folosit caolin sau argila in procesul de antropogeneza e doar o alta frumoasa legenda romaneasca.

| anonimg a răspuns (pentru Dandanache):

"Lucrurile ascunse sunt ale Domnului Dumnezeului nostru, iar lucrurile descoperite sunt ale noastre si ale copiilor nostri, pe vecie, ca sa implinim toate cuvintele Legii acesteia. (Deuteronom.29:29)
Sunt multe lucruri pe care Biblia le lasa neexplicate. Noi sa cautam sa fim mantuiti, caci atunci vom avea o vesnicie de studiat si de admirat lucrarile pe care le-a facut Dumnezeu, lucrari pe care mintea afectata de pacat nici macar nu si le poate imagina.
"Mari sunt lucrarile Domnului, cercetate de toti cei ce le iubesc." (Psalm.111:2)
"Te laud ca sunt o faptura asa de minunata. Minunate sunt lucrarile Tale, si ce bine vede sufletul meu lucrul acesta!" (Psalm.139:14)

| Dandanache a răspuns (pentru anonimg):

Daca sunt multe lucruri pe care Biblia le lasa neexplicate, atunci e bine ca ele sa ramana neexplicate. Asa poate scapam de raspunsurile fanteziste si absurde ale fundamentalistilor religiosi, care departe de a aduce argumente solide, saboteaza invataturile biblice prin caracterul de basm pe care reusesc chiar ei sa il imprime.

| sublime89 a răspuns:

Religia nu poate explica nimic.

| M25M a răspuns:

Am intalnit aceasta perspectiva in cateva dintre raspunsurile crestinilor, care suna cam asa: " noi suntem creati de Dumnezeu, stramosii nostri sunt adam si eva, evolutia e de porc(adica naspa)". Cum explici diferenta lingvistica si rasiala? "Dupa ce Adam si Eva au facut copii, acei oameni au evoluat"...

| martzian a răspuns:

Daca te referi doar la culoarea pielii, lucrul acesta este absolut posibil dpv genetic, daca cei doi au fost heterozigoti (AaBb - doua gene dominante si doua recesive). Dumnezeu le-a cerut oamenilor sa populeze pamantul, prin urmare i-a si echipat genetic pentru aceasta.

Daca te referi si la morfologia fetei, iarasi, nu evolutia diferita este explicatia, ci factorii ce tin de zona in care oamenii au locuit (clima, alimentatie, etc. dar si factori mai putin aleatorii, care fac posibila aparitia de modificari craniofaciale pe termen scurt). Exista studii serioase care releva acest lucru. De ex.: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19055678

| M25M a răspuns (pentru martzian):

Martzian, factorii ce tin de zona, cei pe care i-ai precizat in paranteza, tin de mediu, care influneteza fenotipul cu tot ce inseamna acesta, iar evolutia se axeaza pe relatia specie-mediu.

| martzian a răspuns (pentru M25M):

Mihai, cateva aspecte, pentru ca evident nu ai deschis link-ul meu. Evolutia este gresita ca explicatie generala - dar ea opereaza si cu informatii valabile, foarte multe descoperite de catre creationisti, btw. Ar fi gresit sa credem ca religia respinge tot ceea ce este demonstrat stiintific - mai ales ca ceea ce s-a si demonstrat (cu dovezi irefutabile) sustine aceasta teorie. Restul sunt supozitii. Dar tu ai dreptate, "etc" din explicatia mea te indreptateste sa afirmi asta.

Este, cu siguranta, vina mea ca nu am oferit mai multe informatii - asumand ca veti fi curiosi si veti citi mai mult despre studiul propus. Cercetatorii au scos in evidenta importanta factorilor enuntati (ei au importanta lor) - dar si faptul ca este ceva mai mult decat asta - apropo de modificarile craniofaciale PE TERMEN SCURT demonstrate de catre studiu). Modificarile craniofaciale pot fi corelate cu factorii enuntati dar nu si cu variatii ale DNA-ului mitocondrial! Iar modificarile pe termen scurt observate, apropo, sprijina teoria unei lumi mult mai tinere si nu o evolutie pe termen lung - asa cum se explicau pana acum diferentele. Se introduc in discutie factori noi, cu un carecter nealeatoriu.

