| angelina_8707 a întrebat:

De unde stii, cum iti dai seama ca iubesti o persoana cu adevarat?
Am observat ca mai multa lume spune azi ca il iubeste de numai poate pe cutarescu, iar a doua zi spune ca il uraste dint tot sufletul sa chiar ca iubeste pe alta persoana

5 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

In momentul in care iti dai seama ca nu mai actionezi pentru tine si pentru noi.Cand te gandesti excesiv de mult la persoana respectiva si faci tot posibilul sa fii in preajma ei.Cand nu iti imaginezi viata fara aceea persoana. Ultima e atat de des intalnita si atat de falsaoh go onPoti trai fara oricine.Nu mai poti trai atunci cand te-ai pierdut pe tinehappy

| Bacemi a răspuns:

In primul rand nu te lua dupa vorbe. Multe vorbe sunt spuse din orgoliu in acest caz. Fii sigur ca dupa o despartire nimeni nu tipa in gura mare ca moare de dor dupa fostul partener. Asta e injosire daca partenerului nu ii mai pasa de tine. Doar prietenii adevarati vor sti ce e in sufletul tau in astfel de momente. Si diferenta aceasta e de multe ori tocmai din dorinta noastra de a vrea perfectiunea. Vedem o persoana care ne place si consideram superbe unele aspecte la ea. Apoi vedem ca nu e perfecta si ca la fel ca oricine mai greseste. Si fiecare defect e o crima in ochii tai. Si atunci ne detasam de persoana respectiva. Adevarul il stie fiecare in suflet. Nu putem sti exact ce simt ceilalti.

| anad a răspuns:

"Să-ţi spun ce este dragostea adevărată. E credinţă oarbă, umilinţă fără preget, supunere desăvârşită, încredere şi dăruire împotriva ta însuţi, împotriva lumii întregi. Dragostea înseamnă să îţi dai inima şi sufletul întreg celui care ţi le va zdrobi."(definiţie de Charles Dickens în Marile speranţe)

| Bebis...₣ẹbℓẹŧsea Įu' Sasuke:> a răspuns:

Pey gandeste-te daca l-ai iubi si daca ai mai sta cu acea persoana in diferite situatii nasoale.de exemplu daca ar ramane paralizat ai raane cu el? sau chestii de genul asta.Gandeste-te la ce ai fi in stare sa faci pentru el, daca ar fi nevoie.Ai renunta la orice? La absolut toate lucrurile importante pentru tine? la familie, la prieteni? Prin absurd vorbind, pentru ca sunt prea rare situatiile in care ar trebui intr-adevar sa faci lucrurile astea.Imagineaza-ti doar ca ai fi nevoita sa alegi intre el si...Totul tau; pentru el, pentru tine, pentru voi...sh daca raspunsul e da atunci il iubestihappy
si in plus simti ca langa el esti implinita? si ca fara el nu ai putea sa traiesti?smug daca nu simti aceste lucruri cred ca e destul de evident ca nu il iubestitongue

| Sile_6892 a răspuns:

Eu "cred" ca "singura" care poate raspunde la intrebarea ta este doar "inimioara" deoarece nu are ochi ca sa vada si nici urechi care sa asculte "persoana" pe care crezi ca o iubesti cu adevarat. Inimioara il simte pe cel ce merita iubit prin marirea batailor si imbujorarea cand se apropie de acea persoana.