| EmaS a întrebat:

Este mai bine sa invatam din propriile greseli, sau cel intelept invata din greselile altora?

Răspuns Câştigător
| Elle_1658 a răspuns:

Profesoara mea de romana cand si-a spun discursul la sfarsit de an a spuc ca :geniile invata din propiile greseli, inteligenti invata din greselile altora, iar prostii nu invata de la nimeni... ei se cred mereu cei mai destepti.
Sper sa intelegi mesajul.

20 răspunsuri:
| EmaS explică:

Bro si Ardnaxur
Haideti, nu mai fiti rai! Nu sunt chiar asa de extremista.Fiecare are dreptul la opinie.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

@BRO: Tu n-ai mai invatat ca Ema are propriile ei pareri despre tot ce misca si sa te fereasca al de sus sa ai alte opinii decat ea?

| DorelSudoru a răspuns:

Cel destept nu invata...pentru ca se simte bine cand le face

| DianaScorpio a răspuns:

Eu consider ca cel mai bine invatam din propriile greseli. Si din ale altora, dar cel mai bine din ale noastre.

| chelstone a răspuns:

Eu nu cred ca majoritatea se uita la greselile altora pentru a le sanctiona mai degraba decat sa invete ceva din ele, de altfel este greu sa inveti din lectiile primite de altii, asta pentru ca nu poti trai experienta altcuiva.

| Dean1996 a răspuns:

Cred ca cel mai intelept e sa invatam din greseli,pentru ca invatam si din ale noastre,si ale altora,chiar daca inveti din greselile altora, inveti mai tarziu si din ale tale, pentru ca toti facem greseli.

| Shatzie a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa invatam de oriunde ni se ofera sansa.
Iar cand e vorba de greseli, toti invatam mult mai mult din propriile greseli decat din ale altora. Atunci cand cineva greseste, comentam, ne e uneori chiar si mila de el, dar, pana nu facem singuri aceeasi greseala si "ne dam cu capul de pragul de sus", nu invatam nimic. Si asta, nu pentru ca am fi tampiti, ci pentru ca mergem pe principiul "mie nu mi se poate intampla".
Mai e si dorinta de a experimenta, de a afla singur niste adevaruri.
Gandeste-te ca, indiferent de cate ori i-ai spune copilului sa nu puna mana pe soba ca frige (tu stii asta, el nu), pana nu pune mana si se convinge singur, nu renunta.

Răspuns utilizator avertizat
| AndreiRevine a răspuns:

Din propriile greseli, asa vei fi sigura pe tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pui problema gresit. Oamenii se nasc prosti, toti, fara exceptie. Nimeni nu se naste destept. De desteptat, ne desteptam in timp, datorita experientelor vietii. E drept ca invatam si din experientele altora, dar (in special in copilarie), invatam cu precadere din experientele noastre. Pe masura ce avansam in virsta, incepem sa invatam din ce in ce mai mult din experientele altora, desi asta nu ne scuteste s-o mai sfeclim si sa ne luminam in continuare din prostiile noastre. Cu alte cuvinte, nu inseamna ca daca nu inveti doar din experientele altora esti dobitoc (nu asta este criteriul de masurare a inteligentei, pentru ca asa pui problema). Dimpotriva, asta ne face sa fim oameni si nu roboti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti-am aratat unde gresesti, ti se pare asta o rautate?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din orice greseala poti invata ceva, nu conteaza cultura, important este sa vrei sa inveti ceva.Numai bine.

| 1Mihai1 a răspuns:

Este bine sa invatam si din gresesile noastre, si din ale altora, numai sa ne dam seama ce am gresit si sa nu se mai repete, multi oameni nu-si dau seamawinking

| HDeNiSaR a răspuns:

Fiind imperfecţii mai facem şi greseli şi ar fi prostesc să nu învătăm ceva din ele!

Însă cea mai bună cale e să fim prevăzători!
Şi acum vine si vorba aia:"Omul învaţă din greşeli Dar oare când greşeşte învaţă?

| mFlorian a răspuns:

Eu merg pe principiul, mai bine sa invat din greselile altora decat sa " sufar " si eu...

| Hollocause a răspuns:

Sa invatam din propriile noastre greseli.

| Zeroosi a răspuns:

Intelepti invata din greselile altora

| Roxiiiiii a răspuns:

Cel intelept inavata mereu din greselile altora. :*

| RFP a răspuns:

Consider ca e bine sa invatam si din greselile noastre, dar si din greselile celorlalti pentru ca nu o sa iti ajunga o viata intraga sa le faci pe toate, trebuie sa stii sa te feresti.

| Roxana_1792 a răspuns:

Ar fii foarte bine, daca am putea invata din greselile altora. Dar parerea mea este ca invatam cava, dor din proprile greseli!