Pentru cei care nu au idee despre ce scrie acolo: diferentele craniofaciale sunt explicabile stiintific, confirmand tot mai mult ideea unei lumi mult mai tinere in detrimentul celei propuse de catre evolutionisti.

PS: voi edita, ca sa nu mai induc si pe altii in eroare cu explicatia. Si voi dormi, ca sa imi incarc bateriile. happy

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

„O rasă este pur şi simplu una dintre grupările genetice parţial izolate în care s-a divizat specia umană în timpul răspândirii sale geografice primare şi după aceea. În linii mari, pe fiecare dintre cele cinci mari continente ale pământului s-a format câte o rasă. Omul s-a diversificat genetic pe parcursul acestei perioade a istoriei, iar noi putem evalua şi studia rezultatele acestei diversificări datorită vestigiilor vechilor rase geografice. După cum ne aşteptam, diversificarea pare să aibă o strânsa legătură cu gradul de izolare. În momentul formării raselor pe continente, când, în întreaga lume, mii de populaţii au fost izolate în grupuri genetice, s-au stabilit deosebirile de distribuţie a frecvenţei genelor pe care le vedem în prezent. În mod paradoxal, deşi fiecare grup de oameni prezintă unele deosebiri exterioare, în spatele acestor diferenţe există o asemănare fundamentală".

(Heredity and Human Life)

| RAY a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

De ce romani nu sau inegrit in 2000 de ani de ocupatie sau englezi?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum ai ajuns la concluzia ca erau albi?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Presupun. noi ne tragem din adam si eva. suntem albi. deci?

| Kasia a răspuns (pentru anonim_4396):

Pardon,cum ramane cu teoria"noi ne tragem din maimute"?

| anonim_4396 explică (pentru Kasia):

laughing) nu e valabila acum

| Kasia a răspuns (pentru anonim_4396):

Excusez-moi,daca e sa luam teoria voastra cu Adam si Eva, cum ca acestia ar fi fost albi...ei bine acum toti suntem adaptati mediului in care traim(din aceste adaptari facand parte si culoarea pielii). totul tine de melanina pana la urma, pigmentul pielii care are rolul de a ne proteja de actiunile razelor ultraviolete.la Ecuator oamenii il au din abundenta, fiind o adaptare a pielii lor in fata climei de acolo.zic si eu nha...dar ce aveti, a dat credinta in voi?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cam slab argumentul. Ceva mai bun ai?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ai tu ceva mai bine?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Tu esti cel/cea care a afirmat 2 lucruri :
1 - ai afirmat ca oamenii se trag din adam si eva
2 - adam si eva erau albi

Spre fericirea ta, ti-am cerut sa dovedesti doar punctul 2 (adica partea cu albi). Daca iti ceream sa dovedesti si punctul 1 dadeai cu stangul in dreptul.

Deci... dovedeste ca adam si eva erau albi.

Ai pornit de la superioritatea rasei albe afirmand ca "noi am fo' primii". De unde stii ca nu au fost negrii primii?

Deci... DOVEDESTE ca adam si eva erau albi.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

1. Adam putea sa fie si mulatru sau chiar negru. Eva alba.
In biblie nu e specificat nimic de culoarea pielii lor.

Singurul meu argument e cel de mai sus. care nu promite nimic.
Acum vreau sa stiu parerea ta.

| Dandanache a răspuns (pentru anonim_4396):

rolling on the floor Buna asta. Si cand negrii citesc Biblia, ei ce fac cu persoana intai plural? "Noi ne tragem din adam si eva. suntem negri. deci?" laughing

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru Kasia):

In prind rand nu raspunzi cu o alta intrebare, daca vrei sa discutam despre teoria evolutionista, pui o alta intrebare.
Pai parca ziceati ca nu credeti in nici un fel de evolutie, ori adaptarea asta de care zici tu, nu e chiar evolutie? Teoria creationista zice ca tot ce este pe pamant, a fost creat de dumnezeu, si nimic nu sa alterat de atunci.
Pai ori am fost creati de dumnezeu ori neam adaptat treptat conditiilor pana am ajuns cum suntem azi? eu zic sa-ti pui putina ordine in idei si inplicit in argumente, ca sunt de rasul copiilor

| Lizzu a răspuns (pentru anonim_4396):

"Presupun. noi ne tragem din adam si eva. suntem albi."

