| EmaS a întrebat:

Este adevarat ca cel ce iubeste traieste intr-o lume de prieteni; iar cel ce uraste traieste intr-o lume de dusmani?

Răspuns Câştigător
| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Ce dai,aceea primesti.
Dai bine,primesti bine.
Dai rau, primesti necaz.
Dai iubire, primesti iubire.
Dai respingere, primesti ignoranta.
Exista o carte, Secretul. Vorbeste despre ceva in genul.Acum,eu nu am citit-o dar cunosc persoane care au citit-o.
Ce seamana omul, aceea culege.

33 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Da, se poate spune și așa. Este vorba de percepții diferite și de legea atracției.
http://www.youtube.com/watch?v=9BE1YqDYlLo

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

E o intrebare inchisa, deci: nu.

| Dumnezău a răspuns:

Oarecum.Atunci cand urasti - si,dupa spusele unora de pe site,cred ca sunt cel mai in masura de aici sa ma pronunt asupra acestui inaltator sentiment - nu ii vezi pe ceilalti ca persoana pe langa care te-ai putea antura, persoane cu care sa-ti petreci timpul, ii vezi ca pe niste dispozabili, pentru ca in fond, oamenii chiar asta sunt.Niste multe bucati de carne dispozabile,care,contrar naturii lor animalice,simt nevoia sa se aciueze pe langa altii ca sa se simta bine.Cei ce iubesc bineinteles ca vor vedea in oricine - sau aproape oricine - un indispensabil,spre deosebire de cel ce uraste. Iubaretul,ii putem spune astfel,vede in oricine un punct de plecare al unei relatii de prietenie/amicitie foarte bun,pe cand Haterul, dominat de ura, vede in ceilalti, niste statistici, poate...niste fiinte ce ii iau din locul in care-si poate desfasura activitatile, poate niste fiinte enervante.In calitate de Hater,pot spune ca majoritatea lor sunt moderati si temporari,le cam trece,dupa o perioada mai indelungata,dar eu nu cred ca ma pot incadra in categoria celor ce urasc, pentru ca, dupa cum s-a mai observat in raspunsurile si ideologia mea, e mai mult de atat; e ceva ura din ficati pentru orice altceva in afara de mine si propriul interes, dispret pentru tot ce are zambet pe fetisoara aia numai buna de mutilat si dorinta patologica de a face rau oricarei chestii sau fiinte ce e fericita.Nu-i nihilism, nici mizantropie.E sindromul "un barbat inarmat s-a aruncat in aer intr-o piata publica, ucigand 257 de persoane si ranind alte aproximativ 800".Da,vreau,da,da!

Iarasi,vorbind din postura de connaiseur,nu se vede mereu o lume de dusmani,pentru ca multi din cei ce urasc sunt si sociopati sau psihopati,sau chiar ambele. Dusmanul e o notiune ce tine de sentimente relativ umane,pe cand din ura viscerala,nici nu-ti mai pasa daca e dusman sau nu, il treci pe lista de indezirabili, care-i foarte lunga.

Gandirea, totodata, e un factor decizional ce cantareste foarte greu.Este perfect logic ca o metafora de umectat flower-power,vanitos in iubirea ta pentru toti si toate sa atragi fie prieteni,fie "prieteni".De obicei, primeaza cei din a doua categorie.Iar ca Hater este normal sa fii dispretuit de toate jagardelele ipocrite pseudo-iubarete.Zic de persoane care mimeaza iubirea si caldura, cand nu sunt nimic altceva decat niste mincinosi ce se conformeaza militareste la societate, cand de fapt si ei sunt rai, negri - precum toti oamenii de altfel - incercand sa ascunda asta ca sa nu ajunga paria.Hei,macar eu sunt sincer. Apreciez de asemenea si canibalismul si tortura, le gasesc drept niste activitati nobile, demne sa scoata la suprafata adevarata natura a omului.

| mgtow a răspuns:

Depinde ce mentalitate are, daca se gandeste numai la bine nu are probleme si intalneste oameni cumsecade dar daca e si pesimist are parte de bune si de rele.

| Inferno a răspuns:

Ura si iubirea sunt doua surse de putere, secretul e sa stii sa le expluatezi.

| WR104 a răspuns:

Adevarat!

| Dash a răspuns:

Dap

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Nu.Cred ca este aproape invers.
Iisus a iubit si a fost urat de altii,dar a avut si prieteni.
Cel ce uraste,are prieteni, dar e si urat de unii.
Deci cel iubit, este urat in mare parte si iubit in parte mica de catre oameni.(Dar, este iubit cel mai mult, si cel mai mult de Dumnezeu).

| EmaS explică (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Nu cred ca ai inteles mesajul.Eu vreau sa spun ca atitudinea inimii conteaza. Daca eu iubesc aceasta dragoste se va rasfrange si in relatiile mele.Stii tu, eu cred in efectul bumerangului.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns (pentru EmaS):

