| Motisor a întrebat:

Este dependența de păcănele (gambling) la baza multor dependențe de comportament? De exemplu unele jocuri video, minecraft, minezi să găsești diamante, sau alte jocuri LOL, CS, aștepți să lovești jackpotul să faci un play interesant. Sau chiar videoclipurile gen shorts pe Youtube, ticktock, Instagram, dai scroll în speranța să de un clip bun să câștigi niște dopamina.

Răspuns Câştigător
| Eireann a răspuns:

Nu cred. Eu vad genul asta de comportament mai degraba bazat pe un mecanism de "recompensa imediata". Totul se intampla instant, pe loc, acum.

19 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Dap, problema nu e ca jocurile video sunt captivante, dar mai nou trebuie sa platesti bani reali in cadrul jocului pentru a deschide cutii cu bonusuri. Iar aceste plati sunt esentialmente o forma de loterie.

| dullcat a răspuns:

E o intrebare foarte buna.Dar tind sa cred ca mecanismul este diferit.La jocurile obisnuite ai sanse mult mai mari sa obtii ce doresti, pe cand la jocurile de noroc, stai si iti pierzi existenta incercand sa castigi banii pierduti pana in acel punct, traind tot felul de emotii negative, otravitoare pentru suflet si minte.Iar ce experimentezi pe social media iarasi este diferit, pentru ca primesti recompensa, adica informatia sau like-ul pe loc, dand scroll tot mai mult, interactionand cu ceilalti etc.In niciunul din cele doua exemple nu este deloc o chestie de noroc, asa cum se intampla la jocurile de noroc.

Răspuns utilizator avertizat
| carevaescu a răspuns:

Pai, la fundament au aceleași circuite neurologice. Vezi online despre dopamina.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Orice joc sau lucru pe care-l pierzi din echilibru și il faci in exces. Este dăunător și da., este o dependență

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai una este aparate una alta este sa joci mine craft ce treaba poate sa aiba? Nici una la aparate te duci și îți distrugi viața. La un joc pe telefon (cu toate ca nu le suport) nu vad rău în asta adică una este aparate și cazinouri și alta niște jocuri pe telefon mulți au rămas fără famili și case din cauza la aparate și cazinouri ăsta este cu Adevărat grav cu jocurile de noroc

| trophin a răspuns:

Intrebarea era despre pacanele sau despre dependenta ta de online games?

| Motisor explică (pentru trophin):

Dacă nu te duce mintea să înțelegi întrebarea nu raspunde laughing

| trophin a răspuns (pentru Motisor):

Asa e ...imi cer scuze ca minte-ma, scuze mintea mea nu ma duce la nivelul tau de a gandi

| sabin89 a răspuns (pentru Motisor):

Trebuie cineva să mai și spam-eze happy
*Stă la baza multor modificări de comportament. Dependentul se va comporta diferit în familie, în societate și oriunde.

| trophin a răspuns:

Mmo-uri

| trophin a răspuns:

Daca ai 14 ani nu stii ce inseamna... mai bine explica sa intre pe WoW sau LoL
de ce nu il lasam sa invete, o sa iasa un baiat extraordinar

| trophin a răspuns:

Aiurea

| Xox0 a răspuns:

Cred ca te referi la a avea addictive personality.
Sunt oameni care sunt mai predispuși la dependente decât altii si odată scăpați, nu mai pot fi opriți decât prin internarea la o clinica, administrare de medicamente si vizite medicale.

https://www.mayoclinichealthsystem.org/......ity-traits

| SkandallKamataru a răspuns:

Cand bagi o suma de bani (50 de lei sa zicem) si rulezi, stii ca daca ai noroc poti sa scoti de 50 de ori banii aia, si aici apare misterul si dopamina, ca nu stii ce va cadea data viitoare.
Iar daca bagi 50 de lei, iar dupa cateva maini ai 75, vrei sa continui, poate urmatoarea mana e norocoasa si faci 100 lei, sau 120 de lei... odata ce incepi si pierzi, intervine sentimentul ala sa mai bagi iar ca doar din 50 ai facut 120... si asa iti sapi groapa singur.
Chiar daca bagi 50 si scoti 200, data viitoare cand o sa vrei sa joci, daca bagi 50 si ii pierzi, simti ca ai iesit pe minus si vrei sa bagi sa ii scoti inapoi si tot asa laughing

Răspuns utilizator avertizat
| asmodeus10 a răspuns:

Stiu ca se numeste depententa de jocuri de noroc. Pacanelele sunt jocuri de noroc. La inceput e placere apoi devine viciu, trebuie sa stii cand sa te opresti. Cand treci de la placere in dependenta deja nu este bine.

| Motisor explică (pentru asmodeus10):

Da sigur, totuși, nu asta am întrebat.