| LaviniuA a întrebat:

Eram la un concert cu o tipa draguta roscata. Incerca si ea pe acolo sa cante, sa mai anime atmosfera, cu niste dansatoare, ca lumea era cam sictirita.

Si m-a cuprins depresia. Mi-am amintit ca toate-s trecatoare, ca tipa asta tinerica o sa imbatraneasca, o sa isi omoare tineretea alaturi de vreunul, timpul o sa treaca, visele adolescentei i se vor duce pe apa sambetei inevitabil, o sa le uite ca si cum n-ar fi fost.
O sa vina o zi cand nu o sa mai poata spune nimic din ce spune azi, nu o sa mai poata simti viata ca acum si totul va fi pentru ea doar o amintire stearsa, ca si chipul tineretii. O sa piarda tot mai mult din ce este, din ce are, pana cand o sa piarda tot.

Pomii se usuca iarna, dar infloresc primavara.
Oamenii nu sunt asa. Trebuie sa fie ceva gresit la oameni. Daca da, atunci ce?

25 răspunsuri:
| gigite a răspuns:

Daca nu ai putut intra in "jocul" ei, vina e a ta. Intrebare - care a fost placerea si insotirea acestei tipe "traznet" dupa explicatii dar pentru interiorul tau a fost (0) (zero?

| LaviniuA explică (pentru gigite):

De fapt nu cred ca era un joc și de asta m-a deprimat. Ea chiar simțea și credea ceea ce făcea și spunea. Deci se autoinsela. Eu vedeam iluzia și efemerul și ii plângeam de mila.
Nu inteleg întrebarea ta. Cred ca e ceva autocomplete… vreun cuvânt aiurea.

| RAY a răspuns:

Oameni sunt niște prefăcuți care joaca teatru, vezi tot felul de idioți care bârfesc, judeca, critica, se cearta între ei și au cultura zero și trăiesc ca niște zombi fără sa fie conștienți de ei, tu ești treaza, realista, este greu sa ieși din Matrix

| Holiday a răspuns:

"Pomii se usuca iarna"

De fapt pomii nu se "usuca" iarna.

"O sa vina o zi cand..."

Deci, hai sa nu mai facem nimic, pentru ca la un moment dat nu vom mai putea face. Sau cum?!

| LaviniuA explică (pentru Holiday):

Cred ca mai bine sa facem strictul necesar, ca oricum pierdem tot… măcar asa pierdem mai putin.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru LaviniuA):

Hagi Tudose a ajuns la concluzia asta prea târziu.

| FreddieM a răspuns (pentru LaviniuA):

De exemplu, sa nu devii mama unui copil ca oricum o va pierde într-o zi?
Cheers

| Hammurabi a răspuns:

Te naști, trăiești și mori.
Asta nu se poate schimba.
Și nu ai decât două variante : te bucuri de viața pe care o ai sau stai în depresie cu gândul că tot vei muri până la urmă.
Ce alegi?

| CostinAlamariu a răspuns:

De ce crezi ca o sa-si "omoare" tinerețea? Poate își va da sens tinereții ei. Poate își va îndeplini visele sau poate își va da seama în timp că au fost puerile. O sa vina o zi când n-o sa mai spună ce spune azi pentru că s-a maturizat și odată cu maturizarea o sa câștige tot mai mult din ce este. N-o sa piardă decât nesiguranța și neștiința, dar o sa câștige un sens în viață, care o va elibera.

Mi se pare idiotică și profund materialistă idealizarea tinereții. Un om vrednic de existența sa va fi tot mai împlinit pe măsură ce trece timpul, va înțelege tot mai mult și asta îl va elibera. Nu știu ce te-a băgat asa de tare în depresie, de parca vârstă tinereții ar fi singurul lucru în universul asta care are o oarecare importanta.

Presupun ca ești adolescenta. E ceva foarte greșit cu adolescenții din ziua de azi dacă nu vad frumusețea transcendenta dincolo de obscuritatea experientei voastre imediate.

| LaviniuA explică (pentru CostinAlamariu):

Destul de optimista viziunea ta cu intelegerea vietii. Ai cunoscut oameni din astia de care vorbesti? Sau te consideri asa? Ca eu nu stiu din astia. Iar printre necunoscuti vad doar priviri in gol, de parca ar fi deja morti.

Tineretea e asociata cu sanatatea si varsta a doua-a treia cu boala, cel putin la noi in tara.
Degenerarea scade sansa unuia de a se implini in viata.

| gigite a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Prin tine pentru ray-il ma-si ca are cratima! belea ce esti!

| CostinAlamariu a răspuns (pentru gigite):

Nu am înțeles ce vrei sa zici

| CostinAlamariu a răspuns (pentru LaviniuA):

Nu știu neapărat dacă e optimistă, dar e una un pic mai profundă decât suprafața superficiala și materialista pe care o văd unii. Și unde e profunzime e și sens, și unde e sens e și estetică.