Ce dai,aceea primesti.
Dai bine,primesti bine.
Dai rau, primesti necaz.
Dai iubire, primesti iubire.
Dai respingere, primesti ignoranta.
Exista o carte, Secretul. Vorbeste despre ceva in genul.Acum,eu nu am citit-o dar cunosc persoane care au citit-o.
Ce seamana omul, aceea culege.

| Wøodenpints a răspuns:

Mie nu-mi pasă de voi. În ce lume trăiesc?

| EmaS explică (pentru Wøodenpints):

Tie nu iti pasa nici macar de tine.Dar lui Isus ii pasa.

| Wøodenpints a răspuns (pentru EmaS):

LAsă-mă cu isus. Nu suntem la religie.
Zi-mi în ce fel de lume trăiesc. Că mie-mi place.

| EmaS explică (pentru Wøodenpints):

Intr-o lume rea si egoista.

| Wøodenpints a răspuns (pentru EmaS):

Mişto. Îmi place aici.

| EmaS explică (pentru Wøodenpints):

Te simti in elementul tau?

| Wøodenpints a răspuns (pentru EmaS):

Mă simt extrem de bine aşa cum sunt.

| EmaS explică (pentru Wøodenpints):

Ma bucur pentru tine. Putini oameni sunt multimitori cu ceea ce au si ce sunt.

| gheorgheasdasa a răspuns (pentru Wøodenpints):

You sir made my day happy ..Cred ca tu trebuia sa primesti funda..super corect raspunsulwinking

| WhatheWow a răspuns:

Exista o vorba, in folclorul nostru autohton care zice : " Fereste-ma Doamne de prieteni ca de dusmani ma feresc singur!" Eu cred ca oricit de mult iubesti, intotdeauna dusmanii continua sa faca parte din viata ta; si nu mai departe cred ca cunosti povestea lui Isus!

| EmaS explică (pentru WhatheWow):

Nu o prea cunosc!

| WhatheWow a răspuns (pentru EmaS):

Acum nu fii ironica!

| EmaS explică (pentru WhatheWow):

Glumeam doar!happy

| Elvina a răspuns:

Nu neaparat, dar atunci cand iubesti esti mai optimist, mai fericit, vezi viata atfel. Cand urasti vezi totul in negru. Bafta!

| DarkBlood32 a răspuns:

Nu chiar. thinking

| iKronstadt a răspuns:

Nu! Poti iubi toata lumea, chiar daca ea iti este impotriva. Parca asa spun scripturile, nu? Sau, poti sa-i urasti pe cei din jur, iar ei sa te accepte asa cum esti, si sa te inteleaga.

| EmaS explică (pentru iKronstadt):

Foarte frumos si adevarat!

| mihaitaLGP a răspuns:

Imi place sa o numesc legea atractiei.
Atrage si vei primii.

| DAC a răspuns:

Era un documentar "The secret" in care se specula ca (asta prin teoria atractiei universale) daca esti pozitiv, iubesti viata si traiesti din plin atragi asupra ta numai lucruri bune, ba chiar avea mai multe exemple de persoane care si-au dorit ceva foarte mult si numai prin optimism si rabdare au obtinut. Unii pot spune ca nu cred, altii ca pot incerca si ei, nu putem stii niciodata cum ne-a fost scris.Nu poti avea numai lucruri bune in viata sau numai lucruri rele, toti dintre noi am trecut si prin unele, si prin altele.
Se spune ca cei ce urasc au numai dusmani in jur pentru ca atrag lucrurile negative din jurul lor, dar asta nu inseamna ca respectivul va avea parte numai de intamplari si oameni rai in viata, cineva trebuie sa il directioneze si pe el catre calea cea buna.
Iti recomand filmul, este destul de interesant si incearca sa fi o persoana increzatoare si plina de viata, pentru ca asa, sigur vei ajunge departe! Nu uri oamenii, oricat de antipatici si rai ti s-ar parea, iubeste-i si lasa-i sa isi dea singuri seama ca gresesc!
Enjoy!

| Koalass a răspuns:

Nu am auzit de asa ceva nu cred ca este adevarat

| Youkillme a răspuns:

Raspunsul cred ca evident nu... terog da-mi o funda nu am nici una te rog;(

| JoanJett a răspuns:

Cu prima parte a intrebarii nu sunt in total de acord. Adica daca sunt oameni buni si care iubesc si nu fac rau dar usnt luati de ''prosti'' iar prietenii... sau cei care ii inconjoara nu sunt chiar prieteni adevarati? Da exista si persoane care iubesc si traiesc intr-o lume de prieteni dar si cei care urasc traiesc intr-o lume de dusmani.

| Ionut555 a răspuns:

Viata e o fuga dupa fericire
Si daca imprastii ura in nestire
Nu te astepta sa primesti iubire