--Daca ti-as spune ca exact aceeasi afirmatie o fac si cei de culoare? happy fiecare crede ca daca el are o anumita culoare, asa si dzeu si stramosii au.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eu nu sunt adeptul versiunii cu adam si eva deci eu nu am de ce sa iti aduc argumente legate de acea poveste. Tu esti cea care ai facut o afirmatie nu eu.

"In biblie nu e specificat nimic de culoarea pielii lor"... si atunci de ce zici ca au fost albi?
"care nu promite nimic"... macar e bine ca recunosti.

Vrei un sfat? E de preferat ca data viitoare sa iti incepi afirmatiile zicand "parerea mea este ca" sau "eu cred ca" si sper ca intelegi de ce.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Toate natiunile, popoarele, limbile, rasele apar de la cei 3 frati fii lui Noe care sunt Sem, Ham si Eafet biblia nu dateaza clar ba chiar nici nu vorbeste despre rasele umane asa ca nu va exista o exacta dovada biblica. Exista oricum raspuns la aceasta intrebare insa acesta nu as putea sa-l pun public din pricina celor necredinciosi Ateii care asi bat joc de realitatea bibliei

| dragos38 a răspuns (pentru anonim_4396):

In trecut(inainte de revolutie) se zicea ca stinta este unealta diavolului si biblia reprezinta cuvantul lui D-zeu, dupa revolutie cand stinta a facut noi si noi descoperiri preotii au renuntat la aceea zicala si sau apropiat oarecum de oamenii de stinta. propunandule unor oamenii de stinta sa explice oameniilor de rand care nu pricep cuvintele biblice cum sta treaba cu biblia prin explicatie stintifica.intrebarea mea este de ce au renuntat preotii asa dintr-o data la expresia stinta este ''unealta diavolului crede si nu cerceta'' iar biblia reprezinta adevarul suprem

| anonim_4396 explică (pentru dragos38):

Eu nu conside r pe preoti ca oameni sfinti.Ba ei sunt chiar niste tipi care doar strica imaginea istoriei credintei sfinete.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Au venit pe cos laughing)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Adam si Eva erau albi"
De unde sti?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Citeste geneza mergi mai departe pana cautarea ta va primi raspuns edificator, tu insati devenind mai culta si mai inteleapta, in a nu mai pune intrebari, ci doar a cauta raspunsuri.

| dragos38 a răspuns:

Deocamdata nu se stie, oricum mitul biblic a cazut din picioare in fata stintei, se pare ca sau adaptat mediului daca observi cei din africa unde soarele este la el acasa sunt mai inchisi la culoare, in timp ce ceilalti care stau prin apropierea polului nord sunt mai deschisi la culoare cu par blond.se poate sa fi existat mai multe civilizatii, daca ar fi existat doar adam si eva cam cu aparitia atator rase diferite si la ochi si la par si la culoarea pielii.in fine

| Scarbo a răspuns:

Creatia diavolului, au iesit din focul care nu se stinge niciodata (asta explica si culoarea lor), ei trebuie baga-ti in saci si innecati in Oceanul Atlantic.

| AwaZoh98 a răspuns (pentru Scarbo):

Vai ce rasist esti! sad

| Theuta a răspuns (pentru Scarbo):

rolling on the floor))))))))))))

| AwaZoh98 a răspuns:

Nu ai de unde sa stii daca Adam si Eva erau albi, negri, roz, verzi sau orice alta culoare. big grin

| MadaSweet18 a răspuns:

Religia nu poate sa explice nimic, nu prin logica doar prin texte din biblie.

| Pufosibila a răspuns:

Woow! buna intrebare! sincer nu stiu. Poate el era alb iar ea era neagra sau invers. Numai Dumnezeu stiewinking big grin

| validumitru a răspuns:

Dar e sigur ca erau albi? oricum, funny intrebarea!