| товарищ a întrebat:

Este adevarat ca Stephen William Hawking a descoperit teoria,, Big Bangului = Universului "? Deoarece este foarte mediatizat pe Discovery Chanel. Daca universul a fost format din particule foarte mici, acele particule de unde proveneau?

Răspuns Câştigător
| WR104 a răspuns:

Nu este adevarat.
http://ro.wikipedia.org/......i/Big_Bang

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu, dar el a descoperit de ce se evapora gaurile negre plus lea si explicat e un fizician foarte bun il admir
intrebarea pusa de tine se intreaba foarte multe persoane uni(majoritatea ) spun ca dumnezeu a creat universul dar ce la creat pe dumnezeu ei dau argumente lipsite de logica ca in afara timpului dar ce e timpul? a existat mereu imposibil totul are un inceput si un sfarsit
iar minoritatea ca mine (ateii) inca nu stiu ce a provocat acel big bang, sincer inca nu stim andreea dar big bang a fost dovedit dar acea energie pura ce anume a cazato nu stiu, poate in viitor vom sti, totusi sa stii particulele sub atomice apar si dispar din nimic, legiile fizici permit aparitia a ceva simplu ca acea energie sa existe din nimic
uite mai multe documentare despre univers
http://istoria-universului.blogspot.ro/
daca doresti pastram legatura

| dragos9234 a răspuns:

Nu este adevarat.

| CryChristiAN a răspuns:

Nu este adevarat. Cine ti-a spus minciuna asta? Nu el a emis teoria. El doar a descoperit structura gaurilor negre.( care presupun ca stii ca se formeazeaza prin colapsarea combustibilului epuizat a unei pitice albe etc etc... )
AN nou fericit!big grin

| Maomau a răspuns:

Nu stephen Hawking a descoperit teoria Big Bangului ci fizicianul Georges Lemaitre

| vrelian a răspuns:

Hawking asta na descopwerit absolut nimic.doar vorbeste gura fgara el.si ce ma mira cel mai tare este ca este si platit pentru asta.asa ceva nu ai sa mai vezi la oameni.sa platesti pe cineva sa dea din gura sa scoata timpenii si numai perle.cineva spune ca a desco[perit nu stiu ce chestie.ce a descoperit concret? na descoperit absolut nimic doar a enuntgat niste teorii care nu au fosot demonmstrate.si teorii si tu poti enunta chiar de nu au acoperire sau nu pot fi demonstrate.sint in lumea asta multi oameni care pur si simplu nu vor sa munceasca si cauta sa traiasca f bine si daca e fara sa depuna prea mare efort.astia sint acesti teoreticienii care scot teorii pe bada rulanta fara nici o demonstratie.si daca ei au vazut ca merge de ce sa nu o faca.referitor la teoria bigbangului ca despre asta este vorba despre o teorie nu despre o descoperire a fost emisa de un calugar daca nu ma insel de prin belgia.nu mai stiu numele lui dar acest calugar a emis aceasta ipoteza aceasta teorie a formarii universului.dar teoria formarii universului ca este ea stiintifica argumetata doar teoretic sau ca este de natura religioasa, amindoua se opresc intr-un pct mort.nici una nu ppoate demonstra nimic sau ceva concret. daca ceri unui om de stiinta cum el zice pai uite atomii sint asa si pe dincolo.si tu spui ok si cine a facut atomii? el te duce mai departe ca particula lui dzeu a facut asta.dar tu continui si spui bine si particula asta de unde a aparut? atunci deja l-ai incuiat ori el ajunge intr-un pct mort.la fel daca intrebi un credincios cine a facut cutare lucru o sa spuna dzeu.si va ajunge sa zica ca dzeu a facut si universul.iar tu o sai pui intrebarea ca pe dzeu cine l-a facut de unde a aparut? atunci si credinciosul va fi intr-un pct mort dar el fiind capos sau sa nu zic sarac cu duhul va spune ca dzeu asa exista dintotdeauna.dar acelasi luicru il poate spune si un om de stiinta ca un atom a exitat dintotdeauna.deci cum o dai tot te opresti undeva.de ce? pentru ca oamenirea nu a ajuns inca la un nivel de cunoastere capabil sa-l faca sa mearga mai departe.vezi exact ce intrebi si tu de unde proveneau axcele particule? la fel intreb si eu de unde provenea dzeu? e acelasi lucru.mereu vom merge mai departe pas cu pas si mereu va exista daca sau de unde. pina cind? deocamdata nu sintem capabili sa putem da un raspuns.cel putin este bine ca unia dintre noi recunosc acest lucru.doar asa putem merge mai departe.

| товарищ explică (pentru vrelian):

Wow! un raspuns foarte complex, dar pe wikipedia scrie cu totul altceva...

| vrelian a răspuns (pentru товарищ):

Nu stiu ce scrie pe wikipedia dar de conceput aceasta teorie a fost conceputa de stai nitel ca zic acum.ok a fost un preot catolic belgian pe numele sau Georges Lemaitre.eu asa stiu am vazut demult un film, adica documentar si asa spunea acolo.acum ca teoria a fost preluata de mai stiu eu cine si poate imbunatatita o fi nu zic nu.dar conteaza ideea de baza de unde vine.asa in wikipedia se spune ca doi frati americani au inventat avionul dar adevarul nu este nici pe departe acela din wiki. Darwin a elabrorat teoria evolutiei dar acum daca stam si analizam a fost imbunatatita compeltata etc.adica pe seama ei se duc o serie de discutii si ajungem cine stie unde.ma rog asta e asa o fi cum spune wikipedia.eu am spus ce am vazut cindva undeva. poate este gresit.si referitor la restul este asa cum am arata.fiecare dintre noi poate are cite o teorie si poate mult mai buna decit a astora dealde Hawking dar noi nu sintem profesori sau cunoscuti sa fim luati in serios. povesti sincer sa fiu imi place mai mult harap alb decit ce spune hawking ala.