| Triana a întrebat:

Este adevarat ca populatia slaba din punct de vedere al educatiei este mai usor de modelat fata de o populatie civilizata? Mie mi se pare invers, adica civilizatia tine de norme ale societatii si in primul rand religie, o tara cu acestea pare mai usor de manipulat.

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Este greşit, modelarea caracterelor se face la nivel individual. Se pot modela firi, caractere, individualităţi, comportamente.
La nivelul societăţii ( sau individului ) se poate produce fenomenul de manipulare, manipulatorul urmărindu-şi propriile interese.
Dacă te referi la manipularea politică este normal ca cineva needucat în acest sens să pice în plasa manipulatorilor, dacă te referi la alt gen de manipulare - sentimentală de exemplu, aici este o situaţie mai complicată pentru că se consideră că doar 10 % dintre indivizi sunt capabili de a face faţă unui asemenea atac, indiferent de nivelul de cultură, inteligenţă etc.

4 răspunsuri:
| Reek54 a răspuns:

Depinde la ce te referi, modelat/manipulat in ce sens?
Daca te referi sa-i manipulezi pentru o dezvoltare mai buna atunci da, cei civilizati ar da rezultate mult mai bune.
Daca te referi sa-i manipulezi in scopurile tale proprii, atunci pe cei slabi ii poti "pacalii" mai repede.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba da! O populatie/o multime needucata este mai usor de manipulat. Asa ca, si educatia se va face la dorinta celui/celor ce o manipuleaza. Asta nu inseamna ca va fi educata in sensul cel mai bun. Poate fi educata si pentru a gindi mereu la violenta (de exemplu); asta este partea proasta. Deci, poate fi modelata cum vrea conducatorul (mai ales prin prisma religiei!).

Răspuns utilizator avertizat
| valerian94 a răspuns:

Dupa parerea mea foarte buna intrebare daca te referi la Romania in general se vede ca 80% manipulati si accepta orice nu conteaza ca e in favoarea lor sau nu dar si din alte cazuri: 1 80% sunt,, prosti" de vai de capul lor, 2 la momentul actual tot ce zice parlamentul asa se si face de aia nu mai exista aproape nici un loc de munca si tara e 80% distrusa si cu datori foarte multe in plan exter 3 in mare pare din muncitori chiar daca sunt prosti sau nu trebuie sa asculte ce li se spun asfel sunt dati afara si alt loc de munca slabe sanse sa mai gaseasca.Asta este parerea mea despre modelare/manipulare in Romania mai nou un muncitor in orce domeniu trebuie sa faca munca a 3 muncitori daca nu credeti de exemplu: Market muncitor la casa de marcat pe langa acest lucru tr sa ajute si la punerea bunurilor in raft, curatenia in raionul pe care il are si deplasarea bunurilor din depozit la rafturi si sunt foarte multe cazuri.Stiu ca multi nu le place sa citeasca mult sau poate chiar nu stiu sa citeasca.Bafta si poate in viitor o sa facem ceva sa schimbam acest lucru dar dupa mine nu se mai poate...