Nu vorbeam neapărat de anumiți oameni ci de experienta umană în sine, ca este mai mult decât nevoile imediate ale trupului, iar cine e dependent de sănătate nu se va putea împlini niciodată. Uneori (și probabil chiar de cele mai multe ori) cea mai profundă experiență umană se găsește în boală și slăbiciune. Acolo mulți se apropie de un sens ce-i împlinește mai mult decât chiar sănătatea.

| gigite a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Adresata era pentru ray, ala mic dar si putin destept. scuze.

| helpforyou a răspuns:

Ce melancolica esti! Nu este nimic gresit la oameni. Asa suntem noi, diferiti.

| CleanHeart a răspuns:

Nu ai ce face, traiesti viața așa cum e și încearcă să ți.o faci frumoasa și să lași gândurile urate că oricum e deja plina lumea de depresie și tristețe mai ales răutate, lasă pe alții să se lupte cu ei că abia ne luptăm cu noi înșine

| Fantaspirit a răspuns:

Acesta este ciclu vieții nu îl poate nimeni împiedica/opri de aia e bine sa faci orice îți taie mintea decât să regreți mai târziu când ești deja bătrân.
Tinerii de azi sunt bătrânii de mâine așa a fost mereu, esențial este să îți trăiești viața la maxim fără regrete și după bunul plac in limite și să fie echilibrata. Ar trebui sa ii mulțumești selecției naturale că nu ai o boala grava,că ai părinți,ai unde pune capul și ce manca și că ești sănătoasă și poți face orice in viața,puteai fi paralazita,sa te naști cu un handicap grav,sa fii nebuna complet internata la psihiatrie pe viață,pe drumuri sau orfană, sunt multe care ți se putea întâmpla și totuși nu ți s-au întâmplat,pentru acest lucru ar trebui sa fii recunoscător vieții,nemulțumitului i se ia și ce are când mereu e nemultumit.
Nimeni nu își dorește să îmbătrânesca,dar când îmbătrânești cu multe regrete in singurate,atunci e de plâns și o drama,poți fi bătrân și împlinit că ai făcut tot ce ți-a stat în putință cat timp ai avut ocazia,și că ai amintiri,subt oameni care nu au amintiri fiindcă din cauza unor boli grave psihice au stat izolați întreaga viața,fără prieteni,fără legături cu neamul lor,fără nici un fel de relație interumana,viața lor a fost,e un iad,nu cunosc definiția fericirii,ăștia ar trebui sa se plângă nu tu care ai tot ce se putea avea un om normal; pentru unii ar fi de exemplu un vis sa aibă viață ta așa cum o consideri tu relativ anosta sau fara sens.
Fericirea e in fata ta,in prezent nu în viitor, daca trăiești prin prisma proiecției despre viitor și trecut e normal sa te cuprindă astfel de stări morbide, trăiește prezentul atâta tot, bucură-te de fiecare clipa și multumeste-te cu ce ai, daca îți dorești mai mult lupti pentru acel vis nu te dai bătută indiferent de părerile celor din jur și a haterilor.
Multi nu apuca nici să ajungă la vârste înaintate, după cum vezi sunt o mulțime de tineri care mor subit.
Viață trebuie trăită cu bune și cu rele.

| EliLeli a răspuns:

Si ovulul nefecundat este dat afara la menstruatie si apoi vine altul gata sa fie fecundat si asta tot asa pana ce va fi fecundat la un moment dat.
Nu este nimic gresit la oameni, la tine este ceva gresit. Vrei sa fii trista, suparata, depresiva, vezi lucruri triste pe oriunde te uiti. Vrei sa le vezi asa. Absolut plictisitor. Mi-as lua lumea-n cap daca as fi pe langa tine.

| RAY a răspuns (pentru EliLeli):

E doar realista într o lume care se preface a trai în iluzi,ea are dreptate,realistic vorbind viata nu are sens, scop, ce rost a avut ca a cantat, nici unul, ea e treaza, majoritatea sunt adormiți, zombi și eu spun asta la pshiolog mereu dar ea spune sa ne prefacem ca apreciem prezentul

| EliLeli a răspuns (pentru RAY):

Ia-o de nevasta, nu mai gasesti alta ca ea.

| RAY a răspuns (pentru EliLeli):

Foarte realistic ce sa spun

| EliLeli a răspuns (pentru RAY):

Si, totusi, uite cum spui.

| RAY a răspuns (pentru EliLeli):

Numai cred in iubire

| LaviniuA explică (pentru RAY):

Tu nu mai crezi nici in limba romana laughing

| RAY a răspuns (pentru LaviniuA):

Asta de când ma știu depresivo